Kidzania Gezisi

IMG_1806

Kidzania Akasya

Bir Cuma günü daha ‘Thanks God İt’s Friday’ diye başlamıştı. Yorulmuştum. Gezimanya ekibi ile beraber Acıbadem Akasya AVM’de yer alan Kidzania’ ya gidip birkaç saat çocuk olabilmeme de az kalmıştı.

Kidzania benim gözümde içinden THY uçağı fırlamış bir alandı. Hakkında başka bir şey bilmiyordum. Aslında ilk şubesi 1999’da Meksika’da kurulmuş bir çocuk dünyası yanı başımdaymış da haberim yokmuş. Belki de yeğenim henüz 3 yaşında diye dikkatimi çekmemiştir. Çünkü 4-14 yaş arası çocuklara hitap eden bu mekan tam anlamıyla çocuk dünyası.

IMG_1809

Kidzania Nedir:

12 ülke 15 şehirde hizmet veren Kidzania’da ben de çocuk oldum. Eğer bir yetişkin çocuk aktivitesinden keyif alıyorsa çocuk o aktivite de büyüyor demektir. Öncelikle burada çocuklar özgür ve güvende zaman geçiyor. Sadece Kizdaniza dünyasında geçen paraları var. En çok hoşuma giden bu paraların sadece harcanabilmesi değil aynı zamanda bazı etkinliklerde de kazanılabilmesi. Aktivite alanları gerçek bir şehir gibi; otomotiv, kültür, eğitim, eğlence, sağlık, endüstriyel alan, medya, özel hizmetler, kamu hizmetleri, yerleşim alanı ve yiyecek içecek alanı olarak ayrılmış. Güne olay yeri inceleme ekibinde çalışarak başladım. Burada kazandığım parayı ise tırmanma alanında harcadım. Bir çocuğun yaşayabileceği maksimum adrenalin burada diyebilirim. Çünkü ben dahi tırmanırken heyecanlandım. Çalışanlara sorduğumda ise çocukların keyifle tırmandığını ilettiler.

Sonra kafede biraz langırt oynadım, azcık da golf oynamayı denedim. Hayat ne güzel değil mi? Gerçekte de arkeolog olduğum için arkeolojik kazı alanına uğramasam olmazdı. Eğitici ve çocuklara tarihi sevdirici bu alanda çalıştıktan sonra sürüş akademisine geçtim. Aslında direksiyonlu atarilerin daha gelişmişi olduğu söylenebilir. Gizli ajan eğitim merkezi en çok keyif aldığım yer oldu. Lazer ışıkları arasından geçip inanılmaz baş döndürücü tünelde yürüdükten sonra yüksekten aşağı kendimi bıraktım. Çocuk bunge jumping aktivitesi demek daha doğru olur. Paralar yavaşça suyunu çekmeye başladı. Son olarak da pilotluk simülasyonuna katıldım. Zamanın nasıl geçtiğini fark etmedim. Son olarak da spor alanına yöneldim. Hayatımda ilk defa smaç basabileceğim bir pota olması kısa boy kompleksinden beni arındırdı.

Kidzania Etkinlikleri:

Zaman sınırlı olduğu için bu aktiviteleri tercih ettim. Ama inşaat alanı ve disko da çok tercih edilen yerler oldu. Ne kadar çok seçenek var değil mi? Bir de çocuk olduğunu düşün? Küçükken halı kenarındaki desenleri yol yapar arabamla taksicilik oynardım. Hem de tek başıma!  Ama burada başka bir dünya var. Hatta meslek seçimi için de çok önemli bir etkinlik. Biraz heyecan bazen de yorgunluk var. Para olduğu için yokluğu biliyorsun ama kazanmanın zevkini de tadıyorsun. Doktorluk da görüyorsun bankaya da gidiyorsun ve en önemlisi her şeyi yaşıtlarınla büyükler burnunu sokmadan yapıyorsun. Bu dünya çocuk hayal gücü kadar büyük ama çocuk fiziği kadar da küçük….

Kidzania gezisi benim için bile yorucu oldu. Çocuklar da tatlı bir yorgunluk ile eve dönecektir

IMG_1805

Kidzania Giriş:

Ünalan metro durağından Akasya Avm’ye vardığınıda uçağın olduğu yerden giriş yapılır. Metrobüs ile gelenler Uzunçayır duğraında iniş yapabilir.

Giriş ücretleri yaş ve yetişkine göre değişiklik gösteririr.

Kidzania için güncel giriş ücretini kontrol etmek için internet sitesini ziyaret ediniz.

Gezimanya ile Kidzania Gezisi

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir