Hollanda Vizesi

Amsterdam Gezisi

Reklamlar

Amsterdam Gezisi

Amsterdam Gezisi

Amsterdam Gezisi ve Bayrağı
Amsterdam Gezisi ve Bayrağı

Hollanda Vizesi

Ülkede Schengen vizesi geçerlidir.

Hollanda Para Birimi

Avrupa Birliği üyesi ülkede avro kullanılmaktadır.

 Hollanda Meclisi Nerededir?

Hollanda’nın başkenti Amstrerdam olmasına rağmen hükumetin ve meclisin bulunduğu yer Lahey’ dir.

Amsterdam Nüfusu ve Turist Sayısı

Yaklaşık 750.000 nüfusu bulunan şehir yılda yaklaşık 4.2 milyon turist ağırlar.

Hollanda Uyuşturucu Kuralları

Gazetede belediye başkanıyla yapılmış röportajdan sonra burayı gitmeyi kafama koydum. Bisikletiyle poz veren başkan uyuşturucuyu serbest bırakma sebeplerini yasak olan ülkelerde de kullanım oranın aslında çok olmasıyla açıklıyor ve ‘Tek kuralımız okullardan uzak tutmak’ diyerek de kalıcı çözüm peşinde olduğunu gösteriyor.

Amsterdam Gezisi

Amsterdam için bir şeyler yazmak çok zor. Yazmak yerine sohbet etmek daha doğru olur. Çünkü yaşadığım ve gördüğüm olayları yazamıyorum. Hayatımda gördüğüm en özgür yer diyebilirim. Kimsenin kimseye karışmadığı ve herkesin istediğini yaptığı, uyuşturucunun ve seksin tamamen serbest olduğu şehir kimine göre iğrenç kimine göreyse cennet gibidir. Ama şunu gördüm ki, polisin yanında nehir kenarında uyuşturucu içen insanlar sizi rahatsız etmiyor. Fakat Türkiye’ de uyuşturucu yasak olmasına rağmen bali içen insanlar size zarar veriyor. Sonuç olarak Türkiye de Amsterdam olsun demek anlamına gelmez. Gerçek şu ki herkesin hayat standartlarına ve biçimine göre yasaklar değişir, problemler farklılaşır.

Amsterdam Ulaşım

Kent yürüyerek gezebileceğiniz kadar küçük. Havalimanından merkeze tren bulunmaktadır. Ayrıca şehir içi yakın yerlere tramvay ile de gidilir. Fakat en çok tercih edilen ulaşım aracı bisiklettir. Arazi düz olduğu için zorlanmadan yolculuk yapılır.

Amsterdam Gezisi

Havalimanından trenler kente varış 4,5 avrodur. Ayrıca havalimanı çevresinde çok sayıda otel de yer alır. Eğer turla geliyorsanız oteliniz muhtemelen bu bölgede olur. Havalimanından da shuttle minibüsleri ile otele ulaşım ücretsizdir.

Amsterdam Mimari

Amsterdam Kanal Evleri-Amsterdam Yüzen Evler-Amsterdam Evlerindeki Kanca Hakkında Bilgiler

Halkın oturduğu evler ise çok ilginç. Bir kısım kanaldaki teknelerde yaşar. Merkeze yakın evler ise sokağa bakan yapıların değerli olmasından dolayı çok dar. Zaten ülkenin bir kısmı deniz üzerine doldurulan alanlardan oluşur. Bu sebeple Hollandalılar; ‘Dünyayı Tanrı, Amsterdam’ı Hollandalılar yarattı’ derler. Her evin çatısında kanca bulunur. Bunlar dar olan kapılardan eşya giremediğinden dolayı üst katlara taşıma yapmak için eklenmiştir. Ayrıca evler öne doğru eğiktir. Uzaktan baktığınızda ise karton ev gibi yamukluklar göze çarpar. Kırmızı tuğlalı bu evler kentin simgesidir.  Ama kenti simgeleyen en önemli ürün laledir.

Amsterdam Gezisi Gezilecek Yerler
Amsterdam Gezisi Gezilecek Yerler

Amsterdam Gezilecek Yerler

Lale Tohumları ile Yolculuk Edilir mi?

Ana tren istasyonuna çok yakın bir noktada Bloemenmarkt yer alır. Buradan alışverişinizi yapabilirsiniz. Ayrıca havalimanında da satış yapılmaktadır. Lale tohumlarını ülkenize götürmenizde bir sakınca yok.

