Doğançay Müzesi

Yıl 2020, yer Doğançay Müzesi

Doğançay Müzesi
Doğançay Müzesi

Beyoğlu’nda Burhan Doğançay ve babası Adil Doğançay’ın eserleri sergilendiği Doğançay Müzesine giriş ücretsizdir. Haftanın tüm günleri 10:00-18:00 arası açık olan müzeye giriş için zile basmanız yeterlidir. Çünkü ilk etapta kapalı olduğunu düşünebilirsiniz.

Müzenin bir kısmı Adil Doğançay’a ayrılmıştı. Büyük bir kısmıysa Burhan Doğançay eserli oluşturur. Kent duvarları temalı eserler ilginçtir. Burhan Doğançay için kent duvarları çok şey anlatır. Basit gözüken duvarlar özel bir anlam taşır. Toplumsal, siyasal ve ekonomik değişimde şehir duvarlarına yansımaz mı? Parti afişleri, duvar yazıları ve reklamlar resmen döneme tanıklık eder. Ayrıca insanların bıraktığı izleri de ayna gibi yansıtır.

Beyoğlu’na yolunuz düştüğünde 2004 yılında 150 yıllık bir binada Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olarak açılan Doğançay Müzesi’ne uğrayınız. Müze Taksim Meydanı, Beyoğlu ve Tarlabaşı arasında kalıyor. 2019 yılında açılan VFS Global Vize başvuru merkezine giderken yol üzerinde uğrayabileceğini bir bölgededir. Taksim bölgesi daha çok alışveriş için akıllara gelse de arar sokaklarda çok farklı müzeler, sergiler ve restoranlar yer alıyor. Güvenlik açısından aklınıza negatif bir şey gelmesin. Müzeyi akşam ziyaret etmeyeceğini de düşünürsek hala Taksim merkez çok yakınsınız.

Müze Ulaşım: 

Doğançay Müzesi Nerededir?

Taksim ve Beyoğlu’na giden her araç ile buraya rahatça gelebilirsiniz. Metro da yakında kalmaktadır.

Adres : Balo Sokak No: 42, Beyoğlu 34335 İstanbul Türkiye
Telefon : 212-244 7770-71
Müze resmi sitesi için tıklayınız.

Modern Sanat severler bir öneri: Pera Müzesi

Burhan Doğançay Kimdir?

Burhan Doğançay ilk sanatsal eğitimini babasından ve ünlü ressam Arif Kaptan’dan aldı. 1950’lerin başlarında Paris Üniversitesi’nde hukuk ve iktisat okurken öğrencilik yıllarının önemli bir bölümünü Academie de la Grande Chaumiere’deki sanat eğitimine hasretti. Bu dönemde düzenli olarak resim yaptı ve Ankara, Sanatseverler Kulübü’nde babasıyla ortak sergiler açtı, çeşitli grup sergilerine katıldı. Onu 1962’de New York’a götüren kısa bir diplomatik hizmetten sonra, 1964’te kendini tamamen sanata hasretmeye ve bu kente yerleşmeye karar verdi. Doğançay Müzesi’nin açılmasıyla zamanını New York, İstanbul ve atölyesinin bulunduğu Turgutreis arasında paylaştırarak yaşamaya başladı. Burhan Doğançay esas olarak kent duvarlarına duyduğu hayranlıktan türeyen bir grup işiyle tanınır. 

Kaynak: Müze resmi sitesidir.

Doğançay Müzesi

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir