Cruise Gemisi

5 Maddeyle Yüzer Otelde Tatil (Agean Paradise ETS)

Reklamlar

Yüzer Otelde Tatil

Yüzer Otelde Tatil

Ets Tur Agean Paradise Karaköy' de
Ets Tur Agean Paradise Karaköy’ de

Yüzer Otelde Tatil

Kimilerimiz tatile çıkarken ilk olarak kalacağı otele karar verir. Hatta bazen otele göre tatile dahi karar verenler var. Benim içinse başımı sokacak bir oda olması yeterli. Ucuz olmaları sebebiyle genelde hostelleri tercih ediyorum. Son yıllarda moda olması ve Yunan adalarının vize istememesi sebebiyle cruise (09.2012) turlarını denemeye karar verdim.

Ets tur  Agean Paradise

Tercihim Ets tur ve Agean Paradise gemisi oldu. Ets ilk defa kendi gemisiyle cruise turuna başlamıştı. Diğer tüm turlardaysa gemi isimlerine dikkat edin. Gemi aynıdır, tur farklıdır. Yunanistan Schengen vizesine tabi olmasına rağmen adalar vize istemez.Fakat prosedür yıllar içerisinde değiştiği için acentaya danışmakta fayda var. İlk defa çıkış yapıyorsanız yine Yunanistan’ ın istediği evrakları tamamlamanız gerek. Çok ada görmek için 7 günlük Sakız- Rodos-Girit- Mikanos, Santorini ve Pire limanlarına yanaşan turu tercih ettim. Bu turun son günü Angela Dimitrou (Magapay şarkısı ile bilinen Yunan Şarkıcı) sahne alacaktı.

Angela Dimitriou Ets
Angela Dimitriou Ets

Pire haricinde hepsi adadır. Fakat Pire Atina’ nın limanıdır. Bu vasıtayla Atinayı’ da gezmiş olacaksınız. Mutlaka Pire’ de uzun süre kalan tur tercih edin. Aradaki mesafe ve akropolisi gezmek 4-5 saatinizi alacaktır.

Gemi Turlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

  1. Yanaşma Saatleri: Cruise programında dikkat etmeniz gereken adalara yanaşma saatleridir. Siz hangi adada ne kadar zaman geçirmek istiyorsunuz? Örneğin tüm adalarda sabah 09:00-10:00 gibi varış ve 18:00-19:00 gibi tekrar kalkış varken Mikonos’ tan gemimiz 04:00 de hareket ediyor. Gece hayatını tatmadan Mikonos’ dan ayrılmak adaya saygısızlık olurdu. Ya da saat 12:00’de varıp 16:00 çıkış yapılan bir adayı gezmeniz mümkün müdür? Her ne kadar turlar bu hataya düşmese de dikkat etmek gerekir.
  2. Geminin konforuyla hiç ilgilenmiyorum. Havuz, ekstra şovlar ve yemekler çok az zaman ayırdığım aktiviteler oldu. Gemiyi uyumak için kullanıyorum. Fakat düşüncelerime karşı tokat gibi cevap ilk gün geldi. Hava şartları nedeniyle Sakız adasına yanaşamadık. Küçük bir ada olması sebebiyle cruise gemileri limana sığmıyor. Gemiden filikalara binerek adaya ayak basabiliyorsunuz. Liman otoritelerinin izin vermemesi sebebiyle gemide mahsur kaldık. Saat 18:00’ de hareket eden gemimiz 2.gün 09:00 gibi karayla temas etti. Yaklaşık 40 saatimiz gemide geçti. Mürettebatla beraber yaklaşık 750 kişi bir arada. Burada havuzun ve etkinliklerin önemi ortaya çıkıyor.

 

Yüzer Otelde Tatil
Yüzer Otelde Tatil

Gemi Turları

3.Ekstra Turlar: Aegean Paradise gemisi 1990 yapılmış ve denize açılmıştır. 2007 yılında ise komple yenileme geçirmiştir. Atina Olimpiyatları sırasında yüzer otel olarak kullanıldı. Gemide paranın geçmemesi (Ets kart veriyor,çıkış yapılacak gün ödeme yapıyorsunuz), personelin sıcak olması, geminin yeterli olması ve açık büfe akşam olması olumlu yanlar. Fakat çok küçük bir havuzu var. Gemi ise diğer tur gemilerinden daha küçüktür. Dolayısıyla imkanları daha kısıtlıdır. Ekstra turlar çok pahalı. Tura katılmıyorsanız rehberlerle tanışamadık bile. Kendi başınıza adalarda dolaşırsınız. Gemi personelinin çoğu yabancı. Biraz İngilizce bilmenizde fayda var.

Tatilcilerin en çok kafasına takılan hangi oda tipini seçeceği ve fırsatlardan tur alırsam kalitesi düşük olur mu sorusudur. Öncelikle odanın bir önemi olmadığını düşünüyorum. Kaldığım odada küçük bir cam vardı. Önünde filika olduğu için dışarıyı göremiyorsunuz ki dışarısı uçsuz bucaksız deniz. Balkonlu oda için fazla harcama yapmaktansa camsız odaları tercih ederim. Arada fiyat olarak uçurum bulunuyor. Oda sadece uyumak için bir araç. Ets’ nin gemilerini fırsat sitelerinde görmedim. Ama diğer gemiler aynı gemi olduğu için kalite de sorun yaşanmaz. Belirttiğim gibi turlar farklı fakat gemiler aynıdır.

Yüzer Otelde Tatil Ets Cruise Turları
Yüzer Otelde Tatil Ets Cruise Turları

4.Gemi turlarında tayfa için zorunlu bahşiş vardır. Bunu gemiden ayrılacağınız gün ödersiniz. Pasaportunuzu ilk gün gemiye teslim ettiğinizde size bir kart verirler. Adaya vardığınızda bu kartın yanınızda olması yeterlidir. Tüm Yunanistan’ da para birimi avrodur. Gemiler İstanbul’ da Karaköy limanından kalkar. Burada ve vardığınız her limanda free shoplar vardır. Geminin içinde de free shop var. Gemi sadece hareket ettiğinde alışveriş yapabilirsiniz. Çünkü vergisiz ürün almak için serbest bölgede olmak gerekir. Eğer iyi bir grupla tatildeyseniz şanslısın. Çünkü gemiden çıkış yok. Otelde kalmış olsaydınız istediğiniz saatte otelden ayrılırsınız ve yine istediğiniz saatte varırsınız. Bazen uyku ve dolaşma saatleriniz uyuşmadığı için biriniz uykusundayken diğer misafirler ayakta olur. Fakat gemide yemekten sonra ve uyuyana kadar berabersiniz…

Cruise Turları Gemi İçi ve Odalar
Cruise Turları Gemi İçi ve Odalar

Bonus İçecekler Ekstra mı?

5.Haliyle buna da dikkat etmek gerekiyor. Çünkü tüm akşam yemekleriniz adalar arası yolculuk ederken gemide olacaktır. Her akşam yemeğinde 3-4 avro içecek parası vermek mantıklı değil. Bazı turlar ayrıca paket halinde içki fişleri vermektedir.

 

Gemi Turları Yüzer Otelde Tatil Ets
Gemi Turları Yüzer Otelde Tatil Ets

Bir yorum

Bir cevap yazın