Amsterdam Bayrağının Anlamı

Kentin bir diğer simgesi de 3 çarpıdır. Çok sayıda yerde karışınıza bayrak şeklinde çıkacak bu işaret tarihte karşılaşılan üç felaketi betimler:  Yangın, sel ve veba… Kentte sık karşılaşacağınız bir diğer bayrakta da gök kuşağı renklerini taşır. Bu bayrağı gördüğünüz mekanlar eşcinsellere hitap eder.

Amsterdam Gece Hayatı / Amsterdam Coffe Shop Önerisi

Şehirde çok sayıda bar bulunur. Patates kızartması satan dükkanların sayısı da oldukça fazla. Ama en çok dikkati çeken seks shoplar ve coffe shoplar. Ayrıca seks içerikli müze, izleme odaları ve etkinlikler var. 2 avro karşılığında cam arkasından canlı seks izlenen sinemalar bulunuyor. Yine ilginç olan bu sinema, gösteri ve dükkanlarda ele ele tutuşan orta yaşlı çiftlerden tutun da grup halinde gelen gençlere kadar herkesi görürsünüz. Coffe shoplar ise gençliğin Amsterdam’ ı tercih nedenlerinin başında gelir. Sarılı otlar 3-4 avro, kekler 7 avro, lolipoplar 1 euro civarıdır. Hediyelik eşya dükkanlarında bile mantara ve canibas resimli bu ürünlere rastlarsınız.  Coffe shopların en eskisi ve en çok bilineni Bulldog isimli olanıdır. Tur rehberleri bile burayı öneriyor. Şehrin içinde birden çok Bulldog var. Bunun dışında her sokakta farklı isimli kafeler var. Tabi ki tüm bunları ve daha fazlasını barındıran 7/24 hareketli Red Light bölgesinden bahsetmemek olmaz.

Amsterdam Gezisi

Kırmızı ışıklı daireler önünde cam boyunca duran bayanları görmek için tur rehberleri bile ziyaretçileri yönlendirmektedir. 50 avro karşılığında 20 dakika beraber olunur. Farklı milletlerden çok sayıda insan buraya akın eder veya çalışır.

Amsterdam Gezisi

Tüm bunları bir yana bırakırsak kent hala görülmeye değer. Şehir merkezi Dam Meydanı ve çevresi olarak ilerler.  Meydanda durduğunuzda karşınızda Kraliyet sarayı yer alır. Arkanızda ise kanallar ve Red Light’ a inen sokaklar vardır. Tam arkanızda farklı uluslara ait çok sayıda restoran yer aldığı alışveriş sokağı bulunur. Sırtınızı bu sokağa verdiğinizde sol tarafınızda Bal Mumu heykel müzesi Madam Tussaud müzesi sağ tarafınızdan ilerlerseniz ise tren istasyonu yer alır. Kanallarda gezmek için çok sayıda kalkış noktası ve tur bulunur. 30 dakikası 12 avro civarı olan turlara katılmanız ısrarla öneririm. Böylelikle şehrin diğer kısmını (Jordaan) ve denize açılan alanlarını da görebilirsiniz.

Amsterdam Coffe Shop Önerisi Bulldog
Amsterdam Coffe Shop Önerisi Bulldog

Amsterdam Müzeler

Dam meydanından yürüyerek veya tramvay ile gidilen müzeler bölgesinde Rijksmuseum Müzesi, Van Gogh Müzesi (15 Avro), Hollanda’ nın meşhur birası Heineken Müzesi ve özgürlüğün bir diğer adı Vondelpark yer alır. Ayrıca şehirde Amsterdams Tarih Müzesi, Rembrandthuis, Anne Frank Huis, Hermitage, Troppenmuseum, Verzetmuseum Stadelijik Müzesi yer alır. Bir örneği havalimanında da olan  “I am Amsterdam” yazısı burada yer alır. Eğer Amsterdam’ a geldiyseniz mutlaka bu yazı ile fotoğrafınız olacaktır.

Amsterdam Gezisi

Dam meydanında özgürce yürümek, Amstel nehrinde gezmek ve sınırsız özgürlüğe sahip olduğunuz için mutlaka Amsterdam yolunuz düşmesi gereken bir şehir. Özellikle evlenmeden gitmenizi tavsiye ederim. Ben şanslıydım. Darısı başınıza…

2 Yorum

Bir cevap yazın