Bologna Gezilecek Yerler

Bologna Gezilecek Yerler

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

İtalya denince aklıma Bologna gelmiyor tabi ki… Çok açık söylemek gerekirse benim bu şehri tercih sebebim Pegasus ile dönüş biletimi ucuza almaktı. Ama memnun olduğumu söyleyebilirim. Venedik’ten dönüş yapsaydım uçak biletine ödeyeceğim fark ile 2 gün daha konaklama yapabildim. Şehirde hostel seçenekleri çok yok.  Tren istasyonu yakınında küçük bir yere yerleştim. Venedik’ten sonra şehir çok ucuz ve tenha geldi.

Bolonez Sosu

Bologna ismini duyduğumda zihnimde canlanan hep bolonez sosu olmuştur. Şehir sosa ismini vermiştir. Döndükten sonra ise kırmızı tuğlalı orta çağ evleri aklımda kalmıştır. Kızıl Şehir diye bilinen kentte Dante, Erasmus ve Kopernik gibi mezunlar veren Bologna Üniversitesi yer almaktadır. Umberto Eco’ da öğretim görevlisi olarak üniversitede ders vermiştir. Tarihte Etrüskler, Keltler ve Romalılar’a ev sahipliği yapan bu kentin 2000 yılında Avrupa kültür başkenti seçildiğini de göz ardı etmemek lazım. Ama şehrin tek şansızlığı İtalya’da olması. Venedik, Roma ve Floransa’yı görmeden buraya uğramak mantıklı olmadığı için İtalya turlarına dahil değildir. Ülkenin güneyi ayrı güzel kuzeyi ayrı güzel adaları da ayrı güzeldi.

Bologna Nerededir?

İtalya’nın kuzeyinde yer alır.

Bologna Nasıl Gidlir?

Pegasus’un direkt ve uygun ücretli uçuşları vardır. Bunun dışında ülke içinde otobüs veya tren ile de gelmek mümkün. Hızlı tren de bulunur. Venedik uçuşları pahalı olduğu için Kuzey’i kapsayan büyük İtalya turlarına uygun fiyatlı ve çok uçuş olması sebebiyle Milano ya da Bologna’dan başlamak mantıklı olabilir. Buradan güneye doğru Roma’da yolculuğunuzu bitirebilirsiniz. Tekrar uçak ile ülkeye dönmek karlı olacaktır. Floransa ve Venedik uçuşları pahalı olduğu için Roma’dan başlayan yolculuğumu burada bitirmek yerine Bologna’ya seyehat ettim.

Bologna Vizesi?

Umumi Pasaportlu  TC vatanadaşları İtalya Vizesi (Sechengen Vizesi) ile yolculuk yapabilir.

İtalyanca Pratik Kelimeler

 • İtalya’ ya gittiğinizde bazı kelimeler işe yarayabilir;
 • Saldi: İndirim
 • Bambino: Erkek Çocuk
 • Bambina: Kız Çocuk
 • Duomo: Bay
 • Si: Evet
 • No: Hayır
 • Ciao: Merhaba
 • Grazie: Teşekkür Ederim
 • Ti Amo: Seni Seviyorum
 • Buonasera: İyi Akşamlar
 • Pronto: Alo-Hazır-Buyrun

Bologna Gezilecek Yerler

Bologna’ da şehir merkezi iki kulenin (Torre Degli Asinelli ve Torre Degli Garisenda) etrafında şekillenmiştir. Kuleye çıkış 3 avro. Kule şehrin tüm manzarasına hakimdir. Ama çok basamak çıktığınızı da unutmayın. Yüzlerce merdiven ve dar bir çıkış bulunuyor.  5 avro ücrete 30 dakikalık şehir turu yapan trenler var. Şehri tanımanız için ideal. Zaten şehir çok küçüktür. Piazza Maggiore ve çevresi tek buluşma noktasıdır.  Burada Neptün Çeşmesi yer alır. Buradaki Basilica San Petroni bazilikasında ücretsiz internet erişimi var.

Uzun lafın kısası illa ki Bologna’ya gidin demiyorum. Ama İtalya turu yapıyorsanız alışveriş için, dinlenmek için ve az para harcamak için tercih edebilirsiniz.

 1. La Piccola Venezia: Küçük Venedik diye bilinen yapı Venedik’i anımsatır. Ama Venedikle kıyasalmak bence saçma olur. Açıkcası çok da ilgili çekmedi. Küçük Venedik dendiğimde aklıma Bologna değil Mikonos’da yer alan Little Venezia gelmektedir.
 2. Piazza Maggiore: Şehrin ana meydanıdır. Meydanda;
 3. Neptün Çesmesi: Meydan yer alan çeşme şehrin simgelerinden biridir.
 4. Palazzo Dei Banchi: Bankerler Sarayı
 5. Palazza Dei Notai: Bankerler Sarayı
 6. Palazzo del Podesta
 7. San Petronio Bazilikası : 16.yy’dan kalan yapı kentin en büyük Bazilikasıdır.
 8. Salaborsa Kütüphanesi

Bahsedilen yerler birbirine yürüme mesafesindedir. Kızıl şehre yolunuzu düşürün. Bir espresso ile tarihin tadını çıkarın.  1-2 gün yeterli olacaktır.

Umberto Eco’nun Şehri Bologna
Etiketlendi:     

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Umberto Eco’nun Şehri Bologna” üzerine 3 düşünce

 • 1 Nisan 2017, 17:40
  Kalıcı bağlantı

  Merhabalar,
  Dediginiz gibi genellikle Venedik ve Roma gibi sehirlerin gölgesinde kalsa da Bologna gerçekten de gorulesi bir sehir. Italyanin mutfaginin en önemli merkezlerinden biri olmasinin yanisira, Bologna Üniversitesi gibi Dünya’nın ilk universitelerinden birine ev sahipligi yapmasiyla bir hayli onemli bir sehirdir. Ayrica Garisenda ve Asinelli eğik kuleleri, İtalyanların deyimiyle “torri pendenti” gerçekten de çok ilginç. Ancak ilginçliklerinin sebebi sadece eğik olmaları değil ayrıca Ortaçağ kule kültürü hakkında bilgi de vermeleridir. 12. Yuzyilda yapilan bu kuleler o dönem Bologna silüetini süsleyen yüzlerce kuleden geriye kalan ikisidir. Zira o dönemde kuleler zengin ve soylu ailelerin güçlerini gösterme biçimidir. Bu ikiz eğik kuleler de o kadar meşhurmuş ki Dante’nin cehenneminde bile yer bulmuşlar. Bologna’ya gidenler kuleleri bilgiler ışığında incelerlerse eminim ki daha bir anlam katacaklardır:) Ayrıca Cremeria Funivia dondurmalari gerçektende cook başarılı, onu da not etmelerini tavsiye ederim:)
  Teşekkürler, sevgiler!
  Gezibo

 • 4 Nisan 2017, 08:39
  Kalıcı bağlantı

  Kulelerle ilgili bilgi için teşekkürler:) Bologna’da avantajı şu, ya Milano’dan dönceksiniz ya burdan. Ben tercihimi böyle yaptım ve memnun oldum… https://www.tatiliyet.com instagram/facebook/twitter: tatiliyet

 • 22 Temmuz 2019, 13:57
  Kalıcı bağlantı

  Sanırım İtalya’da çok fazla tarihi şehir olduğu için Bologna gölgede kalıyor. farklı bir Avrupa ülkesinde olsaydı o ülkenin bir numralı turist merkezi olabilirdi. Kulnin merdivenleri:) Aman Allahım! http://www.gezibo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir