Reklamlar

Gemi Turları

Ets Gemi Turları
Ets Gemi Turları

Cruise Gemisi Nedir?

Cruise Turu  aslında Türkçe’de gemi turudur. Tabi bunlar biraz büyük gemilerdir. Bazılarımız tatile çıkarken ilk olarak kalacağı otele karar verir. Ben bu tip bir tatilci olmasam da otele göre tatile giden insanlar çevremde yok değil. Özellikle yılda bir hafta bile olsa sadece kafa dinlemek için her şey dahil konsepte tatilini seçerler. Benim içinse başımı sokacak bir oda olması yeterlidir. Tabi bazen yan gelip yatmayı çok özlediğimi de inkar edemem. Fakat içimden bir ses ‘Dünya büyük, zamanımız az’ diyor ve beni her tatil şehirden şehre koşturuyor.

Vizesiz Yunan Adaları Turu:

Gezilerimde ucuz olmaları sebebiyle genelde hostelleri tercih ediyorum. Uçak biletimi alıyorum ve yola çıkıyorum. Bazı dönemlerde turları da tercih ettiğim oluyor. Ama  2012 yılında yakın zamanda moda olması sebebiyle  Yunan adalarına gemi ile gitmeye karar verdim. Ada için de en uygunu budur. Tercihim çok büyük ve lüks bir gemi olmayan Agean Paradise gemisi oldu. Rotam ise 7 günlük Sakız (Rüzgar nedeniyle yanaşamadık)- Rodos-Girit- Mikonos, Santorini adaları ve Pire (Atina) limanıydı. Bu turda Angela Dimitrou’nun  sahne alacak olması beni ayrıca heyecanlandırmıştı.

Gemi Turu almadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

Gemi ile seyahat programı almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta karaya yanaşma saatleridir. Siz hangi şehirde ne kadar zaman geçirmek istiyorsunuz? Örneğin tüm adalarda sabah 09:00-10:00 gibi varış ve 18:00-19:00 gibi tekrar kalkış varken Mikonos’ tan gemimiz 04:00 de hareket etti. Gece hayatını tadamadan Mikonos’tan ayrılmak adaya saygısızlık olurdu. Hayal ettiğiniz gezi geminin saatleri ile uyuşuyor mu? Çünkü benim Rodos’ta bir gece daha kalayım veya akşam şu saatte döneyim deme ayrıcalığım bulunmuyordu.

Geminin konforuyla hiç ilgilenmedim. Havuz, ekstra şovlar ve yemekler çok az zaman ayırdığım aktivitelerdi. Gemiyi uyumak ve yemek için kullandım. Fakat düşüncelerime karşı tokat gibi cevap ilk gün gelmişti. Hava şartları nedeniyle Sakız adasına yanaşamadık. Küçük bir ada olması sebebiyle büyük gemilere limana sığmıyor. Gemiden filikalara binerek adaya ayak basabiliyorsunuz. Liman otoritelerinin izin vermemesi sebebiyle gemide mahsur kaldık. Saat 18:00’de hareket eden gemimiz 2.gün 09:00 gibi karayla temas etti. 41 saatimiz gemide geçti. Mürettebatla beraber yaklaşık 750 kişi bir arada aynı gemiyi paylaştık. Burada havuzun ve etkinliklerin önemi ortaya çıkıyor. Camlı odada kalmama rağmen böyle ekstra bir durum haricinde farklı bir ihtiyaç sezmedim. 4 tarafı duvar odada yatmak da sorun teşkil etmezdi. Odalar camsız, camlı ve balkonlu diye genelde 3 gruba ayrılır ki arada ki fiyat farkı tercihinizi iki kere düşündürecek kadar yüksektir.

 

Agean Paradise Cruise
Agean Paradise Cruise

Gemi Turlarını (Cruise) Tercih Etmek İçin 5 Neden

1) Odanız sizle seyahat eder

Özellikle bir hafta 4-5 şehir değiştirilen turlarda en büyük sorun oda toplama derdi olur. Tam yerleşirsiniz ki hemen çanta toplayıp ayrı şehre geçmeniz gerekir. Böyle bir derdiniz yok!

2) Ulaşım artık sorun değil:  

Ulaşımınız siz uyurken gerçekleşir. Yatağınızda mışıl mışıl uyurken bir şehirden diğerine doğru yol alırsınız.

3) Üşengeçler sizi etkilemez:

Her tur grubunda mutlaka geç kalma krizi yaşanmıştır. Rehber 10:00’da hareket der. Bekle bekle gelen yok. Sonra bakarsınız ki elinde selfie çubuğuyla gülüşerek gelenlere karşı otobüs içerisinde sinirden ve sıcaktan kızarmış ben! Kimse kusura bakmasın bu gemi saatinde kalkar.

4) Yanı başınızda ki free shop:

Bazılarımızda vergi ödemeden yapılan alışveriş tatilin önüne çıkar. Gideceğimiz bölgenin araştırması yapılmadan free shop fiyatları araştırılır, siparişler alınır. Peki bunun 1 hafta yan odanızda olduğunu düşünsenize? Sadece gemi hareket halindeyken daha doğrusu serbest sulardayken açılan mağaza adeta bir nimettir.

Açık denizde gün batımı
Açık denizde gün batımı

 

5) Güneşin denizin ortasında kayboluşunu izlemek:

Dört tarafınız açık deniz. Kara gözükmüyor ve saatler güneşi batması için dürtüyor. O güneş yavaş yavaş kızarır ve utangaç bir çocuk gibi denizin içerisine gidercesine kaybolur.

 

 

 

 

Yüzer Oteller
Yüzer Oteller

Olumsuzluk yok mu? 

Gemi Turlarını (Cruise) Tercih EtmeMEk İçin 5 Neden:)

1) Odanız sizle seyahat eder ama küçüktür:

Genelde balkon dahi olmaz ve eşyalar gemicilere özgüdür.

Ets Gemisi Özellikleri
Ets Gemisi Özellikleri

 

2) Hava muhalefeti nedeniyle bazı adalara yanaşamazsınız:

Her bölgede büyük gemilerin yanaşmasına uygun liman olmaz. Sakız adasında da gemi açıkta duracak bizler filikalar ile limana varacaktık. Fakat yerel otoritelerin güvenlik nedeniyle izin vermemesinden dolayı 1 günümüzü gemide geçirdik.

3)Gemi mahkumiyeti:

Hiçbir yere çıkamadığınızı düşünün. Açık bir denizdesiniz, tek istediğiniz dışarı çıkıp markete gitmek, olmuyor… Gemi imkanları üst düzey de olsa insan bazen hava almak istiyor. O zaman açık alana çıkıp denize bakmaktan başka çareniz kalmıyor.

4) Gemi turlarında tayfa için zorunlu bahşiş:

Gemiden ayrılacağınız gün ödeme yapılır. Bence zorunlu bahşiş diye bir kavram olmaz. Zorunluysa bahşiş değil ödemedir!

Gemi Turları TARİFSİZ SIKINTI: Sakın geç kalma! Çünkü geminin kalkış saati senin için değişmez.

ETS Gemi

2012 Yılında Gerçekleştirdiğimiz Yunan Adaları Turuna Ait Detaylar

Gemi Turlarını (Cruise) Tercih Etmek İçin 5 Neden
Etiketlendi:     

Bir yanıt yazın