Yazıda; Enerji Müzesi Giriş, Enerji Müzesi Ziyaret Saatleri, Enerji Müzesi Nerededir, Enerji Müzesi Ulaşım, Enerji Müzesi İçerisinde Bulunan Eserler gibi konular hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

Enerji Müzesi Hakkında Bilgiler
Enerji Müzesi Hakkında Bilgiler

Enerji Müzesiyle ilgili internet üzerinde arama yaparasnız ilk olarak Bursa karşınıza çıkar. Sorna Ankara gözükür. En son ise İstanbul hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. İstanbul’un bu şekilde arka planda kalması sık rastlanan bir durum olmasa da Eyüp’de yer alan müze daha çok butik olarak hizmet vermektedir. Butik dememin sebebi şu ki müzeye girmeniz için önce Bilgi Üniversitesi Haliç kampüsü içine giriş yapmanız gerekiyor. İlk etapta bu durum garip gelse de normal bir olaydır. Çünkü okulun içine girdiğinizde müze ve kafeler olduğu için kimse size niye geldiğiniz diye sormuyor. Sadece kimlik bırakmanız ve ziyaretçi kartı almanız yeterlidir. Alan müze alanı değil aslında okuldur. Haliyle müze okulun bir parçası olarak kalıyor.

Müze içerisinde giriş katında sizinde deneyimleyerek görebileceğiniz eserler var. Elektrik akımları, kızılötesi ışınlar ve mıknatısların çalışma prensipleri gibi…

Üst kattaysa 1913 ve 1921 yılları arasında inşa edilen Silahtarağa Elektrik Santralinde yer alan ilk makine daireleri bugün müzeye dönüştürülmüştür. AEG, Brown Boveri, Siemens ve Thomson Housten marka jeneratörler ziyarete açıktır. Bunların hemen yanında kontrol odası yer alır.

Santral İstanbul Enerji Müzesi Ziyaret Saatleri:

Haftanın tüm günleri 09:00-18:00 arası ziyarete açıktır. Giriş ücretsizdir. Özel rehberli turlar ücrete tabidir. Bunun içinse öncesinde rezarvasyon yapılması gerekiyor.

Santral İstanbul Enerji Müzesi Adres:

Emniyet Mahallesi, Kazım Karabekir Cad. No:2 Eyüp

Sütlüce Uykuluk Nerede Yenir
Sütlüce Uykuluk Nerede Yenir

Bonus:

Santral İstanbul’a geldik.  Sütlüce oldukça yakındır.

Sütlüce’ye gelmişken tabi ki uykuluk yenir. Sütlüce uykuluğun merkezidir. Çok sayıda uykuluk,kokoreç ve işkembe satan restoran var. Genelde birahane havasında olan bu yerlerde biraz daha aile salonu gibi görünen Çınaraltı’nı tercih ettik. Aslına bakarsanız “Sütlüce’de en iyi uykluk nerede yenir?” sorusunun cevabını bulamadım. Yazılarda en iyi yer burası gözüken mekanın foursquarde düşük puan aldığını görürken bir yorum harika bir yorum beraber diye belirtilmiş. Bu da bende kafa karışıklığı yarattı. Önceliğim gözüme daha temiz gözüken bir yer oldu.

Müzeye gelmeden önce Miniatürk’ü de gezme şansımız oldu. Açık havada gezip acıktıktan sonra Enerji Müzesi’ne geçmeden yol üzeridne çok sayıda uykuluk yapan yer karşınıza çıkar. Zaten karnınız da doyduktan sonra, müzeyi gezip yediklerinizi eritince ya Bilgi Üniversitesi içerisinde Haliç’e karşı EspressoLab’dan bir kahve veya üşenmezseniz, hala enerjim var diyorsanız Pierre Loti’de gün sonu kahvesi mükemmel bir gün sonu olacaktır.

 

Haliç ve Miniatürk Gezimize ait tüm detaylar için tıklayınız!

 

 

Santral İstanbul Enerji Müzesi Eyüp

Bir cevap yazın