Amasya’da gezilecek yerler

Sözcü Seyahat Eki Amasya
Sözcü Seyahat Eki Amasya

 

Günübirlik Amasya:

Doğu Karadeniz turumun dönüşünde birkaç saatliğine Amasya’ ya uğradım. Uğramaz olaydım… Güzelliğiyle ben de öyle bir iz bıraktı ki dönerken aklım şehirde kaldı. Zamanım yetmedi. Bu kadar küçük bir yerde nasıl bu kadar keyif aldığımı ben de anlayamadım. Her yer birbirine yürüme mesafesi olan merkezi Safranbolu’nun bir küçük boyu ve içinden nehir geçeni diye betimleyebilirim.

Şehzadeler Şehri Amasya:

Yıldırım Beyazid, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim gibi padişahların Amasya’da şehzadelik yapmaları sebebiyle “Şehzadeler Şehri” diye anılan kent uzun yıllar bir çocuğun ilk eğitimini aldığı ve devlet yönetmeyi öğrendiği yer olarak Osmanlı tarihine kazınmıştır. Bu gelenek 183 yıl devam etmiştir. Sancakbeyi olarak görev yapan 12 şehzadenin 6’sı padişah olarak tahta çıkmıştır. Çelebi Mehmed ise babası Yıldırım Beyazid’in 1402 Ankara savaşını kaybetmesi sonucunda kendini ve ülkeyi Amasya’da toparlayarak sultanlığını ilan etmiştir.

Amasya Nerededir:

Karadeniz’e dökülen 519 km uzunluğunda Yeşilırmak etrafında şekillenen kent merkezi II.Beyazıt Cami ve Külliyesi etrafında yoğunlaşmıştır. Yeşilırmak’ın kıyısında yer alan 1485 yılında inşa edilen yapı halen ibadete açıktır. Külliye ise şu anda sergi olarak hizmet vermektedir. Cami ve nehri saran yamaca yaslanmış Amasya Kalesi ve kaya mezarları küçük şehir merkezinin etrafını süsleyen ekmek üstü bal kaymak gibidir. Harşena Dağı üzerinden kentin kuzeyini kapsayan Amasya Kalesi sarnıçlar, su depoları, Osmanlı dönemine ait hamam kalıntıları ve Pontus kral mezarlarına sahiptir.

IMG_2159

Amasya’da gezilecek yerler/ Amasya görülecek yerler:

Şehirde bir Arkeoloji Müzesi yer alır. Müzede 5 binin üzerinde arkeolojik buluntu olmakla beraber mumyalar en çok ilgi çeken eserlerin başında gelir. Arkeolog olarak bu kalitede bir müzeyi az gördüğümü itiraf edebilirim. Kalite ifadesi sizlere müzede yer alan eserlerin maddi değerini anımsatmasın. Eserlerin sunumu ve müze alanının bakımı gibi etkenler şehrin müzecilik konusunda güçlü olduğunu gösteriyor. Şehrin geneli içinde bunu söyleyebiliriz.

1914 yılında çekilmiş bir fotoğrafa göre hazırlanmış şehrin minyatürünün yer aldığı Minyatür Amasya müzesi şehirde favori mekanım oldu. Çalışanların bilgilendirmeleri ve sunum şekilleri mükemmeldi. Şehrin tarihini aslına uygun yapılmış maketten anlamak daha kolay ve akılda kalıcıdır. Sürpriz bozulmasın ama sunum sırasında 2300 yıldız görseli ve sokak aydınlatmalarıyla gece atmosferi oluşturulacak. İzlemeye değer.

Amasya Geleneksel Evler:

Amasya’nın geçmiş yaşam biçimlerini yansıtan Hazeranlar Konağı’na da uğrama fırsatım oldu. Kentin geçmişi balmumu heykeller ile canlandırılmış. Şehzadelerin yer aldığı Balmumu Müzesine gitme şansım olmadı. Siz notlarınıza ekleyin. Son olarak da Şirin İçin dağları delen Ferhat da unutulmamış. İran ve Türk divan şairlerince mesnevi biçiminde yazılmış öykü Amasya’da geçmektedir. Şehrin çıkışında ikisini simgeleyen dev bir anıt ve müze yer almaktadır.

Tıp konusuna ilginiz varsa İlhanlılar, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde hastaların tedavi edildiği mekan üzerine kurulmuş Sabuncuoğlu Tıp Ve Cerrahi Tarihi Müzesi de dikkatinizi çekebilir.

Çok şirin, kültür fışkıran ve tarih kokan tertemiz bir şehirle karşılaştığım için kendimi şanslı hissettim. Yolunuz buraya düşmese de siz yönünüzü buraya çevirin ve mutlaka 1 gün ayırın. Nehrin kenarında sevdiğinizle Ferhat ile Şirin’i anmak veya dostunuzla çay içerken Amasya Genelgesi’ni ve şehzadeleri düşünerek kentin tarihini konuşmak arasındaki tercih size kalmış.

Sözcü Gazetesi Amasya Yazımız

Elma Gibi Şehir Amasya

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir