Eskişehir Gezisi

Eskişehir Gezisi

Devrim Arabası Eskişehir
Devrim Arabası Eskişehir

 

Eskişehir Gezisi

Son yıllarda İstanbul kalkışlı günübirlik tur sayısı çok arttı. Yolların gelişmesiyle Ankara’ya  kadar olan bölge için yapılacak gezilerde 1 gün yeterli olmaya başladı. Öğrenci şehri Eskişehir de Porsuk Çayı’ nın düzenlenmesiyle Anadolu’nun Venedik’i unvanını aldı.

Eskişehir Tekne Turları

Şehre gideceğiniz gün mutlaka tekne turlarının düzenli yapıldığını teyit edin. Yağmurlar sebebiyle su seviyesi zaman zaman yükseliyor. Bu da turların iptaline sebep oluyor. Çay üzerindeki köprüler ve heykeller kente ayrı bir güzellik katıyor.

Devrim Arabası Nerededir?

1961 yılında Devlet Başkanı Cemal Gürsel’in emriyle üretilen ilk Türk arabası Devrim Arabası Eskişehir de yapılmıştır. Araba bir zamanlar Devrim Arabaları filminin çevrilmesiyle gündeme oturmuştu. Şu anda orjinali Tülomsaş fabrikasının bahçesinde sergileniyor. Yalnız camekanın içinde bulunduğundan kaliteli resim alınamıyor. Fotoğraf çekmek istediğinizde ışıktan dolayı yansıma olmaktadır.

Eskişehir’de Ne Meşhurdur?

Kente özgü meşhur met helvası, çiğ börek ve lüle taşı vardır. Lüle taşı hediyelik eşyalar satan yerleri göreceksiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Kent Park uğranması gereken noktalardan biri. Büyük bir park. İçerisinde yapay deniz bulunuyor. Aslında havuz demek daha doğru. Ama kum plajı ve büyüklüğüyle deniz denmesi daha yerinde bir isimlendirme olacaktır. Şelale Park ise kenti yukarıdan görebileceğiniz geniş bir park.

Odunpazarı Safranbolu’yu size yaşatan mimariye sahiptir. Çağdaş Cam Müzesi, Cumhuriyet Müzesi ve Kurşunlu Cami bu bölgededir. Cumhuriyet müzesi gerçekten vasat bir müze. Ama cam müzesinden keyif alacaksınız.

Masal Şatosu ile ünlü Sazova Parkı artık her fotoğraf karesine girmeye başladı. Eskişehir’in Disneyland’ı diye bilinen park çocukların da gözdesidir. Korsan Gemisi,  Uzay Evi,  Bili Deney Merkezi,  Sualtı Dünyası… Şimdiden iyi eğlenceler dileriz.

Eskişehir özellikle İstanbullular ve yakın bölgede yaşayanların değişik bir gün yaşaması için uğrayabileceği bir kenttir. Şehir sürekli gelişme sağlıyor. Doğal güzelliği ve tarihi olmamasına rağmen gezilecek yerler listesine giriyor ve günübirlik turlar gün geçtikçe artıyor. Met helvasından tatmak, çiğ börek yemek ve gondol gezisi yapmak sizleri memnun edecektir.

Es-Es Eskişehir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir