Edinburgh Gezilecek Yerler
Edinburgh Gezilecek Yerler

 

Princess Street Edinburgh
Princess Street Edinburgh

Şehri ziyaret ettiğim tarihlerde Edinburgh Fringe Festivali devam  (03 – 27 Aug 2008) etmekteydi. Aynı zamanda The Edinburgh Military Tattoo gösterisini de izleme şansım oldu. Şans diyorum, izleyiciler aylar önce bilet almasına ve biletler tükenmesine rağmen kalabalık içinde bir tur şirketinin elinde kalan promosyon biletlerini alarak içeri girebildim. Muhteşem bir gösteriydi. Edinburgh kalesine yansıtılan görseller ve çeşitli ülkelerden gelen orduların simetrik gösterileri harikaydı. Özellikle Norveç, tekrar izlemeye değerdi. Ama kalabalık inanılmazdı. Konaklama ve bilet bulmak zor. Önceden harekete geçmeniz gerekiyor.

Unutamadığım bir diyaloğa pazar günü yaptığım kale ziyareti sırasında rastladım. Meşhur İskoç viskisi test etmek isteyen turistlere  kutsal gün olması sebebiyle  pazar günleri belli bir saat aralığında içki satışının yasak olduğu iletildi. Türkiye’ de  bu işlem cuma günü yapılsa cumhuriyet elden gidiyor şeriat geliyor diye yer yerinden oynar. Eminim içkime karışma diye geceleri kalenin önünde çalgılı, alkollü eğlenceler yapılırdı. İskoçya’ da bunun normal karşılanması ülkenin özgür olmasındandır. Halk kraliçeye de bağlı olsa bu tip kaygılar içinde değil. Sadece bir saatlik bir saygı yasağını herkes doğal karşılayabilir.

Şehir Old Town ve New Town diye ikiye ayrılır. Eski şehir Kale ile saray arasındaki eğimli yoldur. Edinburgh Kalesinden başlayarak Holyroodhouse Sarayı’ na kadar inen yürüme yolu sıkılmadan onlarca kez inip-çıkabileceğiniz bir sokak. Eski ve tipik mimarisi içinde çok sayıda kafe, müze ve hediyelik eşya dükkanı göreceksiniz. Yeni taraftaysa  çok sayıda mağaza var  Sultanahmet ve Nişantaşı’ nın bir birini  takip eden iki sokak olduğunu hayal edin. New Town şehrin modern tarafı karşınıza çıkacaktır.
Fringe Festivali’ nde farklı ülkelerden gelen sanatçılar neşeli, heyecanlı  ve tehlikeli  şovlarını ücretsiz bir şekilde sunar. Gösteri şehrin belirlenmiş bölgelerinde yapılır. Her şovmen gösterisini yaptıktan sonra diğer bölgeye geçerek gösterisini tekrarlar. Bir şov 20 dakikadır. Sahneden ayrılmadan şapkalarını uzatarak bahşiş toplarlar.

İskoç halkının kendine özgü bir kıyafeti var. Biz bunu etek diye nitelendirsek de bu olayı basite indirgemek olur. Bu etek değil keltdir. Günlük hayatta giyilen bir kıyafet değil. Özel günlerde kullanılır ve fiyatları pahalıdır. Tartan adında desenlerden oluşan etekler bulunur. Her model ayrı bir klanı temsil eder. Edinburgh küçük ve sempatik bir şehirdir. Çocuk müzesinden dünyanın en ünlü ressamlarının eserlerinin bulunduğu sergilere, hızlı gece hayatından şirin kafelerine ölmeden önce görmeniz gereken farklı seyahat durağıdır.

Edinburgh Kalesi
Edinburgh Kalesi

Edinburgh mutlaka uğranılması gereken bir şehirdir. Müzeler ve festivaller her anınızı keyifli geçirmenize neden olur. Şehir tarih kokuyor.

İskoçya Vizesi: İskoçya’dan vize almak diye bir kavram yok. İngiliz (Büyük Britanya) vizesi Galler,Kuzey İrlanda ve İskoçya’ya giriş yapabilirsiniz.

Şehirde Düzenlenen Festivaller:

Edinburgh Festival Fringe

Scottish International Storytelling Festival

Edinburgh International Science Festival

Edinburgh Mela Festival

Leith Festival

Jazz and Blues Festival – Edinburgh

Bank of Scotland Imaginate Festival

Festival of Politics

International Film Festival – Edinburgh

Edinburgh International Festival

Edinburgh International Book Festival

Edinburgh Art Festival

 

 

Edinburgh Gezi Notları

Edinburgh Gezi Notları” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın