Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler

er

Alaçatı Sokakları
Alaçatı Sokakları

 

Çeşme Ulaşım

Yıllardır sosyetenin gözdesi olan bu ilçeye gitmek için sabırsızlanıyordum. Aslında son yıllarda Cunda ve Fethiye revaçta olduğu için hep sonraya öteledim. Ama aklımın bir yerinde Çeşme hep bekledi. İzmir’e gittim. Çeşme’ye uğrayamadım. Araları özel araç ile açık yolda 1 saat sürüyor. İstanbullular için Ağva nasılsa Çeşme de aynı durumdadır. Yine de mavi-beyaz evleri, damla sakızlı dondurması/muhallebisi/kurabiyesi ve rüzgar değirmeniyle mutlaka gideceğim yerler arasına ekledim. Gece hayatıyla aram çok olmadığı için bahar ayları benim için ideal tarihti.

İstanbul’dan İzmir’e uygun ücretlere çok sayıda uçan havayolu firması bulunuyor. Fakat rötarı hesaplamayı unutmayın. Maalesef rötar uçuşların gerçeği oldu. Tabi Adnan Menderes Havalima’nından sonra Çeşme’ye gitmek kolay değil. Havaş 25 tl ücret ile Çeşme Otogarına bırakıyor. Otogardan tekrar minibüse binmeniz gerekir. Shuttle hizmeti veren firmalar Ilıca, Çeşme ve Alaçatı’dan 35-50 tl arası değişen ücretlerle hizmet veriyor. Bunların dışında raylı sistemi kullanarak İzmir otobana ulaşabilir. Oradan Çeşme otobüslerine yönelebilirsiniz. Bu güzergahı kullanmak büyük zaman kaybı olur. Transfer veya havaş ile direk ulaşmak tatilinize artı 2-3 saat katacaktır. Alaçatı ile Çeşme ve Ilıca arası 15-20 dakikadır. Minübüsler ise dolaşarak gititği için süre 30 dakikayı buluyor. Bu nedenle 2 ve üzeri kalabalık grup ile tatile çıkacak kişilerin Çeşme’ye ulaşım ve Çeşme içi ulaşımı göz önünde bulundurulursa havalimanından araba kiralamaları mantıklı olabilir. Çeşme-Alaçatı arası dolmuş ücreti 4 tl’dir.

Çeşme Konaklama

Çeşme’de konaklama ücreti tarihe ve otele göre çok farklılık göstermektedir. Her ne kadar Çeşme pahalı dense de günlük 35 tl ücrete konaklamak da mümkündür. Denize çok sık girmek istiyorsanız plajı olan otel tercih etmeni gerekmektedir. Aksi halde plaja kadar araçla gitmeniz ve ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. Çünkü Çeşme ve Alaçatı merkezde denize girilecek yer bulunmuyor. Bahar ayında gittiğim için şehir oteli tercih ettim.

Çeşme Tekne Turu

Deniz keyfini teknede yaşadım. 50 yolcu kapasiteli St. Mary guletini tercih ettim. Diğerlerine göre ücreti daha yüksek de olsa aile içerisinde, müzik yayını yapmadan ve küçük bir gurupla sakince sessiz koyları gezdik. Eğer müzik ve dans istiyorsanız, kalabalıktan yanaysanız ve daha düşük ücretler ödemek istiyorsanız farklı turlar mevcuttur. Hepsi çeşme sahilde stant kuruyor. Pazarlık edilebilir.

St. Mary Tur programı: Kalkış 10:30- Varış 17:30 Öğle Yemeği dahil (İçecekler hariç) Ücret 80 tl

Mercan Adası

Eşek Adası

Cennet Koyu

1.Bölüm Çeşme gezilecek yerler:

13256032_1131511726909011_9083473156440716145_nÇeşme’de Ne Yenir / Çeşme Mekanlar / Çeşme Tarihi Yerler

Damla sakızlı kurabiyemi İstanbul pastanesinden aldım. Kilosu 20 tl. Çok taze ve lezzetliydi.

Rumeli Pastahanesi Sakızlı Muhallebi (9 tl) ve dondurma (1 top 3,5 tl) Fiyatı 10-15 tl arası değişen reçel çeşitleri de ünlüdür. Damla sakızlı başta olmak üzere, antep fıstıklı ve patlıcanlı gibi farklı çeşitler de satılıyor.

Çeşme Kalesi: 1508 yılında Osmanlı Padişahı 2. Bayazıt tarafından yaptırılmıştır. Kalenin önünde Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa’ nın aslanlı heykeli yer alır. Müze kart ile giriş ücretsiz. Kapıdan da müze kart alabilirsiniz. Tam bilet 8 tl

Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler

Tüm Çeşme’yi tepeden görebileceğin kalenin içerisinde Bizans ve Roma dönemine ait sikke, figür ve takılar sergilenmektedir. Müze kısmı serin ve oldukça düzenlidir. Kaleyi gezmek için serin bir hava tercih edin. Yoksa sıcaktan merdivenlere yığılabilirsiniz.

Kumrucu Şevki: Şişe ayran ile muhteşem kumru (11tl) buranın olmazsa olmazıdır. Bir çok şubesi bulunuyor. Ayrıca farklı kumrucuların da şubesi her yanı sarmış durumdadır.

Çeşme Marina: Alışveriş mağazaları ve lükse restoranları ile İstanbul’daki marinaları aratmıyor. İçerisinde lüks restoranlar özel yemekler için tercih edilebilir.

İmren Lokantası: Ev yemekleri için uygun.

Rakı Balık&Deniz ürünleri: Sahil hizasında ve meydana inen caddenin ara sokaklarında mekanlar yer alır.

Sakız Adası: Feribot ile adaya geçmek mümkündür. Yolculuk 50 dk, Ücret 25 euro Günübirlik yolculuk için pasaport yeterlidir.

Cumartesi sabahı en erken uçakla İzmir’e vardım. Pazar son uçakla İstanbul’a geri döndüm. Dolayısıyla iki tam gün gezmek için bana kaldı. Cumartesi sabah ve öğlen Çeşme’ye, akşamıysa Alaçatı’ya ayırdım. Pazar günü sabah ve öğlen tekne turunda geçti. Pazar akşamını ise tekrar Alaçatı’da yaşadım. Gezimin bir bölümünü Çeşme bir bölümünü ise Alaçatı olarak düşünürsem Çeşme için söyleyeceklerim bu kadardır. Beni heyecanlandıran yer ise Çeşme oldu.

2.Bölüm Alaçatı gezilecek yerler:

Alaçatı’da Ne Yenir / Alaçatı Mekanlar / Alaçatı Tarihi Yerler / Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı’ya girer girmez rüzgar değirmenleri ziyaretçileri karşılar. Geniş meydandan dar sokaklara doğru yürüdüğünüzde Yunan Adalarında olduğunuzu düşünürsünüz. Arka sokakları keşfetmekten çekinmeyin. Her sokak ayrı bir tattır.

Rumeli Pastahanesi

Dondurmacı Veli Usta

İmren Lokantası

Elit Life Restoran: Hem lezzetli hem de fiyatı Alaçatı için gayet caziptir.

Kızarmış Dondurma: Meydana girişti sağda el arabasında bulabilirsiniz. Çok beğendim. 5 tl

Rakı Balık&Deniz ürünleri

Alaçatı Pazaryeri Cami

Alaçatı Taş Evler

Alaçatı Pazarı (Cumartesi) Görme fırsatım oldu. Büyük ve kalabalık bir pazar.

Alaçatı rüzgar değirmenleri : Alaçatı merkeze girişti dev pervaneler gözükür. Altında bir bir çay bahçesi var ve fiyatı oldukça uygundur.

Alaçatı Sörf: Rüzgarın güçlü olması nedeniyle ortam sörf yapmak için birebirdir.

Turşucular: Dar sokaklara daldığınızda turşu arabalarını göreceksiniz. Asri turşucusu ve Soydan turşucusu gibi yerleri bilgiğim için turşudan anladığımı söyleyebilirim. Bu arabalardaki turşuları da beğendim. Slogan; içen bilir, içmeden bilemezsin! 5tl

Ilıca gezilecek yerler:

Minibüs ile Ilıca’dan geçtiğimde çok donuk geldi. Belki kaplıcaları ile ünlü olduğu için olabilir. Sahilde çay bahçeleri ve tabi ki kumrucular bulunuyor.

Çeşme gece hayatı ve plajları için

Son sözüm Çeşme’ye gelmeyin direk Alaçatı’da konaklayın ve mavi-beyaz dar taş sokakların tadını çıkarın. Dilerseniz Çeşme’ye uğrayabilirsiniz. Ilıca’ya gitmediğim için genel bilgilerden yararlandım. Zaten iki güne daha fazlasını sığdırmam mümkün değildi. Gece hayatıyla aram olmadığı için de takip ettiğim sitelerden güncel bilgiler paylaştım. İşin özeti benim için Alaçatı hariç kalan kısım hayal kırıklığıydı. Cunda ’ya veya Fethiye ’ye gitmediyseniz ilk olarak buralara gitmenizi öneririm.

Not: Yazıda belirtilen fiyatlar Mayıs 2016 yılına aittir.

Çeşme ve Alaçatı Foto Galeri

Çeşme&Alaçatı Gezilecek Yerler (İçilecek Yerler Değil)

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir