Fethiye Tlos

Arkeolog Olmak İçin Gerekenler

Reklamlar

Arkeolog Olmak İçin Gerekenler

Arkeolog Olmak İçin Gerekenler

Kaynak: http://www.indianajones.com
Indiana Jones ve Arkekoloji

 

Arkeolog Olmak İçin Gerekenler

 
Arkeolog dendiğinde aklımıza mumya tarafından kovalanan karizmatik bir jön veya esas kadın belirir. Şapkası, fuları ve maceraperest kimliğiyle ön plana çıkar. Ağzında piposu piramitlerde şifreleri çözer. Aniden kapanan kapılardan son anda paçayı kurtarır.
 
Holywood filmlerini bir kenara bırakarak gerçeklere dönelim. Bunların zihninizde canlanma sebebi çevrenizde çok az arkeolog olmasındandır.  Arkeolog maaşı ne kadardır bilen var mı? Çocukluğunuzu düşünün, sokakta oynarken ip atlarken arkadaşınızın babası geliyor. Koltuk altına bir gazete kıvırmış, bir elinde domates poşeti diğer elinde ekmekler. Arkadaşınıza baban ne iş yapıyor dediğinizde hiç arkeolog cevabı aldınız mı?
 

Her Arkeolog Indiana Jones mi?

 
 Daha önce hiç arkeolog görmeyen insanlara arkeoloji mezunu olduğumu söylediğimde tekrar bakıyorlar. Arkeolog nedir bilmeyen çok insan çok fazladır. Kazıcı diye bilinir. Ben de okumak isterdim cevabı ve gerisinde gelen sorular, yorumlar. Bilmeniz gereken bir şey daha var ki ilgilendiğim dönem tarih öncesi (prehistorya) dönemlerdir. Üzüleceksiniz ama gerçekler hayalinizdeki gibi değil. Hobiyle işi ayırmak gerekli. Ama gerçekler çok daha güzel. Önce, bakmakla görmek arasındaki ince çizgiden bir eğitimle geçilmesi gerekiyor. 4 yıl okul okuyacaksınız. Herkes yazın tatile giderken siz Anadolu’ nun bir köşesinde kazıda bulunacaksınız. Bu dört yılda ders dışında elinizden tuğla gibi kitapları düşürmeyeceksiniz. Okumanız gereken o kadar çok yayın var ki. Okula devam ederken kendinize bir uzmanlık seçmelisiniz. Kazı ve ekstra gayretlerinizle o alana derinleşirsiniz. Bu alan x bölgesi çanak çömleği olabilir. Siz de Anadolu’ nun x köyünde x tepe de kazıya katılarak bunu destekleyebilirsiniz. 

Arkeolog Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı?

 
Okulda kazı teknikleri öğretilmez. Bu sebeple iki boyutlu düşünmek gerekir. Okul eğitimi ve kazı da pratik eğitim diye ayırabiliriz. Bu sebeple Mısır piramitlerinde kayıp firavun mezarı arayan ve altın dolu bir odaya ulaşan imaj hayalinizden sıyrılın. O bölgeler kazılıyor. Belki siz de onlardan biri olabilirsiniz. Hatta siz de Tutankamon’ un mezarına benzer bir mezar bulabilirsiniz. Ama bunun milyonda bir olduğunu unutmayın.  Sevdiğim gerçek arkeolog kimliği burada devreye giriyor.  Anadolu’ da onlarca yıl dolaştıktan sonra bir köyde o halkla perçinleşerek kazı yürüten arkeologlara hayran olmaktan kendimi alamıyorum. 20- 30 sene bir yeri kazmak farklı bir duygu olsa gerek. Boş bir alandan sistemli bir şekilde her sene ilerlemek ve açılmayan yerleri gelecek sezona bırakabilmek yeni doğurduğunuz bir bebeği büyütmek gibidir. Bazen ömrünüz yetmez.  Bu alandan altın, mezar, çıkmayabilir. Eğer maden öncesi dönemlere ait bir yerin kazısında çalışıyorsanız ve o dönemin insanları yerleşim dışı gömü yapıyorsa ilginiz çekebilecek şeyler azalır.  Mimari yapı da sizin hayal ettiğiniz gibi çıkmaz.  Genelde temel kalır. Bu belirttiklerim özellikle ilgi alanım prehistorya için geçerlidir. Obsidyen el taşı gördünüz mü? On binlerce yıl öncesinde bir insanın elinden çıkmış.  Ona temas ettiğinizde aklınıza durmadan sorular gelir. Gözünüzde aletin ilk sahibi belirir.
 
Hierapolis Denizli Emir Ergin Arkeolog Olmak İçin Gerekenler
Hierapolis Denizli Emir Ergin Arkeolog Olmak İçin Gerekenler
 

Arkeolojik Kazı Nasıl Yapılır?

 
Kafanızda canlanan dev mimarı yapılar, zenginlik belirtisi eserler, mistik konular,  keyif için yapılan emeksiz kazılar gibi bir takım düşünceleri çöpe atın. Kazı yapmak da her baba yiğidin harcı değildir. İklimler, mekanlar, kazı evleri, kazılan yerin dönemi farklı farklı da olsa genelde işleyiş aynıdır. Gün ışığından yararlanmak ve sıcaktan etkilenmemek için her sabah hava aydınlanırken yola çıkış yapılır. İşçilerle beraber toz toprak içinde çalışırsınız. Kazma kürekle kazmadığınız için emekleyerek yol alırsınız.

Arkeolog Olmak İçin Gerekenler

 
Çıkan her parça numaralandırılır, yıkanır ve depolanır. Çizimler yapılır. Arazi de yemek yenir. Kendinizin ve arkadaşlarınızın yemeğinizi yaparsınız. Sizde yıllara bu döngünün bir parçası olursunuz. Size verilen açmadan (5×5 /10×10 m)sorumlu olursunuz. Bir kazı başkanı olmak 3-5 sene de erişilebilecek bir unvan değil. Sizler de arkeolog olmak istiyorsanız bu yollardan geçmeniz gerekir. İşin bir diğer yanı da büyük maddi kazanç beklememelisiniz. Bu kaygıyla yola çıkamazsınız. Tüm bunlar dolayı gerçek arkeologlar gerçekten çok büyük saygı hak ederler. Benim gibi eğitim alıp da maddi kaygıdan ötürü yarıda bırakanlar da aslında en büyük zararı verenlerdir. Çünkü 4 yıl okulda sizin için emek harcanıyor. Ama şu anda vefa borcunu ödememin bir yolu var.  Her fırsatta insanları arkeolojiyi sevdirmeye çalışıyorum. Sevmeseler de en azından saygı duymalılar. Daha doğrusu anlamalılar. Marmaray kazısı bitsin bırakın kazıyı da yola devam edelim diyenlere durumu açıklamak gerekli. 
 
Ege Arkeolojik Yerler
Ege Arkeolojik Yerler

Arkeoloji Bilimi

 
Siz fark etseniz de etmeseniz de her an karşınıza arkeoloji çıkar. Burada bir arkeolog olarak insanları doğru yönlendirmek gerekli.  Son satırlar vicdan azabı dolu ve bireysel oldu. Esas konuya gelince hayallerde olan arkeolojiyi aklınızdan silin atın.  Emin olun gerçek arkeoloji çok daha farklı. Ama en az hayalinizdeki kadar keyif verici. İnanın eğitimden sonra gözünüz altın, mumya, anıtsal yapılar görmez oluyor. Kazı evinde mutlu oluyorsunuz. Okumaktan, yorumlamaktan ve çalışmaktan keyif alıyorsunuz. Aklınızdan film şeridi gibi sorular geçiyor. Dinler, siyaset, ırklar, yapılar derken tarih sayfalarından dalar giderseniz.  Dünden ilk insana kadar savrulursunuz.
 
Arkeoloji eğitimi ve kazılar size daha önce bildiniz konular üzerinde dahi eskiden düşünemeyeceğiniz derinlikte fikirler kazandırır. Belki sizi Indiana Jones yapmaz. Ama sizi garanti veriyorum sizi eski siz de bırakmaz.

Bir cevap yazın