Güneş, Kum, Deniz ve Yoksulluk Ülkesi Maldivler

Reklamlar

Maldivler’e gitmek

Maldivler Konaklama
Maldivler Konaklama

 

Maldivler Vize – Maldivlere Vizesiz Gidilir mi?

Maldivler’e gitmek uçak bilet fiyatları dışında zor değildir. Maldivler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemez. Bu nedenle TC vatandaşları için özellikle balaylarında uğrak yer olmuştur.

Maldivler ismini duyduğumuzda içimiz kıpır kıpır olur. Mavinin çeşitli tonlarıyla bezenmiş okyanus sularında yüzen balayı çiftleri ile beyaz kumlarda ki ayak izlerini fotoğraflayan tatilciler gözümüzün önüne gelir.  Maldiv’e tatile giden zengindir. Çünkü yakışıklı şarkıcılar mankenlerin arasında burada klip çeker ve plajlarda yuvarlanır. Peki, günlük hayat Maldiv’de böyle mi işliyor?Maldivler Konaklama:

Maldivler’e gitmek

Maldiv’e gitmeye karar verdikten sonra ilk olarak hangi otelde konaklayacağınızı belirlemeniz gereklidir.  Çünkü Maldiv Cumhuriyeti 1200 adadan oluşan bir ülkedir.  Adaların birçoğu hala ıssızdır. 281 adada insan yaşamaktadır ki bazı adalarda hala yerel halkı görebilirsiniz. 86 ada ise otel olarak kullanılmaktadır. Bazı adalarda tesis yapımı için inşaat faaliyetleri devam etmektedir. Hal böyle iken sizleri hayalinizden farklı bir tatil bekler.

 

Maldiv Adaları
Maldiv Adaları

Male Havalimanı’na uçuşunuz sonrası otel görevlileri transfer tekneleri ile turistleri konaklama adalarına yönlendirir. Bu rotada otel seçimi ekstra önemlidir. Bazı otel adalar havalimanına 1 saatlik tekne yolcuğu uzaklığındadır. Yolculuk da İstanbul şehir hatları vapuru yolculuğu gibi dinlendirici değildir. Son gaz 10-15 kişilik botlarla okyanusta yol alırsınız. Adaya gittiğinizde ise ‘Sıkıldım döneceğim.’ demeniz masraflı bir durum. Tüm zamanınızı adada geçirmeye hazır olun. Ücretini öderseniz her saat tekne bulmanız mümkün, ama normal şartlarda transfer araçları günde birkaç sefer yapıyor.

Maldivler Para Birimi:

Maldiv parası birimi Rufiyaa’dır. 1 Rufiyaa 12 kuruşa denk gelmektedir. Aslında Türk Lira’sı bu ülkede değerlidir. Türkiye’den dolar almanız en doğrusu olacaktır. Ülkeye vardığınızda yerel para birimi ile değişiklik yapabilirsiniz. Gel gelelim otelde iseniz bir litre suya 5-6 dolar ödemeniz kaçınılmaz olacaktır.

Maldivler Başkenti:

Konakladığınız adada harika bir istirahat size kollarını açar. Tabi siz gezinizde başka kültürler görmek ve adrenalin salgılamak istiyorsanız yerinizde duramazsınız, seyahat perisi bir yandan da sizi dürter. Şnorkel (otellerden kiralamak pahalı) ve su altı kamerası olmazsa olmanızdır. Bir günü dala çıka, balık kovalayarak ve biraz da uyuklayarak geçirirsiniz. Bu arada en önemli konu prizdir. İngiltere’de kullanılan tarzda priz kullanılmaktadır. Yolcuğa çıkmadan seyahat prizi almayı unutmayın. Yan gelip yattıktan sonra bir gününüzü de mutlaka yerel ada ziyaretine harcayın. Bu adalarda insanlar doğal yaşamı koruyarak hayatlarına devam ederler.  Özetle; deniz, kum ve güneş kısmı bu heyecan ile sürer gider. Bardağın dolu tarafı bu şekildedir. Atalarımız bardağın dolu tarafından bakın demişse de biraz da yoksulluğun yaşandığı başkent Male’nin günlük yaşamına göz atalım.

Tekneden iner inmez para almadığını, sadece iyilik yapmak istediğini belirten ve rehber olduğunu iddia eden bir sürü yerli etrafınızı sarar. Aslında üzerinde Havai gömleği üzerinizde, boynunda çiçeklerden kolye ile başkente ayak basan siz, bir anda kendinizi İstanbul’un göbeği Sirkeci’de hissedersiniz. Dar yollardan vızır vızır geçen motorlar ve insan yapısı ortama Hindistan etkisi katar. Ülkenin önemli binaları başkentte olduğu için diğer yerel adalardan da çok sayıda yerli gün içinde buraya hücum eder. Konaklayacak yerler ise sınırlı sayıdadır.

Maldivler Dini Nedir ve Kültürel Yapı:

Maldiv halkının % 97’si Müslüman olduğundan şehirde bar ve disko bulamazsınız. Ülkenin yönetim şekli Cumhuriyet olup, 2015 yılında bağımsızlığının 50. yılını kutlamıştır. 20. yüzyılın başlarında İngiliz sömürgesi olan yerde hala İngiltere’nin etkilerini görülür. Trafik tersten işler, prizler farklı ve lambalar ekstra düğme ile açılır. Ülkenin geçim kaynağı turizm ve balıkçılıktır. Birçok ürün deniz yoluyla ithal olarak gelmektedir.

Ada küçük olduğu için gezilmesi çok kolaydır. Görülecek yerler birbirine yakın olduğu için yürüyerek gezmek mümkündür. Taksiler oldukça ucuzdur. Bavulunuz varsa tercih etmekten kaçınmayın.

Maldivler‘e gitmek

 

Maldivler Gezilecek Yerler
Maldivler Gezilecek Yerler

Maldivler Başkent Male’de Görülecek Yerler:

  • Camiler: Mimarileri Türk İslam kültürü camilerine göre farklıdır. Maldivler’de ezan sesi duymak da farklı bir duygudur. Önemli camiler: Old Friday Mosque (Hukuru Miskiiy), Grand Friday Mosque
  • Balık Marketi: Sabah erken saatlerde balıklar kapışılmadan uğrayın.
  • Yerel Pazar: Balık Pazarına bir iki dakika yürüme mesafesindedir. Alışkın olmadığınız meyveleri test etmek için en uygun yer.
  • Muliaage (Eski Saray) : Eski başkanlık binası şehrin tarihi bölgesinde yer alır.
  • Sultan Park: Küçük parkta ışıklandırma o kadar muazzamdır ki renkli ağaçların her birinde fotoğraf çekimi için sıra bulunur.
  • National Museum: Kambersiz düğün olmaz ise Ulusal Müze olmadan başkent olunmaz. Sıcak ortamdan kurtulmak ve yerel yaşam hakkında bilgi sahibi olmak için uygun bir duraktır.

 

Maldiv’in iki yüzünü tek tatilde görmek Dünya’dan Mars’a gitmek gibi farklı duyguları yaşamamıza sebep olur. Mars’a gitmedim ama dünya ki bu karışık düzen bazen aramızda uzaylıların yaşadığına işaret eder. Lokal adada yaşanan yoksulluk ile dünyanın en değerli maden yataklarına veya petrolüne sahip sayılabilecek bir nimete; ‘Deniz, kum ve güneşe’ sahip ülke yabancı yatırımcılar tarafından ele geçmiş. Biz turistler ellerimiz sudan buruşana kadar yüzerken Male balıkçıları elleri nasır olana kadar ağ sallayıp soframıza balık getirmeye çalışıyor.

Yıllarca Portekiz, Hollanda ve İngiliz sömürgesi olmuş bu ülkenin komşusu olmadığı için düşmanı yok gibi gözükse de doğa ana peşini bırakmıyor. En son 2004 yılında tsunami ile öfkelenen bu düşman halkı her an tetikte bekletiyor.

Tablo karamsar gibi gözükse de sadece adada konaklayacak balayı çiftleri için hayat toz pembedir. Sadece dikkatli olun; Maldivler’de ucuz otel buldum diye Male’ye balayı rezervasyonu yaparsınız dönüşte yan koltuğunuz boş kalabilir. Eğer partneriniz keşfetmeyi seviyorsa Maldivler başkent Male öncülüğünde sizlere kollarını açmış kucaklamak can atacaktır.

 

Maldiv Gezi Rehberi
Maldiv Gezi Rehberi

Bir cevap yazın