Singapur Yasaklı Meyve

6 Maddede Yurt Dışından İlginç Yasaklar ve Uygulamalar

Reklamlar

Yurt Dışından İlginç Yasaklar

Yurt Dışından İlginç Yasaklar

6 Maddede Yurt Dışından İlginç Yasaklar ve Uygulamalar

Maldivler Male'de bir berber dükkanı
Maldivler Male’de bir berber dükkanı

Bu sene 30. ülkeye giriş yaptıktan sonra bazı ilginç konuları ve farklı bildiğim detayları maddelendirme gereği duydum. Özellikle gezdiğim 30 ülke demedim. Çünkü biraz iddialı olur. Bazısında 20 ay kaldım bazısında 2 saat… Blog yazarları sağolsun, hep iyi araştırma yaptım.  Onun için ülke hakkında hep detaylı bilgi sahibi oldum.

Yurt Dışından İlginç Yasaklar

Sadece gidip gözümle gördüğüm ve fotoğrafladığım şehirleri paylaştığım için eminim ki görmediğim ülkelerde çok daha ilginç olaylarla sizler karşılaşmışsınızdır. Bu nedenle ben 6 maddeyle sınırlandırdım. Artırmak ve paylaşmak sizlere kalmış.

Maldive Male
Maldive Male
  1. Maldivler:

Maldivler’e indiğinizde muhteşem deniz ile elinde kokteyl sunan yerliler sizi karşılamıyor. Çünkü havalimanı başkent Male’dedir. Burası Karaköy-Eminönü gibi bir yerdir. Resimlerde gördüğünüz o masmavi sular ve beyaz kumlar 1200 adadan oluşan Maldivler’in farklı kesimlerinden geliyor. 3-4-5 yıldızlı otellere ait adalar, hala inşaatın devam ettiği adalar, ıssız adalar ve yerlilerin yaşadığı adalar bulunuyor. Hatta havalimanından sürat teknesi ile birkaç uzağa gittiğiniz adalar da var.  Onun için balayında eşinizi başkent Male’ye götürürseniz boşanırsınızJ Ama otel seçecekseniz de hangisinin doğru olduğuna emin olun! Resimlere bir göz atın Male’yi anlarsınız.

Maldivler gezilecek yerler

Maldivler görülecek yerler

Singapur Yasaklı Meyve Durian
Singapur Yasaklı Meyve Durian
  1. Singapur Yasaklı Meyve:

Yurt Dışından İlginç Yasaklar demişken Singapur’u anmadan olmaz. Singapur “Yasaklar ülkesi” diye anılır. En ilginç yasak durian meyvesi içindir. Nedir bu durian? Bir meyve toplu alanlarda nasıl yasak olur ki biz şiki şiki baba şarkısı ile Kars kaşarı ve pastırma ile yolculuk etmiyor muyuz? Silah sokmak yasak bunu anladım. Ama durian yasak tabelaları nedir? En sonunda dayanamadım ve yedim. Ufffff nasıl iğrenç bir tat ve koku anlatamam. Dışkı yemedim ama yesem bu tat olurdu zannedersem. Hatta İstanbul’da arkadaşlara hediye edelim dedik ama açıkçası eşek şakasından da ağır olacağı için vazgeçtik. Hak verdim, toplu alanda durian yemek yasağının yanındayım ve sıkı takipçisiyim!

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur Foto Galeri

Dubai Wc
Dubai Wc
  1. Dubai Tuvaletleri:

Avrupa’da taharet musluğu olmayan tuvaletler var. Bunlara alıştık. Ama duş başlığı ile taharet musluğu çok garip değil mi? Buyurun resmi inceleyin ve karar verin?

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Foto Galeri

St. Micheal Katedrali Kiev
St. Micheal Katedrali Kiev
  1. Ukrayna Polisleri:

Ukrayna Kiev ve Kharkiv’de öyle polis zulmüne uğradık ki anlatmadan geçemeyeceğim. Rusya Moskova havalimanı içerisinde sigara içmek serbesttir. Kharkiv’de ise bahçede dahi sigara içmek yasak. Bir çizgi var. Orayı geçmeniz gerekiyor. Ama amaç sigara içilmesin ve sağlığınız korunsun değil. Tamamen rüşvet almak için. Türkiye’de tartışılan gizli radarlar hakkında benzer bir tartışma olmuştu. Amaç araçlara radar uyarısı verip yavaşlatmak mı yoksa hızlı da geçse cezasını keselim yeter diye düşünmek mi? Siz sigarayı yakınca kuş ava gelmiş oluyor. Polis geliyor. Sizi bir odaya götürüyor. Kiril alfabesinden yazılmış bir şeyler gösteriyor. İmzala diyor. Sonrasında konu rüşvete geliyor. Herkes anlaşıp çıkıyor.

Yurt Dışından İlginç Yasaklar

Benzer duruma Kiev’de rastladık. Arkadaşlar uyarmıştı yakın mesafe bile olsa gece taksiye binin. Gezginiz ya dinlemedik. Gece bom boş yolda alt geçitten değil de araçlara kırmızı ışıkta yürüyerek geçtiğimiz için polisler bizi araca aldı ve sonrası aynı süreç devam etti. Her yer ayyaş dolu ben alt geçide nasıl gireyim? Girsem çıkamam ki! Pasaportuna el koyuyorlar mecbur para veriyorsunuz. Bir de bu saatte niye geziyorsunuz diye azar işitiyorsunuz. Amacınız hayat kadını aramak damgası yediğiniz için ayrıca suçlanıyorsunuz. Pasaportunuzdaki bilgilerinizi bir kağıda dolduruyorlar. Rüşvet ödediğinizde sorun yok. 50 grivna ödeyen de gördüm 100 dolar da… Ben 300 grivna ödedim. Ödememek için çok direndim ama nafile. Aynı gün içerisinde ikinci kez çevrildiğim için para verip kurtulmak kolayıma geldi. Lanet olsun dedim. İki kişiydik, kısacası kişi başı 35 tl civarı bir paraya mal oldu.

Ukrayna Gece Hayatı ve Polisler

Kiev Gezilecek Yerler

Kharkiv Gezilecek Yerler

Vizesiz Vatikan
Vizesiz Vatikan
  1. Vizesiz Vatikan:

Dünyanın en küçük ülkelerinden Vatikan TC vatandaşlarını vizesiz kabul eder. Ama Schengen vizeniz olmadan giriş yapmanız mümkün değil. Vatikan Roma’nın içerisinde olduğu için mecburen Roma’ya inip toplu taşıma veya araçla buraya geçiyorsunuz. İlginç değil mi? Direk papanın konuşma yaptığı alana inebilsek Schengen lazım olmayacak heralde. Girişte küçük bir arama var. İçeride kendi postanesi olduğu için herkes buradan sevdiklerine Vatikan’dan mektup gönderme telaşına kapılmış. Zaten ülke hakkında yer alan bilgiler de çok ilgin. Maddi ve manevi değeri tavan yapmış bir ülkedir. Gezdiğim 30 ülkeden biri de Vatikan oldu…

Vatikan Gezilecek Yerler

Vatikan Foto Galeri

Prag Eski Şehir Döviz Bürosu
Prag Eski Şehir Döviz Bürosu
  1. Prag’ın Resmi Olarak Kazık Atan Döviz Büroları:

Bilindiği gibi Prag şehri turistle yaşayan Çekya’nın başkentidir. İnsanlar dost canlısıdır. Şehirde orta çağ yaşamaya devam eder. Ama döviz bürolarına dikkat! Gezdiğim 30 ülkede ilk defa %28 komisyon alan döviz bürosuna rastladım.  Bu şu demek 100 avro bozdururken daha en başından 28 avronuzu alıp 72 avro üzerinden işlem yapıyor. Ek olarak da normal kur farkını da kesiyor. Bu hataya düşmemek için “no commission” veya “commission 0” yazılarına dikkat edin. Kesinlikle yanınızda hesap makinesi olsun. Önce hesaplayın ve uzattıkları kağıda imza atmayın. İmza attığınız için geri iade almıyorlar. Eski şehirde resimde görülen kilisenin paralel sokağında KFC ve metro durağına uzanan yolda bu işi hakkıyla yapan bir döviz bürosu var ki önündeki sıradan doğru yer olduğunu anlarsınız.

 

Bonus: Doğal şartlarımda bırakıldığımda ülkenin düzenini bozmak adetim değildir. Fakat göz göre göre de devlet destekli kazık yersem de intikamım acı olur. Açıkçası Prag’da metro ve otobüse para vermedim. Ne soran oldu ne de girişlerde gösterme zorunluluğu olmuyor. Gözlemledim kimse işlem yapmıyor. Ben de onlar gibi davrandım. Bu konuda öğüt veremem. Görevli talep ederse cezaları ağır olur. Beni mağdur ettikleri için bu yolu seçtim. Kısas-a kısas veya nefsi müdafaa diyebilirsiniz.

 

Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden “Tatiliyet” adıyla günlük paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz…

Gezimanya Üzerinden Yazılarıma Ulaşmanız Mümkün!

Bir cevap yazın