Avşa Adası

Altınkum Avşa
Altınkum Avşa

Avşa Nerededir?

Marmara Denizin’de Balıkesir iline bağlı olan bu ada, 7km uzunluğunda 4 km genişliğindedir. Paşalimanı ve Marmara adalarından daha küçüktür. Avşa nispeten 90’lı yıllarından tatil kasabalarını hatırlatıyor. Taş kaldırımlı sokaklar, deniz kenarında çay bahçeleri, sahil yürüyüş yolu ve akşam saatlerinde okey/kağıt oynayan yerliler adanın tatil beldesi olarak yaşamasını sağlıyor. Küçük adaya İstanbul’dan deniz otobüsü ile 3 saatlik yolculuk sonunda varmak mümkün. İskelede hemen jandarmalar ve apart sahipleri karşılıyor. Ada olduğu için güvenliği sağlamak kolaydır. Sadece adaya giren ve ayrılanları kontrol ederseniz her şey kontrol altında olur. Nüfus 20-25 bin kişidir. Fakat yaz aylarında sayı 100 binlere kadar çıkabiliyor. Verimli topraklara sahip olmaması nedeniyle tarihte hiç bir zaman önemli bir konuma gelememiştir. Günümüzde de geniş düzlüklere sahip olması ve dışarıdan göç almaması nedeniyle temiz denizini koruyor. Özellikle az yapının da olduğu koylar tercihe değer. Tavşanlı koyu, Çınar koyu, Kumtar koyu, Yiğitler koyu…

Avşa Etkinlik

Su sporları adanın en önemli etkinliklerindendir. Muz, kano, jet ski ve deniz bisikleti kiralanabilir. Plajlarda ise şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün. Yerli turistin gelmesi nedeniyle fiyatlar Çeşme gibi yüksek değil. Gece hayatı adına bir kaç tane yan yana açılmış mekan bulunuyor. Kimilerinde canlı müzik var.

Avşa İdo Seferleri
İdo Avşa-Yenikapı

 

Avşa Adası Köyleri

Çınar Köyü, Kumburnu, Mavi Köy, Değirmen, Manastır, Kumtur, Beyaz Saray Yiğitler Köyündeki Altınkum gezilecek yerler arasındadır. Minibüsle ulaşımı sağlamak veya motor/bisiklet kiralamak mümkün. 2 günlük konaklama yaptığımız için bir günü iskelenin bulunduğu merkezde diğer günü ise Altınkum’da harcadık.

Adada yer alan pansiyonlarda genelde mutfak yer alır. Bu nedenle konaklayan misafirler dışarıda yemek yemeyi daha az tercih ediyor. İdo iskele karşısındaki Özkaymak dondurmacısı ve Tanz Restoran diğer yerlere göre nispeten daha kalabalıktır. Tanz restoran akşam saatlerinde müşterilerini mum ışı ile kuma kurdukları masalarla karşılıyorlar. Deniz ürünleri adanın bir çok yerinde meşhurdur. Altınkum’da yer alan Şahin Tepesi ise manzarası ile göz doldurur. Karnınızı doldurmak için de taze midyeleri ile ünlüdür.

Avşa adası günümüzün popüler yerlerinden değil. Ama 80’li ve 90’lu yıllarda özellikle kalabalık ailelerin eğlence durağı olmuştur. Apart otellerde uygun fiyata kalarak kafa dinlemeyi tercih edenlerin gözdesi olmuş adaya, gelişen deniz araçları ile artık daha hızlı ulaşmak mümkündür.

Ada seferleri için İDO sayfasına göz atınız.

Avşa Foto Galeri

Avşa Adası
Etiketlendi:             

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir