Ağva Aşıklar Yolu Yürüyüş
Ağva Aşıklar Yolu Yürüyüş

Ağva Tarihi:

Tarih boyunca Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış Ağva; Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” anlamına gelmektedir. Göksu ve Yeşilçay arasında kalmış, karşısına da Karadeniz’i almış bu yerleşme bugünlerde nehir kenarındaki kafe ve otelleriyle biliniyor. Ben de geçmiş yıllarda yaptığım gezimde buralarda zaman harcamıştım. 2015 Aralık ayının yağışsız kışından faydalanarak yaptığım seyahatimde ise yaz turisti olmadım ve yerlilerle konuşarak biraz daha keşifte bulundum.

Ağva Ulaşım:

İstanbul Anadolu yakasından 2 saatte varabileceğiniz yerleşmeye şehir merkezlerinden (Üsküdar-Ağva otobüs saatleri ) otobüsler kalkıyor. İmkanınız varsa araba ile gitmeniz çok daha iyi olacaktır. Koylar ve köyler arası ulaşım kısıtlıdır. Programımı yaptım. Cumartesi günü butik bir otelde konaklama ve Ağva gezisi, Pazar sabahı ise Aşıklar Yolu’nda yürüyüş, Kilimli Koyu ve Saklıgöl gezisi olarak belirledim.

Ağva Konaklama:

Ağva’da otel seçmek çok zordur.  Alternatif çok fazla ve fiyatlar arasında uçurum bulunuyor. Genelde cumartesi canlı müzik olur. Bunun dışında jakuzili ve şömineli odalar çok fazladır. Tercihim Tramonto otel oldu. Neden derseniz, sürecin başından bu yana Nazım Bey bizlerle ilgilendi. Bir çok otel cumartesi akşamı canlı müziğe fix menü ile katılmanın zorunlu olduğunu belirtti. Ama ben tatilde özgür olmak isterim ki zorunlu olmamasına rağmen çok da keyif alarak canlı müziğe eşlik ettik. Bunun dışında hafta sonu ve hafta içi fiyatları arasında uçurum bulunuyor. Fakat Tramonto otelde bir aile havası gördüm. Ticari kaygı değil, tatilcilerin huzur önemliydi.

Tramonto Otel Şömineli Oda
Tramonto Otel Şömineli Oda

Ağva Yürüyüş Yolları:

Kahvaltıdan sonra ilk işim Aşıklar Yolu’nda yürümek oldu. Yeşilçay kenarından Rıhtımlar Caddesi’ne ulaşan bu yolda küçük balıkçı barınakları yanında yer alan bu yolu 30 dakikada yürümek mümkündür. Ama fotoğraf çekmek için sürekli durduğumuzdan yol bitmedi. Bir tarafı yamaç bir tarafı ağaçlık olan bu yolda çok sayıda balıkçı teknesi bulunuyor.

Aşıklar Yolu Ağva
Aşıklar Yolu Ağva

İkinci durak Kilimli oldu. Kış döneminde Ağva limanından Yeşilçay Deresi’nin karşısına tekne ile geçiş olmadığından araçlı yolu tercih ettim. Tepede mükemmel manzarası ile bir restoran bulunuyor. Bu manzaranın bir kısmı bana Beyrut’da yer alan Güvercin kayalıklarını ve yükseltiler ise beyaz uçurumları ile ünlü İngiltere’nin Dover’ini hatırlattı. Parkuru yürümedim ama tepeden tüm manzarayı sıcak çayımı içerek keyifle izledim.

Kilimli Koyu
Kilimli Koyu

Ağva Yürüyüş Parkurları:

PARKUR 1 – KURFALLI ORMANI PARKURU

PARKUR 2 – DUDU BAYIRI TEPESİ (BİNYILLIK AĞAÇLAR ORMANI)

PARKUR 3 – AŞIKLAR YOLU

PARKUR 4 – KİLİMLİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ PARKURU

PARKUR 5 – ONBİRGÖLLER VADİSİ VE HACILLI ŞELALELERİ PARKURU

 

Yürüyüş Yolları Hakkında Detaylı Bilgi

Bonus olarak da Şile’de olmasına rağmen Karamandere Köyü’nde bulunan Saklıgöl’ü öneririm. Şile’ye geldiğinizde sahil tarafının ters istikametinde Saklıgöl tabelası gözüküyor. Takip ederseniz küçük köylerden geçerek 15 dakika içinde göle varılır. Ben Ağva tarafından gelen yolu kullandım. Bu sırada Ovacık ve İmrendere köyünden geçtim ki buraya köy demek doğru olmaz. İngiltere’nin kırsal kesimlerine benziyor. Evler çok şık, alanlar geniş ve yeşil olmasıyla beraber ana yollara bağlantı çok yakındadır. Bu nedenle yaşamak için ideal diyebilirim. Göl ise tam bir doğa harikasıdır. Göl kenarında bir tesis yer alıyor. Bu kafede oturup saatlerce ördekleri ve doğayı izleyebilirim. Mangal dışarıdan getirilmiyor ama hazırlamak için alan ve malzeme kiralanıyor. Yürüyüş parkuru da bulunur. Ilık bir havada güzel bir kahvaltı sonunda enfes bir yürüyüş için İstanbul’da zor bulunacak güzellikte bir yerdir. 21 km’lik parkurun tamamlanma süresi 1 saat 37 dakika olarak öngörülmüştür. (Tesis bilgileri)

Saklıgöl
Saklıgöl

İki günümü özetledim. İnanın 1 hafta da kalsam yapacak bir şeyler bulurdum. Bu nedenle yapamadıklarımı da kendi listeme ekledim. Ağva bir güne sığacak bir yer değil. Yürüyüş için çok sayıda parkur ve görülecek doğa harikaları var. Haftalara bölmek gerekiyor. Bahar ayınızı Ağva ve Şile’ye ayırırsınız doğa ile iç içe oksijen dolu hafta sonları yaşarsınız. İstanbul trafiği ve alışveriş çılgınlığı yerini doğal yaşama bırakır.

Ağva Foto Galeri

İki Nehir Arasında, Karadeniz’in Karşısında Baharlık “Ağva”

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir