Budapeşte Tekne Gezisi

Budapeşte Gezisinde Yapılacak 5 Şey

Reklamlar

Budapeşte Gezisi

Budapeşte Gezisi

Budapeşte Gezisi ve Budapeşte Gezisinde Yapılacak 5 Şey

Budapeşte Tekne Gezisi
Budapeşte Tekne Gezisi

Bu yazımızda Budapeşte Gezilecek yerler, Orta Avrupa Turları Budapeşte Görkemli Binaları ve Budapeşte Tekne turları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Orta Avrupa turuma başlamadan önce Viyana diye yanıp tutuşuyordum. Tabi Prag’ın da yeri ayrıydı. Bu heyecanla yola çıkarken Budapeşte’ nin en özeli olacağını bilmiyordum. Macaristan’ın başkenti olan şehir Buda ve Peşte diye iki kısımdan oluşur. Aradan geçen Tuna nehri kenti ayırır. Ama öyle bir ayırır ki güzelliği İstanbul Boğaz’ını andırır. Ama andırır diyorum çünkü Boğaz eşsizdir.

Macaristan Tarihi

İngilizce’deki ismi “Hungary” den anlaşılacağı gibi Hunlardan gelen millet 1000 yılında Estergon merkez olmak üzere Stephan tarafından krallık olarak ilan edildi ve Katoliklik mezhebi seçildi. 1240 yıllarda Avrupa’nın uğradığı Moğol istilasından da nasibini almıştır. Macaristan`ın son büyük kralı Matthias reformla ve fetihlerle ülkesini ilerletti. Osmanlı ile sürekli sıkı mücadele oldu ve sonunda bildiğimiz gibi Mohaç’da tarihlerinin en büyük mağlubiyetlerinden birini yaşadılar. 1918 yılında Birinci Dünya Savaşı `nda alınan yenilgiyle Avusturya-Macaristan birliği darmadağın oldu. Monarşi yıkıldı ve Macaristan Cumhuriyeti hükümeti kuruldu.

Budapeşte Gezisi

İkinci Dünya savaşında Almanların yanında Sovyetler karşı savaşan Macarlar kaybettiler ve komünizmin etkisi altında SSCB 1989 yılında yıkılana kadar yaşamlarına devam ettiler. Ülke 1999 yılında Nato’ya 2004 yılındaysa Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. Özetle ülke tarihini krallar ve savaşlarla beraber Moğollar, Osmanlı ve Dünya Savaşları belirlemiştir. Bugün Schengen Vizesi ile giriş yapılabilen ama Euro yerine Forint kullanan ülke Türkiye’den gelen ziyaretçiler için de pahalı bir lokasyon değil. 100 forint 1,09 TL’ dir. Yani 100 forint 1 tl gibi düşünerek direk sıfırları atabilirsiniz. Düşünsenize 100 Euro 30653 Forint. Bir anda döviz bürosunda kendimi zengin hissettim. Bu arada işin ilginci Euro ile tüm gün işlerimi hallettim. Turistler bölgelerde Euro da geçerlidir.

Günümüzde Macaristan

Tarihi bir yana bırakarak günümüze gelirsek de sigara yasağı dikkat çekiyor. Bazı açık alanlarda da içilmeyen sigaralar artık sadece etrafı bantlarla kapalı dükkanlarda satılıyor. Markette sigara satılmıyor. Devlet Başkanının bu konuda oldukça sert olduğu belirtiliyor. Buna da dikkat ederek tatilimize başlarsak şehri Buda ve Peşte olarak ikiye ayırmak daha sağlıklı olur. Öncelikle şunu belirteyim; özellikle geceleri Tuna’da tekne turu yapmak çok keyifli. Gündüzleri ise şehir yürüyerek bitmeyecek kadar büyük olduğu için tekne bileti + turist otobüsü bileti olarak hizmet veren firmalarla gezmek çok daha cazip. 48 saat için 20-25 Euro ödeyerek tüm gün otobüsle turistlik noktalarda inip yeniden bilinebilir ve akşam da tekne turu yapabilirsiniz.

Budapeşte Gezisi:

Budapeşte gezisi için en az 3 gün ayırmak gerekir. Şehir bir iki günde gezilecek kadar küçük değil. Her yere ayrı ayrı zaman ayırmaya kalksanız müzeleri ve heykelleri ile çok zaman alır. Amacım her zaman ki gibi okuyanlara sınırlı gün için program yapmak. İlk olarak şunu belirteyim Utca ve Danube ifadesini her tabelada göreceksiniz. “Utca” sokak “Danube” ise Tuna anlamına gelmektedir. Tuna boyunca yürümek, otobüs ile yüksek alanlara çıkmak ve tekne turu yapmak 2 günde şehrin keyfinizi almanızı sağlayacaktır.

Budapeşte Gezisinde Yapılacak listesine şehri bölümlere ayırarak başlıyoruz.

Şehir 4 Bölgedir. Kale Bölgesi (Buda Kısmı), Gellert Tepesi (Buda Kısmı),Peşte Merkez ve Parlamento Civarı (Peşte Kısmı)

Buda Kesimi:

Buda Kalesi: Füniküler ile çıkmak mümkün ama geceleri tekne gezisi sırasında nehirden veya karşı yakadan izlemek de harika!

Fisherman’s Bastion: 1905 yılında yapılan kale adeta masallarda ki gibidir.

Matthias Kilisesi

Gellert Tepesi ve Özgürlük Anıtı “Citadelle” : Şehri en net olarak görebileceğiniz noktadır. Burada “Sana dün bir tepeden baktım Aziz Budapeşte” diye şarkı yazılmış olabilir. Heykel defne dalı tutar ve barışı simgeler. Tepe olduğu için haliyle dik bir yokuş sizi karşılar. Ama tur otobüsleri mutlaka buraya uğrar.

Gul Baba’s Tomb (Gul Baba turbeje): 16. yüzyılda yaşamış olan Bektaşi dervişinin bronz bir heykeli de yer alır. Şehrin büyük bölümünde Osmanlı’yı hatırlatır.

Köprüler:

Zincir Köprü/Chain Bridge: Köprü başlarında bulunan heykelden ötürü “Aslanlı Köprü” diye de bilinir.

Zincir Köprü Budapeşte
Zincir Köprü Budapeşte

Özgürlük Köprüsü/Liberty Bridge (Szabadsag hid)

Elisabeth Bridge: 1903 yılında tamamlandığında dünyanın en uzun asma köprüsüymüş.

Peşte Kesimi:

Parlamento Binası: Avrupa’nın en görkemli parlamento binalarından biridir.

Tuna kıyısındaki Küçük Prenses: Adı Kiskiralylany Szoboryani olan heykel Tuna kenarında Zincirli Köprüye yakın bir mesafededir. Önünden geçen tramvay hattı hayatımda gördüğüm en güzel manzaraya sahip hatların başında geliyor. Heykelin önünde görme engelliler için kabartılarak yapılmış Tuna tasviri bulunur.

Shoes on the Danube/ Tuna kenarında yer alan ayakkabılar : Yahudi soykırımını anlatan ilginç bir eser. SSCB orduları nedeniyle Yahudilerin Polonya’daki ölüm kamplarına trenlerle gönderilmesinin zorlaştığı dönemde katliam Budapeşte’de gerçekleşti. İkinci DÜnya savaşı yıllarında yüzlerce Yahudi nehrin kenarında kurşuna dizilmiştir. Bu ayakkabılar da onları hatırlatmak amaçlı nehrin kenarına bırakılmıştır.

Vaci Utca: Yemek ve alışveriş içi aşağı yukarı gidip geldik. Tuna’ya paraler bir caddedir. Bu nedenle bu sokaktan yürüyüp sahilden dönerek u çizmiş olduk.

Aziz Stephen Bazilikası: 1906 yılında hizmet vermeye başlamıştır. 9,5 tonluk çana sahip bazilika devasa boyutlardadır.

Peşte kesimi alışveriş

Hold Utca Food Market: Haydarpaşa Garı gibi 4 tarafı duvarlarla çevrili arası boş bir yapıdır. Alt katta meyve-sebze gibi günlük alışverişi yapacağınız alanlar bulunur. En önemlisi Macaristan’ın meşhur biberini buradan alabilirsiniz. İstanbul’a ne hediye alalım derken pul biberle geri döndük. Acısı gerçekten acıdır! Üst katta ise hediyelik eşya alanları ve ayak üstü atıştırma yapabileceğiniz büfeler yer alır.

Kahramanlar Meydanı: Şehrin en büyük ve önemli meydanı olarak bilinir. Bir sütun ve etrafında yarım daireden oluşan kahramanlardan oluşan heykellerin mimarı Zala György’dir.Anıtta Cebrail elinde Macaristan’ın ilk kralı Aziz Stephen’in tacını bir elinde haç tutmuş olarak tasvir edilmektedir. Diğer kişiler ise Macar tarihinde önemli yerlere sahiptir.

Széchenyi Baths and Pool Budapeşte Hamam
Budapeşte Gezisinde Yapılacak bir etkinlik: Széchenyi Baths and Pool Budapeşte Hamam

Budapeşte Gezisinde Yapılacak bir etkinlik: Hamam git!

Széchenyi Baths and Pool, Osmanlı döneminde inşa edilen kaplıca günümüzde hala kullanımdadır. Kahramanlar Meydanı’na yürüme mesafesinde yer alan kaplıca soğuk kış gününde ısınan ziyaretçiler ile doldur.

Vajdahunyad Kalesi: Kahramanlar Meydanı ve Széchenyi Baths and Pool biribirne yürüme mesafesindedir. Bu üç yapı büyük bir park ile çevrilmiştir. Kalenin ön kısmı kışın buz pisti olarak kullanılır.

Macar Opera Binası

Terör Müzesi

Budapeşte Gezisinde Yapılacak 5 Şey;

Tekne ile Tuna Turu “Özellikle gece saatlerinde” (Hızlandırılmış Video için başlığı tıklayınız)

Otobüs ile şehir turu (Big Bus ile gezdim ve memnun kaldım)

New York Kafe’de Kahve Keyfi: Kahve 6-7 euro ama canlı müzik ile sarayda kahve içmek için buna değer. Burayı dünyanın en iyi kafesi olarak adlandırıyorlar.

Vaci Utca’da alışveriş

Széchenyi Baths and Pool’da spa keyfi

Bonus:

Bir akşam yemeğinizi Mathias Pince’de ayarlarsanız ekstra turlarda yazan geleneksel Çigan  gecelerden birini burada yaşarsınız. Bir yandan yöresel yemekleri atıştırırken bir yandan da dans izlersiniz. Giriş ücreti yok. Bir ana menü almanız yeterlidir. Unutmayın, dans gösterisi sadece belli saatlerdedir. 20:00-20:30 arası dışında giderseniz kendinizi boş lokantada bulursunuz.

 

Budapeşte Foto Galeri’de yazıda belirtilen tüm noktaların görsellerine ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın