Cunda Gezilecek Yerler
Marmara Bölgesi,  Yurt İçi Tatil

Ayvalık Değil Farklı Bir Diyar Cunda

Reklamlar

Cunda Gezisi

Ayvalık
Ayvalık

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda ya da diğer adıyla Ali Bey adasını son dört beş yıldır fazla fazla duyar oldum. 10-15 sene öncesine kadar sadece Bodrum’a gidilirdi. Sonrasında bir Çeşme furyası oluştu. Son 3-4 yıldır ise Cunda ve Bozcada gibi yerler sosyal medyanın fenomeni oldu.

Türkiye’nin büyük diyebileceğimiz adalarından biri olan Cunda’ya küçük bir köprü ile Ayvalık’tan geçebilirsiniz. Sonrasında da Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü tabelası sizi karşılar. 1964’de inşa edilmiş köprü bir gidiş-bir dönüş olmak üzere 2 şeritli dar bir yoldur. Adada Rum’lardan kalma çok sayıda ev ve Rum Ortodoks cemaatine ait çok sayıda dini yapı vardır.

Cunda Gezisi

Ayvalık’da görülecek yerleri anlattığım yazımda Cunda’ya yer vermedim. Tatilim sırasında Cunda’yı daha farklı bir yere koydum. Benim için dar sokaklarında gezilecek, Taş Kahve’de oturup bir şeyler yudumlanacak, üzerine Lokma İmparatoru’nda atıştırılacak tatil yöresidir. Akşam saatlerinde sahilde yürüyüp sonrasında Moshos’da (Mis Kokulu Taverna) buzuki eşliğinde Yunan esintileriyle çakır keyf olmak da ayrı bir güzelliktir.

Cunda’da  Görülmesi Gereken 6 Nokta:

  1. Taksiyarhis Klisesi
  2. Agios Yannis Klisesi (Aşıklar Tepesi)
  3. Tarihi Rum Evleri
  4. Bıyıklı Plajı: Deniz’in üzerine oturma yerleri düzenlenerek Maldivler esintisi yaşatılmış.
  5. Patriça Koyu: Bıyıklı plajını geçtikten sonra çok zeytin ağaçları arasında toz toprak için bir yol sizi Rum köyüne götürür. Buradan Ayışığı manastırına geçebilir veya düz devam ederek ikinci Rum köyüne varabilirsiniz. Sonrasında bu yol Patriça burnuna kadar devam eder.
  6. Ayışığı Manastırı: Sadece haftada bir gün belirli saatlerde ziyarete açık. Aracınız yüksek değilse kendi aracınızla gitmemenizi öneririm. Yol çok engebelidir.

 

Ada dendiğinde aklıma faytonlar (gerçi faytonlar nihayet kalktı ve yerini elektrikli arabalar aldı) veya yürüyüş gelir. Ama büyük adalarda ise araçlar yer alır. Cunda’ya ilk girdiğimde hayal kırıklığına uğradım. Mevlana Caddesi’nden otele doğru giderken ‘Burası mı Cunda?’ dedim. Sonra derinlere daldıkça güzelliği beni bağladı. Kalabalık ama hala huzurlu bu adada papalina balığı yanında rakınız ile denize karşı keyif yapmayı unutmayın!

Ayvalık  Gezisi

Bir cevap yazın