Orta Avrupa Tur Rotası

Geçiyorduk, Uğradık 2 Saatte Bratislava

Reklamlar

Bratislava Ekstra Tur Geçiyorduk, Uğradık 2 Saatte Bratislava

Bratislava Ekstra Tur Geçiyorduk, Uğradık 2 Saatte Bratislava

Bratislava Ekstra Tur 

Bratislava ekstra tur Orta Avrupa Turu içerisinde ekstra tur ile Bratislava’yı gezme imkanımız oldu.

Orta Avrupa Tatili
Bratislava ekstra tur Ufo Köprüsü

 

Geçiyorduk, Uğradık 2 Saatte Bratislava

Viyana-Prag-Budapeşte turları içerisinde ekstra tur olarak Dresden (Almanya) ve Bratislava (Slovakya) da ekleniyor. Böylece 5 ülke birden görülüyor. Ama tabi yollarda canınız çıkmazsa! Prag’dan Budapeşte’ye geçerken durağım küçük Bratislava oldu. Başkent Bratislava Viyana’ya oldukça yakındır. Turumuz esnasında adete geçerken Kadıköy’e uğrar gibi şehir merkezinde tur attık.

 

Geçiyorduk, Uğradık 2 Saatte Bratislava Harita
Geçiyorduk, Uğradık 2 Saatte Bratislava Harita

Slovakya Para Birimi:

Avrupa Birliği’ne üye Schengen vizesi ile giriş yapabileceğiniz ülkenin para birimi Euro’dur.

 

Slovakya Vizesi:

Ülkeye Schengen vizesiyle giriş yapılabilir.

Vzeler 2020 yılında resmi aracı kurum VFS Global üzerinden verilmektedir.

Slovakya Tarihi

1. Dünya savaşı sonunda Avusturya-Macaristan’dan ayrılan ve Çekoslavakya’ya bağlanan ülke toprakları İkinci Dünya savaşı sonunda 1948’de güçlenen Komünist parti döneminde Çekoslavakya’nın Doğu Bloğu’nun bir parçası olmuştur. Ülke 1989’da Kadife Devrim ile dağılmıştır. Bu süreden sonra 1993’de ise Çekler ve Slovaklar masada bir araya gelerek hiç bir sorun yaşamadan ayrılma kararı almıştır. Bu da Çekoslavakya’nın tarihten silinmesine neden oldu. Çek Cumhuriyeti bir yandan gelişirken Slovakya’da 2004’de Avrupa Birliğine katılmıştır. Günümüzde 6 milyonluk Slovakya’nın 500 bin nüfuslu küçük şehri Orta Avrupa turlarının uğrak noktası olmuştur.

Bratislava Ekstra Tur

Benim için Holosko ve İngiltere’de tanıştığım arkadaşlarımdan dolayı bildiğim ülkeyi gezince kafamdaki bazı taşlar yerine oturdu. Gerçi Holosko’da bizden biri olduğu için ismi geçince sarımsak yendiğinde Holosko diyen tipler ve her takasta +Holosko esprisi yapanlar artık Solovakya’dan önce aklıma geliyor ya neyse… Gurbetçi Slovaklar içinse İngiltere’de sterlin kazanıp burada harcamak çok keyifli olsa gerek. Çünkü ülke Euro kullanmasına rağmen yakınında ki Viyana kadar pahalı değil. İngiltere’de sıklıkla mağazalarda ve kafelerde çalışan Slovaklara rastlamak bu nedenle gayet normal gelmeye başladı.

Cumil ve Emir Ergin
Cumil ve Emir Ergin Geçiyorduk, Uğradık 2 Saatte Bratislava Ekstra Tur

İki saatlik Slovakya rotamız:

Bratislava Gezilecek Yerler / Bratislava Görülecek Yerler

Başlangıç noktamız Tuna’nın üzerinden geçen Nový Most oldu. Tepesinde bulunan restoranı ile ufoyu andıran 1972 yapımı köprü şehrin uzaklarından dahi görülebiliyor. Ufo Köprüsü diye bilinen alandan ilerleyerek Veba anıtına vardık. Bildiğiniz gibi veba geçmişte tüm Avrupa’nın baş belası olmuştur. Her büyük şehirde bir anıt mutlaka olur. Anıttan eski şehire doğru giderken duvar resmi, St. Martin katedrali ve yanında günümüzde olmayan sinagogdan da bahsetmemek olmaz. Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ikinci dünya savaşında yıkılan sinagoğun yerine bugün onu hatırlatan bir resim çizilmiş. St.Martin diyerek de hızlıca geçmek olmaz Maria Theresa ve bazı Avusturya-Macaristan impratorları burada taç giymiştir. Çok görkemli olmasa da manevi bakımından önemli bir kilisedir. Burasını başlangıç noktası sayarsak sıfır noktası diye bilinen alana kadar aşağıdaki yerleri görebilirsiniz:

Geçiyorduk, Uğradık 2 Saatte Bratislava

Hviezdoslavovo nám (meydanı) bir ucunda Slovak Ulusal Tiyatrosu ve diğerinde Hviezdoslav heykeli olan sakin bir meydan olarak gözüküyor. Sonbaharda gittiğimiz için yere dökülen sarı yapraklar arasında sokak satıcılarından hediyelik eşya alan kişilerle doluydu. Hviezdoslav 1849-1921 yılları arasında yaşamış Slovak şairdir.

Bratislava Heykelleri

Cumil (The Watcher): Kanalizayon işçisi heykeli en çok rağbet gören heykellerin başında gelir. İki farklı hikayesi var. Bir tanesi bana mantıklı gelmeyen şehirde geçmiş dönem de rogar kapaklarından çıkarak kızları dikizleyen röngenci işçi olarak anlatılıyor. Diğerin de ise şehrin yeniden inşasını simgeleyen bir heykel olarak bahsediliyor.

Fransız Konsoloslu’nun önünde yer alan Napolyon heykeli sırtını konsololuğa dönmüş olmasıyla ilgi çekiyor. Her gördüğümde yanında poz veren vardı.

Bratislava Heykelleri Schöne Naci Bratislava Ekstra Tur
Bratislava Heykelleri Schöne Naci Bratislava Ekstra Tur

Schöner Naci: Bu kişinin şehir için ayrı bir yeri var. Şehrin çapkını ve sevilen bir karakteridir. Sevgilisini kaybettikten sonra her gün tertemiz kıyafetleriyle yoldan geçen güzel bayanlara çiçekler sunarmış. Napolyan heykelinin karşısında yer alır.

Hlavné nám: St. Micehael Kapısı’ na giden Schöner Náci ve Napolyon heykelinin bulunduğu ortasında süs havuzu olan şirin bir meydandır.

St. Micehael Kapısı turumun son noktası oldu. Altında yer alan 0 noktasından diğer önemli şehirlere olan mesafeler belirtilmiştir. En azından kuş bakışı olarak kilometrelerden nereye yakın olduğunuzu hissetmek mümkün. Hatta memleketim İstanbul’a bile:)

Mozart Bratislava Evi

Sokak aralarını keşfederken Mozart’ın 6 yaşında konser verdiği devlet binasınının önünden geçiyoruz. Şu anda bir tabeledan fazlası olmasa da tarihteki yerini almıştır.

Bratislava Ekstra Tur

Son olarak Bratislava kalesi… Bir şehre gidip de kalesini ziyaret etmemek olmaz! Çıkıp görmeye vaktimiz olmadı. Ama devasa haliyle gezimiz boyunca bizlere eşlik etti. Her ne kadar küçük bir şehir de olsa da yine de hayvanat bahçesi, botanik bahçesi gibi yerleri görmek için şehirde birden çok gün kalmak gerekiyor. Mavi Kilise ve Devin Kalesi de araştırdığım kadarıyla önemli noktalardan bir kaçıdır.

Bratislava Foto Galeri

Bir cevap yazın