Avrupa Şehirleri

Floransa
Floransa

İtalya başkent Roma ile İngiltere başkent Londra ile ve Hırvatistan Başkent Zagreb ile özleşmiştir. Roma ve Londra’yı ayrı bir yere koymak gerekir. Görmeniz gereken şehirlerin başında gelir. Ama Zagreb için aynısını söyleyemem. Fakat Floransa, Cambridge ve Dubrovnik de başkent olsaydı çok daha popüler olurdu. En büyük şehir olmamaları nedeniyle ülkesindeki diğer şehirlerin gölgesinde kalıyorlar.

Floransa 

İtalya’da benim de ilk durağım Roma olmuştu. Sonrasında Trenle Termini’ den Floransa’ya hızlı tren ile yol aldım. Floransa ’ ya vardığımda kendimi cennette hissettim. Geçmişe dönüp Fatih Terim’ in yerinde olmayı bile istedim. Kozmopolit Roma’ dan elit bir şehre geldiğimi düşündüm. Çünkü bu şehir gerçekten de farklıydı. Sanat şehriydi…

Floransa Gezilecek Yerler:

İlk olarak deri eşyaların satıldığı pazardan San Lorenzo Bazilikası’na vardım. Floransa’ nın dericileri ünlüdür. Pazardan bir şey almadan mutlaka pazarlık yapın. Almayacağım dedikçe 12 Euro tutarındaki Fiorentina atkısı 7 Euro’ ya kadar düştü.  San Lorenzo Floransa’ nın ilk katedralidir. Giriş 3 Euro ve 8 Euro olarak ikiye ayrılmış. 393 yılında inşa edilen katedralde  ilerleyen yıllarda Donatello da çalışmıştır. Medici ailesi üyelerinin mezarları bu yapıdadır.

Bir arka sokağa geçtiğimde Santa Maria Katedrali karşıma çıktı.  Hayatımda gördüğüm en güzel katedral dersem abartmış olmam. Sokağı döner dönmez katedral karşıma çıkınca ağzım açık kaldı. Faytonlar, fotoğraf çekenlerle beraber muazzam bir kalabalık vardı.  Daha büyük ve ünlü yapılar gördüm. Ama bu yapı resmen büyüledi beni. Önünde çok uzun bir sıra vardır. İçeri giriş ücretsiz. Kubbedeki çizimler görülmeye değer güzelliktedir. Fakat kulelere çıkmak isterseniz ücretli (10 Euro). Ama kendinize güveniyorsanız çıkın. Çık çık bitmez derler ya o kadar çok merdiven var. Eser, rönesansın önemli mimarlık örneklerinden biridir. Bu arada orada olduğum gün Filistin için eylem yapıldı.  Herkes savaşa karşı ama savaşlar her gün devam ediyor.  Çok kalabalık değildi. Ama Floransa’ nın kalbinde İsrail’ in Gazze teröründen bahsedilmesi ve sesini dünyaya duyurması önemli.  Belki hala bilmeyen vardır. Tatile geri dönersek, Firenze Card burada geçerlidir. Çok müze geleceksiniz tercih edilebilir. Ama gittiğim hiçbir ülkede şehrin kartını almayı tercih etmedim.

Avrupa Şehirleri

Burada uzunca zaman geçirdikten sonra Orsanmichele Kilisesi’ ne doğru yol aldım. Bu istikamette nehrin öbür tarafına kadar çok eser gördüm. İçeride Bernardo Daddi’ nin Madonna ve Child isimli yapıtı bulunur. Ponte Vecchio köprüsünden öbür tarafa geçtim. Aslında ilk olarak  Ponte Strinta köprüsünden burasının resmini çektim. Çünkü Ponte Vecchio köprüsü Floransa’ nın simgesidir.  Köprünün üstünde kuyumcular var. Dükkanların manzaraları müthiş. Bursa’ da yer alan ırgandı Köprüsü bu köprüye benzer. 

Avrupa Şehirleri

Piazza de Pitti‘ yi gördükten dışarıdan gördükten sonra  Chiesa di  Spirito’ ya yöneldim.  Piazza de Pitti  Rönesans sarayı diye de bilinir. Saray 1549 yılında Medici ailesi tarafından satın alındı ve ailenin rezidansı haline geldi. Floransa dendiğinde mutlaka Medicini ailesinden bahsetmek gerekir.  Aile 13-17 yy. arasında yaşamış güçlü bir ailedir. Rönesansı da oldukça etkilemiştir.  Medici Bankası da bulunmaktadır. Avrupa’nın en başarılı bankalarından biri olmuştur.

Şehir hiç müze ziyaret etmedim. Çünkü her yer müze gibi. Çok sayıda panini satan büfe ve dondurmacı var. Kalabalık olanları tercih ettim. İkisi de mükemmeldi. Idue Fratelli’ nin büfesi çok kalabalıktı. Kadıköy iskelesindeki büfeler gibi durmadan panini hazırlıyorlar. Ucuz ve lezzetli. Aynı zamanda şarap da içebilirsiniz. Çoğu menüde domuz var. Panini ve şarap sonrasında ise müthiş dondurmanın tadına baktım.

Sonrasında Venedik ve Bolonya’yı gördükten sonra ülkeye döndüm. Roma mutlaka görülmeli. Ama Floransa unutulmamalı.

Floransa Foto Galeri

Dubrovnik Gezilecek Yerler:

Dubrovinik
Dubrovinik

Bir zamanlar vize almadan seyahat etmek isteyen T.C vatandaşlarının gözdesi Dubrovnik vardı. Ama şu anda Avrupa Birliği üyesi olan Hırvatistan’ ı ziyaret etmek için vize gerekli. Ben vizesiz ziyaret eden şanslı kişilerden biriyim. Zagreb’i gördükten sonra Dubrovnik’e gitmiştim.

Dubrovnik aslında küçük bir bölge ama 24 saat canlı olması sebebiyle sıkılmadan zaman harcanabilecek bir yer. Zamanın neredeyse hepsini iç kale denilen bölgede geçiriyorsunuz. Çok şık balık restaurantları, kafeleri ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Para bozdurmak isterseniz yine kale içinde exchange ofisleri yer mevcut. Türkiye’ den çıkmadan Tl&Euro değişimi yaparsınız ülkede Euro&Kuna değişimini sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 7,5 kuna 1 euro’ ya eş değer. Ülkeyi terk etmeden Kunalar’ ınızı tekrardan Euro’ ya çevirmeyi unutmayın.

Avrupa Şehirleri

Tisak ismindeki kulübeleri , Konzum adlı marketleri ve Kras 1911marka çikolataları Dubrovnik’ de sık göreceksiniz. Tisaklar’ dan otobüs bileti alabilir , Konzum’ dan günlük alışverişlerini yapabilirsiniz. Mutlaka ek turlara katılmanızı öneririm. Çünkü şehir içinde denize girilecek alan bulunmuyor. Özellikle 30-35 Euro ücretle limandan rezervasyon yaparak sabah kalkışlı Elefiti Island turlarını tavsiye ederim. Lopud, Kolocep ve Sipan adalarından oluşan tekne turlarında öğle yemeklerinde balık ikramları bulunuyor. Balık tek kelimeyle harika! Yüzmek isteyenler özellikle Lopud Sun Beach’ e uğramalı. Adanın arka kısmında kalıyor ve ulaşım birkaç euro karşılığında sadece golf arabaları ile sağlanıyor.

İster vizeli ister vizesiz olsun fark etmeden Dubrovnik’i rotanıza eklemelisiniz.

Dubrovnik Foto Galeri

Cambridge Gezilecek Yerler:

22088-4-8-f10d0
Cambridge Bridge of Sighs (Venedik’te ki örnekten esinlenişmiştir.)

Son olarak da Cambridge şehrini anmak isterim. Londra mükemmel bir şehir.  Ama vakit ayırıp Cambridge’e gitmeden olmaz.  Güneşli bir günde yeşillikler içindeki Cambridge’ i gezerken punting yapmalısınız. Mimarisi ve kanal o kadar güzel ki gördükçe neden o kadar çok ziyaretçisi olduğuna şaşırmayacaksınız. Mini köprülerle kanal arası bağlantılar sağlanmış. En meşhuru Venedik’ teki bir köprünün kopyası olan Bridge of Sighs’ dir. Bunun dışında Magdalene Bridge, Ahlar Köprüsü ve Mathematical Bridge ilgi çeker.

Avrupa Şehirleri

İlginç bir hikaye, arkadaşım turist merkezine üniversiteyi görmek istediğini belirttiğinde görevli her yerin üniversite olduğunu söylemiş. İstanbul üniversitesi gibi. Avcılar, Beyazıt ve Laleli kampüsleri gibi bölüm bölüm ayrılmıştır. King’ s College şapeli herkesin önünde fotoğraf çektirdiği harika bir mimariye sahip. Trinity Street, Fitzwilliam Müzesi (Anadolu’ dan eserler de vardır), Round Church ve St. Johns Koleji diğer dikkati çeken yerler. Sizleri büyüleyen en başta mimarisi ve cıvıl cıvıl hali olacaktır. Cambridge’ i ziyaret ettiğinizde elinizde mutlaka rehber bir kitap olmalı. Kent küçük fakat çok sayıda özel yapıya sahip. Alışveriş için de bir cadde bulunuyor.

Londra’dan tren ile rahatlıkla ulaşacağınız bu güzel yeri planlarınıza ekleyin.

İngiltere, İtalya ve Hırvatistan tatilcilerin haritasında olan ülkelerin başında gelir. Belki ilk tercih olarak bu 3 şehre gitmeniz doğru olmaz. Ama başkentleri gezdikten sonra 1 gün kaçamak yaparak buralara uğramazsın bu güzel şehirler arkanızdan ağlar…

Cambridge

İlla Başkente Gideceğim Diye Beni Unuttunuz Diye Üzülen 3 Şehir

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir