Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada Gezilecek Yerler ve Büyükada’da Bir Gün

Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada İstanbul
Büyükada İstanbul

 

Büyükada Gezilecek Yerler

İstanbul’un adaları ayrı bir güzeldir. İstanbullular için kalabalıktan bunalıp yeşile ve denize kaçışın adresidir. Adına şarkılar yazılmıştır. Yazıda Büyükada gezilecek yerler ve Büyükada görülecek yerler hakkında bilgileri paylaştık. Büyükada yemek-içme mekanları ve bir günün özetini de bulabilirsiniz. Büyükada’ya nasıl gidilir ve Büyükada hava durumuna da göz atarsanız yolculuğunuz daha kolay geçer.

İstanbul çevresindeki adalar içerisinde en büyüğü ve en kalabalık olanıdır. Hafta sonu eğlenceli vakit geçireceğiniz bir yer. Trafikten, gürültüden, stresten uzak, yemekleriyle ve havasıyla hafta sonunu dinlenerek ve eğlenerek  geçirebileceğiniz harika bir ortam. Yıllardır Anadolu yakasında oturan biri olarak  nasıl daha önce gitmedim diye pişman oldum.

Büyükada Gezisi

5,5 km ile Prens Adalarının en büyüğü olan adanın Rumca ismi Prinkipos’tur. İskeleden indiğinizde karşınıza saat kulesi çıkar. Burası merkezdir. Maalasef bu alan eski saflığını koruyamamış. Özellikle Arap turistler düşünülerek dükkanlar tasarlanmıştır. Manastır Tepesi ve Yücetepe olarak 2 tepeden oluşan adanın geneli eğimlidir. Yazım daha çok plaj severlere değil baharda yürüyüş severlere uygun olarak yazıldı. Yine de yazının devamında bizler kullanmasak da Büyükada plajlarında da bahsedeceğiz.

Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Mavi Marmara, Dentur ve İdo seferlerini internet siteleri üzerinden kontrol ediniz. Yaz ve kış aylarında saatler önemli farklılıklar gösteriyor.

Ulaşım Anadolu yakasından çok rahat. Bostancı’dan motorla veya vapurla ulaşmak mümkün. Avrupa yakasından Kabataş,Eminönü ve Karaköy iskelelerinden seferler bulunuyor.

Ayrıca Avcılar,Maltepe ve Kartal’dan da az da olsa seferler yapılmaktadır. Aylık İstanbul kart da geçmektedir. Dikkat etmeniz gereken Büyükada’nın kaçıncı durak olduğudur. Bazı seferler direkt giderken bazıları öncesinde bazı adalara uğramaktadır. Adalar birbirine yakın da olsa dur kalk önemli ölçüde zaman kaybına yol açar. Ayrıca ulaşım aracı da bir o kadar daha kalabalık oluyor.

Büyükada Ulaşım

Fayton sık kullanılır ve uzun sıralar olur. Ada halkı faytonların kalması yönünde atılan adımlara tepkiler ve bunun iptal için imza topluyorlar. İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi yaptığı araştırmada faytonların çevre kirliğine yol açtığını, atlara eziyet edildiğini ve pahalı olduğunu belirtiyor. Yerlerine ise elektrikli arabalar öneriliyor. Fayton adanın sembolüdür. Yine de hayvanlara eziyet edilmesine gönül razı olmuyor. Güncelleme: 2020 yılında faytonlar kaldırılmıştır.

Büyükada Gezilecek Yerler

Mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden biri de bisiklete binmektedir. Acele etmelisiniz, öğle saatlerinden sonra bisiklet kalmayabiliyor veya tercih yapma imkanınız azalıyor. Önünüzde iki güzergah var. Bir tanesi büyük tur diğeri ise küçük tur. Büyük tur toplamda 75 dakika, küçük tur ise 55 dakika civarı sürmektedir. İşin ilginci küçük adada dahi bir sokak arayla bisiklet kiralama ücretlerinde farklıklar bulunuyor. 2018 yılında 7,5 TL saatlik günlük 15 TL kiralayan yer varken bir sokak ötede saatlik 10Tl günlük 30Tl ücrete kiralama yapılıyor. Tabi bisikletler arasında fark olabilir. Ama seçmek sizin elinizde.

Büyükada’da Bir Gün

2018 yılında gezimde her yerde elektrikli motosikletleri görünce çok sevindim. Genelde emeklilerin tercih ettiği adada çok sayıda yükselti var ve diğer Prens Adalarına göre büyük bir adadır. Bu nedenle yürümek özellikle yaz sıcağında çok yorucu oluyor. Elektrikli araçlar hem çevreye zararsız hem ekonomik hem de kullanşlıdır. Özellikle iki kişinin binebildiği golf arabasının bir küçüğü olan araçlar ada için çok faydalı olmuş.

Büyükada Gezilecek Yerler Büyükada Mimari
Büyükada Gezilecek Yerler Büyükada Mimari

Büyükada Hava Durumu:

Bostancı tarafından geçiş yaptığım için İstanbul’dan çok farklı bir havayla karşılaşmıyoruz. Ama lodos var mı dikkat edin. Çünkü vapur seferleri iptal olursa başka dönüş şansınız kalmıyor. Yanınıza da mutlaka yedek giysi almanızı öneririz. Çünkü o kadar tepelik ve yürüyüş yolu uzun bir ada ki mutlaka bir süre sonra sıcaktan etkileniyorsunuz. Yorulunca da hadi taksiye binelim, minibüse atlayalım deme şansınız yok. Yürümeye devam!

Büyükada’da Ne Yapılır?

Ada dediğinde rakı&balık,bira&kalamar/patates/karides, bisiklet, fayton akla ilk gelen daha doğrusu adayı ada yapan simgelerdir. Bunlardan bir tanesini eksiltmek o bölge için büyük kayıp olur. Yılmaz Güney’in ‘Umut’ filmini izleyenler faytonculuğun yok olmasıyla oluşacak durumu önceden kestirebilirler. Çevre kirliğinden kasıt hayvan dışkısı ise buna yönelik çözüm bulabilirler. Organik maddeler zaman içinde çevrede doğal olarak yok olur. İngiltere atlı polisleri kullanmaya devam ediyorsa faytonların çevre kirliliğine sebep olduğu tezinin boş olduğu ortadadır. Ucuz değil ama fayton da  ulaşım aracı değil ekstra bir taleptir. Bisiklete binerken veya yürürken yanından fayton geçmesi, at nalı sesinin duyulması, tekerleklerin taşa sürtünmesi de insana keyif verir. Yine de tüm bunlara rağmen hayvanlara kıyamıyoruz.

Adada çok eski pastahane ve dondurmacılar (waffle) var. Mutlaka denemelisiniz. İskelenin tam karşı sokağında sağlı sollu olarak çok sayıda dükkan var. Sahil kesimindeki çay bahçelerine geçerek denize karşı çay/kahve içmek de güneşli bir havada olmazsa olmazlardan birdir.

Aya Yorgi

Yanınıza fotoğraf makinanızı almayı unutmayın. Mükemmel manzara her her yerde karşınıza çıkacaktır. Hangi turu seçerseniz seçin Aya Yorgi’ ye giden rampaya kadar aynı yoldan devam edeceksiniz. Burada faytoncuların park yeri ve birkaç tezgah bulunmaktadır. Yokuşun başında bisikletinizi ücret karşılığında bırakabileceğiniz bisiklet park alanı bulunmaktadır. Aya Yorgi’ ye yürüyerek çıkmak zorundasınız. Yol üzerinde 2 tane çeşme yer alır ve en tepede kilisenin yanında self servis kafe/restoran vardır. Manzara mükemmel! Kiliseyi gezdikten sonra soluklanmak için çay veya bira molası  vermelisiniz. Tepeden tüm adaya hakim bir konumdadır.

Büyükada Gezilecek Yerler

Dinlendikten sonra büyük turu tercih ederseniz en son Reşat Nuri Güntekin’ in pembe evinin yanından geçerek çıkış yaptığınız noktaya tekrar varacaksınız. Meydandaki mekanlarda yemek yiyerek günü sonlandırabilirsiniz. Fiyat ve tavsiye üzerine ben Altın Fıçıyı tercih ettim. Güveçte karides, kokoreç, kalamar, salata, balık ve buz gibi bira… Adada geçirmek için iki gününüz varsa  tavsiyem güzel köşklerden birinde kalmanız yönünde. Çok şık mimarisiyle deniz manzaralı beyaz ahşap yapılar, adanın diğer bir simgesi mimozalara bakarak, kuşların göç yolu üzerinde bulunan  adada kuş ve fayton sesleriyle beraber türk kahvesini  yudumlayabilirsiniz. Adaya gitmeden mutlaka hava durumu kontrol edin.

Büyükada Gezilecek Yerler

Ada için söyleyebileceğim olumsuz özelliklerin başında turistlerin düşünülmemesi geliyor. Bir harita bulamadım. İskelede turist bilgilendirme merkezi olsa yürüyüş yolları,mekanlar ve müzeler belirtilse fena mı olur? Bir mekanın yerini bulmak çok zor. Ulaşım zaten kısıtlı olduğu için problem daha da büyüyor.

Büyükada Adalar Müzesi:

Biraz yürüme mesafesi var. 2017 yılında çaılan müze Aya Nikola tarafındadır. 2010 yılında açılan müzede Ada’nın jeolojik oluşumundan günümüze kadar gelen süreci sergileniyor. Ada hayatını anlamak için adada sporcular, adada müzik ve adada eğitim gibi bölümleri bulunuyor.
Adalar Müzesi İletişim: 0 (216) 382 64 30 Adalar Müzesi Adres: Adalar Müzesi Hangar Müze Alanı, Aya Nikola Mevkii
Adalar Müzesi İnternet Sayfası:

Büyükada Gezilecek Yerler Büyükada Troçki Evi
Büyükada Gezilecek Yerler Büyükada Troçki Evi

Troçki Evi:

Stalin ile zıtlaşan zıtlaşan Troçki sürgün olarak Kazakistan sonra da Türkiye’ye gönderilmiş. Evin konumu pek sürgün hayatını yansıtmıyor tabi…  Koruma altına olan bu ev 2015 yılında 4.4 milyon dolara satışa çıkarılmıştır. Ada yer alan köşkler genelde milyon dolarla anıldığı için fiyata şaşırmadım. Lenin öldükten sonra iktidar mücadelesi için Stalin ile mücadelesini kaybeden Troçki Rusya’dan uzaklaştırılır. Kısa bir süre değil 4 yıl gibi bir süre adada kalmıştır. Sonrasında İsveç ve Fransa’ya da yolu düşen Troçki’nin hayatı memleketi dışında geçse de faaliyetlerine devam etmiştir. Adada yer alan evinde çok sayıda eser yazmıştır. Bazı yazılara müze diye geçiyor ama şu an sadece harabe halindedir.

Deniz tarafında Troçki’nin bir dönem sürgündeyken kaldığı ev zaman içerisinde yanmış. Yakın bir bölgeye müze yapılmış. Ama şu anda müze faaiiyette değildir. Trocki 1929-1932 yılları arasında Büyükada’da kalmış sonrasında Meksika’da uğradığı suikastle yaşama veda etmişti. Bugün Meksika’da yer alan ev müzeye dönüştürülmüştür. Frida’nın filmini de izlerseniz Frida Kahlo ve Diego Rivera çiftinin evinde kalan Troçki’nin hayatında da kesitler görebilirsiniz.

Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı:

Yücetepe’de 204 m yükseklikte yer alır. Bu demek ki yorulmaya hazırlanın! 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde farklı inançlardan buraya akın etmesiyle yürüyecek alan dahi kalmaz. Yapım yılı 1751 olan Ortodoks Manastırının için oldukça küçüktür. Manastır Hrsityanlar için  Efes’teki Meryem Ana Evi ile beraber Türkiye’de kutsal hac olarak kabul edilen 2 noktadan biridir. Maalesef her yerde olduğu gibi ipler çaputlar yayılsa da burasının kutsal olmasına sebep olay vardır. Ortodoks inancına sahipler 23 Nisan’ı isim günü olarak kabul eder. 24 Eylül ise Aya Thekla’nın anıldığı tarih olarak kayıtlara geçmiştir. Çaput bağlamak değil ama tepeye giden yolu çıplak ayakla ve sessiz giderek hacı olduğuna inanılıyor.

Hatırla Sevgili Büyükada Emir Ergin
Hatırla Sevgili Büyükada Emir Ergin

Hatırla Sevgili Evi:

Tam Torçki Evi ile komşu denebilir. Diziyi takip edenlerin dikkatini çeken ev diğer köşkler gibi görülmeye değer. Diziyi izlemedim. Ama güvenliğe sordum ve sonrasında resimlerden baktım. Con Paşa Köşkü ve  bienal mekanı olarak da kullanılan Yalman Köşkü diziye konu olmuştur. İki köşk de birbirinden güzel. Dizinin çekildiği yıllardan evvel adaya gittiğimde bilmeden zaten  Con Paşa köşkünün önünde poz vermişim. Bienal mekanı ise zaten muhteşem renkleriyle dikkati çekiyor. Bu binanın arkasında da Troçki Evi’nin kalıntıları yer alır.

Rum Yetimhanesi:

1898 yılında ote oplarak inşa edilen bina şu anda harabe durumundadır. Kumarhane otel daha proje aşamasında kabul görmez ve Rum Patrikanesine bağlı bir şekilde yetimhane olarak hizmet vermeye başlar. Dünyanın en büyük ahşap binalarından biri olarak bilinir.

Hamidiye Cami:

II.Abdulhamit döneminden kalan yapı adanın yüksek bir konumundadır. Saatli meydandan kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi:

Hani pembe panjurlu bir evin olsun ve karşısında deniz olsun dersiniz ya bu tarife tam uyan bir evdir. Bu evde yaşasam ben de bir roman yazardım heralde. Adanın güzellikleri içinde huzur dolu bir ev.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi Büyükada’da da yer alırken Sait faik Abasıyanık’ın evi Burgazada’da ve Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi de Heybelida’da yer alır. 3 ada 3 yazar konsepti tesadüf olmasa gerek. Yazmak için İstanbul’da daha uygun bir ortam bulmak zor. Eskiden yangın kulesi olarak kullanılan yapı zaman içerisinde restore edilmiştir.

Meryem Ana Kilisesi:

Dİğer adı Panayia Kilisesidir.

Adakule:

Hızır İlyas tepesinde yer alır. Maalesef yine tepe diyorum. Çünkü adada düz alan az. Kuleye giden pek yok. Hatta çıkış yasak diye bilinir. Ama gidenler bir engelle karşılaşmıyor. Zaten böyle adalar güvenlik problemleri olmuyor. Herkes daha cana yakın ve turiste alışkın. 202 metre yüksekten adayı görmek ve yangını takip etmek mümkün.

Mezarlıklar / Rum Ortodoks ve Müslüman Mezarlığı:

Açıkçası hafta sonu gezimde mezarlık gezmek ve tercih ettiğim bir şey değildir.

https://www.instagram.com/p/BgcBxCJAEv0/?taken-by=tatiliyet

Büyükada Plajları:

 • Eskibağ Plajı
 • Nakibey Plajı
 • Aya Nikola Plajı
 • Prenses Koyu Plajı
 • Halik Koyu Plajı

Büyükada Mekanlar:

 • Aya Yorgi Kır Lokantası: Aya Yorgi’ye yürüdüğünüzde mecburi mola noktalarınızdan olacak.
 • Büyükada Şekercisi
 • Parodisos Kafe
 • Kahve Dünyası: Manzarası hoştur. Böyle yerlerde yerel lezzetler varken şube tercih etmeyi sevmesem de insan alışıldık lezzetleri arıyor.
 • Tarihi Büyükada Roma Dondurmacısı
 • Ali Baba
 • Milano Restoran
 • Hıle Restoran: Balık ekmek yedik. hem uygun hem de lezzetlidir.
 • Midye Kabuğu
 • Altın Fıçı: Hile’de balık ekmek, Altın Fıçı ve Midye Kabuğunda bira ve deniz ürünleri meşhurdur. 3 yer yan yanadır.

Büyükada Gezilecek Yerler

Günü iyi ayarlamak gerekiyor. Deniz kenarında çay-kahve-simit keyfinden sonra Tarihi Büyükada Roma Dondurmacısı dondurma ile devam eden gün, soğuk bir şeyler eşliğinde Altın Fıçı’da son bulabilir. Arada sık sık yürüyüş yapacağınız için yediklerinizi eritirsiniz. Diğer bir tercih de deniz manzaralı restoranlar da daha uzun süreli yemeklerdir…

 

 

 

Büyükada’da Bir Gün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir