Beşiktaş Gezilecek Yerler

Beşiktaş Gezilecek Yerler
Beşiktaş Gezilecek Yerler

Beşiktaş İsmi Nereden Gelir?

Adını “Taş Beşik” kelimesinden aldığına inanılan ilçe için  ünlü seyyah Evliya Çelebi ise bir papazın, İsa’nın çocukluğunda yıkandığı Beşik-Taşı diye bilinen bir tekneyi, Küdüs’ten getirdiğini ve buradaki kiliseye koyduğunu yazmıştır. İlçe; Osmanlı döneminin son yıllarında Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Yıldız Sarayı’nın inşası ile Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında önemli bir yer elde edinmiştir. 1930 yılında Beyoğlun’dan ayrılarak ilçe olmuştur. Günümüzde Boğaz manzarası, lüks otelleri, tarihi yerleri, ünlü mekanları ve Beşiktaş spor kulübünün etkisiyle ilçeden öte şehir gibidir.

Beşiktaş’ın İlçeleri

Etiler, Bebek, Ortaköy, Levazım, Kuruçeşme, Kabataş, Arnavutköy gibi lüks semtler Beşiktaş’a bağlıdır. Yazıda ise sadece Beşiktaş merkez sınırlarına bağlı kalmaya çalıyorum. Çünkü her semt için anlatılacak sayfalarca konu var. En azından meydandan yürüyerek görülecek yerler olarak yazıyı sınırlandırdım. Ama her biri için saatler değil gün ayırmak gerekiyor.

Beşiktaş Ulaşım:

Her semt için ulaşım yolları farklı da olsa genel olarak ilçeye Zincirlikuyu üzerinden metrobüs ile, Kabataş ve Beşiktaş üzerinden vapur-motor ile Kabataş üzerinden tramvay ile ulaşmak mümkün. 2016-2017 yılları arasında Kabataş iskelesi kapalı olacak. Bu dönemde ise Beşiktaş’ta metro çalışması devam ediyor. Bittiği anda ulaşım çok rahatlayacaktır.

Beşiktaş Gezilecek Yerler:

Adım Adım Beşiktaş gezisinde göreceğiniz yerler

 • Ihlamur Kasrı: Tek katlı kasır Abdülmecit’in döneminde Balyan ailesi tarafından yapılmıştır. Merasim Köşkü ve Maiyet olarak iki binadan oluşur. Giriş ücreti tam 5 TL ve indirimli 2,5 TL, bahçe giriş bileti ise 1 TL olarak fiyatlandırmıştır (2016). Sadece bahçede zaman geçirerek kafetaryadan da yararlanabilirsiniz.
 • Yıldız Sarayı: Atatürk’ün 19 Mayıs Kurtluş Savaşı’na çıkmadan önce padişah Vahdettin ile görüştüğü odaya ev sahipliği yapan saray yeşil alanlı ile büyüler.
 • Dolmabahçe Sarayı: Stadın yanında yer alan saray Atatürk’ün vefat ettiği odayı hala korumuştur. Muhteşem hediyeler, halılar,avizeler ve manzaraya ev sahipliği yapan saray İstanbul’da görülmesi gereken yerlerin başında gelir.
 • Çırağan Sarayı: Şu anda otel olarak kullanlıyor. Denize tamamen hakim otel Türkiye’nin en pahalı otellerinden biridir.

Adım Adım Beşiktaş gezisi devam ediyor.

Beşiktaş Gezilecek Yerler
Beşiktaş Gezilecek Yerler
 • Deniz Müzesi: Genelde müze denince akıllara küçük objeler gelir. Ama Deniz Müzesi devasa eserlere sahiptir. Saltanat Kayıkları ve kadırgalar büyüleyicidir. Deniz Müzesi yazısı için tıklayınız

 

 • Barbaros Hayrettin Paşa Heykeli: Tarihi Kadıköy iskelesinin yanında yer alır. Kaykaya binen gençlerle kalabalığını her daim korur.

 

 • Balık Pazarı: Balık pazarı ve çevresi her daim canlıdır. Çok sayıda restoran ve mağaza etrafını sarmıştır.

 

 • Sinan Paşa Pasajı : İlçedeki tek pasajda bulamayacağınız ayyakkabı ve tekstil ürünü bulunmuyor.

Beşiktaş Görülecek Yerler:

 • Sinan Paşa Cami: Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş bir Osmanlı camisi ilçenin merkezindedir.
 • Resim Müzesi: 2014 yılında açılan müze Mimar Sinan Güzel Sanatlar’ın yanında yer alır. 10 oda ve 3 salondan oluşur.

 

 • Beşiktaş Sahil: İskele ve Bahçeşehir Üniversitesi’ne doğru olan kısım tamamen Boğaz’a hakimdir. Çay veya soğuk bir şeyler içebileceğiniz mekanlarla çevrilidir.

 

 • Saray Koleksiyonları Müzesi: Dolmabahçe’nin Beşiktaş yönünde Conrad ve Hilton oteli ihtişamıyla ikinci plana iten Shangri-La otel ile Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin arasında yer alır. Sergi; Dolmabahçe,Beylerbeyi, Yıldız Sarayları ile Aynalıkavak, Küçüksu, Ihlamur, Maslak Kasırları’nda kullanılan eşiyalardan oluşmuştur.
 • Akaretler Sıra Evleri: W otel ve gece hayatıyla ünlü mekanlar yer alır. (Kalamata, Vogue)
Beşiktaş Mekanlar
Beşiktaş Mekanlar

Beşiktaş Mekanlar / Foto Galeri için tıklayınız

Beşiktaş Mekanlar / Beşiktaş Ne Yenir / Beşiktaş  Restaurantlar 

Beşiktaş’da en iyi mekanı neresidir derseniz ben de size ne yer içeceksiniz diye sorarım. Dönerin, kahvaltının, balığın en iyisini burada bulmak mümkündür.

Karadeniz Döner: Her daim önünde sıra olur. Sıra yoksa zaten döner bitmiştir.

Mendel’s Coffee: Tatlıları çok özel ve farklıdır. Akaretler Sütiş ve Kahve Dünyası karşısındadır.

Kahvaltıcılar Sokağı (Pişi ve Siyah Beyaz) : İki mekanı özellikle tavsiye ederim. Kahvaltı sevmeyen biri olarak ikisine de bayıldım. Siyah ve Beyaz’ın iç konsepti de ilgi çekicidir.

Latife: Kahvaltıcılar sokağının girişinde kartal heykelinin arkasında yer alır.

Beşiktaş’ta Gidilecek Mekanlar

Kazan: Beşiktaş taraftarları için özel bir mekandır. Soğuk bira için birebir.

Define Büfe: Kazan’ın yanında Fulya’ya çıkan yol üzerindedir. Bölgenin en iyi büfesidir.

Köyiçi Restoranlar: Özellikle maç öncesi her hangi birini ziyaret edin. Çok eğleneceksiniz. Tabi Galatasaray veya Fenerbahçe’yi destekliyorsanız aynı derecede keyif alamayabilirsiniz.

İntiba: Çok sayıda şubesi vardır. Döneri iyidir.

Soydan Turşucusu: Türkiye’nin en iyi turşular listesinde yer alır. İntiba’nın yan sokağındadır. Bence Asri turşucusundan çok daha lezzetlidir. Turşu seviyorsanız mutlaka uğrayın.

Balkan Lokantası: Ev yemeklerini çok uygun fiyata lezzetle sunarlar. genelde sıra olur. Ama uygun fiyatlıdır.

Şöhretler Köftecisi: Turşucu, Balkan Lokantası ve köfteci aynı sokakta yer alır. Dükkan içerisindeki resimleri görünce orası olduğunu anlarsınız. Etleri Gönen’den gelir.

7-8 Hasanpaşa Fırını: Tarihi fırın yıllara meydan okuyarak hizmet vermeye devam ediyor.

Beşiktaş Dürümce: Girişi küçük gibi gözükse de en üst katı Boğaz manzarasına sahip mekanda özellikle Adana kebap çok lezzetlidir.

Blog yazıları, eğer yer için ünlü şairler bir şiir yazmışsa onla biter ya bizimkisi de o hesap son sözü Beşiktaş taraftarına bırakmak gerekiyor;

Barbaros Meydanın’da dün gibi sevdan,

Derin bir nefes çektik Abbasağa’dan,

Bir umudum sensin anlıyor musun,

Hayat yaşanmıyor ki senle olmadan,

Beşiktaş seninle ölmeye geldik…

 

Bonus:

Ortaköy Cami (Büyük Mecidiye Cami) ve Esma Sultan yalısı sadece ilçenin değil İstanbul’un ve Türkiye’nin simgesi olmuştur. Beşiktaş’tan Çırağan yönüne doğru yürüyerek geleceğiniz bölgede waffle-kumpir ve manzaranın tadına doyulmaz.

Adım Adım Beşiktaş

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir