Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Reklamlar

Emir Ergin&Diğdem Temel Ergin ve Tatiliyet
Acarlar Longozu

Yazıda Acarlar Longozu restaurant, Acarlar Longozu konaklama, Acarlar longozu nasıl gidilir, Acarlar Longozu giriş ücreti gibi konular hakkında bilgi verilecektir.

Longoz Nedir?

Denize akan derenin kum birikme sonucunda kapanması ve ormanın su basması ile oluşan bu yapıya subasar ormanı da denir. İğneada ve Samsun Sarıkum’da da benzer oluşum yer alır.

Acarlar Longozu Nerededir?

Sakarya ilinde Karasu’ya bağlı longoz ormanları aslında Karasu ve Kaynarca arasında kalır. Hususi araç ile gidiyorsanız 10 dakikada Karasu merkez ulaşılır.

Acarlar Longozu Ulaşım / Nasıl Gidilir

Karasu merkeze minibüsler geçse de mümkünse hususi araçla gelmek faydalı olur.  Çünkü geziniz saatler sürmeyecektir. Kısa bir yürüyüş ve belki çay molasından geri dönüş yapılacağı için minibüslü yolculuk yorabilir.

Longoz Giriş Ücreti

Ücretsizdir. Yanında bir kafe ve konaklamak için bungalow evler yer alır.

Longoz Konaklama

Longozun yanında Ormantik isimli bungalow ve ağaç evlere sahip pansiyon yer alır. 4 kişilik bungalow evler 185 tl ücretten başlar(2017). Doğayla iç içesiniz. Mangalınızı yapacak alanlar bulunur. Nehir kenarında mangala diyecek yok ama nehir kenarında uyduğunuz için kurbağaların sesi uyutmayabilir. Fakat doğa bu! Katlanmak lazım. Eğer evlerimizde araç sesiyle uyuyorsak burada temiz hava yanında biraz kurbağa sesi ninni gibi gelir.

Acarlar Longozuna Ne Zaman Gelmeli

Bahar ayları en uygun zamandır. İki baharda da farklı çiçekler açar. Ama kış ve yaz hem yürüyüş için hem de bitkilerin görsellik açısından zamanına uygun değildir.

Acarlar Longozu Görülecek Yerler
Acarlar Longozu Görülecek Yerler

Türkiye’nin tek parça en büyük Longoz Ormanı olan bu alanın uzunluğu 7,5 km’dir. Tabi bu kadar uzun yürüyüş alanı yok. Ahşap setlerden yapılmış yürüyüş yolu normal tempoda 15 dakikanızı alacak uzunluktadır. Ama bu 15 dakikada elli tane fotoğraf çekecek yer bulursunuz. Hele ki bir gece konaklayıp nehir kenarında akşam mangal sabah da kahvaltı da yaparsanız tam anlamıyla doğanın güzelliğinin tadı çıkacaktır.

İstanbul’dan araç ile yolculuğumuz yaklaşık iki buçuk saat sürdü. Tabi şunu itiraf edeyim ki sadece longoz için buraya gelmedik. Yol üstü Sapanca’da kahvaltı ettik. Dönüşte de Karasu merkez sonrasında Kefken ve Kerpe’yi bir hafta sonuna sığdırdık. İstanbullular için mis gibi bir hafta sonu programı değil mi? Hiçbir şey olmasa oksijen aldık ve mangal keyfi yaptık. Heralde plaza çocukları olarak yol yorsa da pazartesiye dinlenmiş uyandık.

İstanbul’dan günübirlik de kaçarak gezebileceğiniz bu bölge için 1 geceli konaklama ve sırasıyla aşağıdaki rota  zevkli olacaktır:

Sabah yola çıkış

Sapanca Kahvaltı-  Çerkez Kahvaltısı Çiftlik Restoran Detaylar Foursqure Tatiliyet sayfamızdadır, tıklayınız.

Karasu varış

Longoz Konaklama

Kerpe Gezisi (Detaylara site içi arama motorundan ulaşabilirsiniz.)

Kefken Gezisi (Detaylara site içi arama motorundan ulaşabilirsiniz.)

Ormantik Park konaklama bilgileri sitededir.

İstanbul’a dönüş

Bir cevap yazın