Brighton Royal Pavilion

Brighton Gezisi İngiltere

Reklamlar

Brighton Gezisi

Brighton Gezisi

Brighton Gezisi

Brighton Gezisi Pavilion
Brighton Gezisi Pavilion

Brighton Gezisi

Brighton Gece Hayatı

İngiltere için de kabul görmüş , Brighton denince akla gelen ilk şey eşcinsellerdir. LGBT etkinlikleriyle başkent olarak anılır. Gün içinde pek faklı bir durumla karşılaşmazsınız. Gece hayatında ve festival zamanında şehrin şöhretinin nedeni anlaşılır. İngiliz arkadaşlarım dahi kendi aralarında konuşurlarken bununla ilgili şakalar yapardı. Benim içinse burası sadece eğlence dünyasıdır. Londra’ dan trenle kısa zamanda ve uygun ücretle seyahat etmek en uygun yoldur. İngiltere’ nin güney kıyısında okyanus kenarındadır. Dil öğrenmek isteyenler ve üniversite öğrencilerinin tercih ettiği yerlerin başında gelir.

Royal Pavilion
Royal Pavilion

Deniz kenarı taşlıktır. Güneşlenenleri görebilirsiniz ama denize pek az kişi giriyor. Sahilde çok sayıda pub/kafe yer alır.Okyanus kenarında buz gibi bira ile fish and chips yemek büyük keyif. Bir yanda güneşlenenler, üst tarafınızda bisikletle gezenler, spor yapanlar ve kumsalda voleybol oynayanlar sizlere tatili hissettirir.

Brighton Pier
Brighton Pier

Brighton Eğlence

Brighton’ da kalabalığı takip ettiğinizde Pier’ e varırsınız. Burası kıyıdan denize doğru uzanmış üzerinde fast food mekanları ve lunaparkın olduğu iskeledir. Asyalılar’ dan harika noodle yenebilir. Pier’ in kapalı bölümünde tilt ve kepçeyle oyuncak yakalama gibi oyunlar var. En kalabalık oyunsa oynamaktan nedense çok keyif alınan para düşürme oyunudur. Londra’da da aynı şekilde bu makinelerden var. Çok saçma ve zevksiz gözükmesine rağmen çok talep görüyor. 1 veya 2 penny birikmiş paraların üzerine atarak bir demir parayla 5-10-15 demir para düşürebilirsiniz. Para attıkça alt taraf birbirine baskı yapıyor ve doğru yere parayı bıraktığınızda çoğu düşüyor.

Pier’in alt taraf da hareketli. Pier’in en ucunda booster diye kamikazenin küçüğüne benzeyen bir alet var. Yükseldiğinde bir tarafınızda şehir diğer tarafınızda uçsuz bucaksız okyanus! Düşerken yere o kadar yaklaşıyor ki suratınız yere yapışacak zannediyorsunuz. Anlayacağınız burası teknolojik olarak çok gelişmemiş eski tip eğlence merkezidir. Nostaljik oyunların da yer aldığı alan filmlerde yer alan mekanları hatırlatır.

Brighton Görülecek Yerler
Brighton Görülecek Yerler

Sahil boyunca yürüdüğünüzde eski iskele ve havuz yer alır. Bu yol üzerinde 1900’lerin başında olduğunuzu düşündüren ilk atarilerden oluşan oyun salonu ve top atarak puan kazandığınız oyunlar karşınıza çıkar. Gününüz yemek-güneşlenmek-oynamak üzerine kurulur. Sadece sahilde yürüyün karşınıza sizi keyiflendirecek bir şeyler mutlaka çıkacaktır.

Brighton Tarihi Mekan

Tüm bunların dışında kente Hint havası estiren Brighton Pavilion‘ u görmeden ayrılmamalısınız. Saray-konak karışımı bu yapı uzaktan dahi görülse Hint mimarisi olduğu belli olur. Bath ve Londra’ ya çok eser kazandırmış İngiliz mimar John Nash ( Akıl Oyunlarına konu olan değil) tarafından19. yy sonlarında tasarlanan saray kentin simgesi olmuştur.

Brighton Kitap Önerisi

Brighton’ u gezdikten sonra Peter James’ in ‘Ölüm Kadar Basit’ adlı kitabını okumanızı ısrarla tavsiye ederim. 2005 yılında Krimi-Blitz ödülü almış eser çok duyulmamıştır. Birghton’ da geçen cinayet üzerine yazılmış kitap, çok hızlı başlangıcıyla ve Brighton sokaklarındaki gezintisiyle eminim ki sizleri bir soluk da okumaya itecektir. Merak edeceksiniz ama ters köşeye yatacaksınız.

Brighton Ulaşım

Brighton’a en uygun ulaşım Londra’dan trenle gelmeyi tercih etmektir. Rahat bir yolculuk sonunda vardığınız bu sahil kentinde biraz nostalji bol bol eğlence sizi misafir eder. Mavi-Beyaz şezlonglar dahi Brighton’a özgüdür ve tarihi hatırlatır. Sahil boyunca yürüyerek ve fish&chips ile karın doyurarak güzel bir hafta sonu geçirmek için doğru adrestir. Tabi hava da biraz güzel olursa güneşlenmek de keyif verir bildiğiniz gibi İngiltere güneş açmayan memlekettir!

Güney İngiltere
Güney İngiltere

Bir cevap yazın