Günübirlik Amasra Gezisi

 

Günübirlik Amasra Gezisi
Günübirlik Amasra Gezisi

Günübirlik Amasra Gezisi

Her yazımızda iletiriz. Bir yeri en iyi oranın yerlisinden öğrenirsiniz. Blog yazarları genelde bir iki gün bölgeyi gezer. İnternet ortamında ulaşamayacağınız bilgi yok denecek kadar az. Bu sebeple yazıda günübirlik

Amasra Gezilecek Yerler, Amasra Görülecek Yerler ve Amasra Mekanlar

hakkında bilgiler derledik.

Barış Akarsu Parkı

Amasra Nerededir?

Bartın’a bağlı Karadeniz kıyısında yer alan küçük bir yarımadadır. Denize doğru çıkıntısından dolayı 3 tarafı denizlerle çevirili hale gelmiştir.

Amasra Gezilecek Yerler

Amasra Kalesi

Çekiciler Çarşısı

Amasra Müzesi

Fatih Cami

Amasra Liman Plajı

Barış Akarsu Heykeli  ve Çevresi Park

Kemere Köprüsü

Direkli Kaya

Amasra Küçük Kilise – Şapel

Amasra Cenova Şatosu

Amasra Tavşan Adası

Amasra Mekanlar ve Ne Yenir?

  1. Balık
  2. Midye
  3. Amasra Salatası
  • Çeşmi Cihan Restoran
  • Canlı Balık Restoran Mustafa Amca’nın Yeri: Önceden rezervasyon yaparak girmenizi öneririm. Vaktiniz bizim gibi kısıtlıysa sıra dahi gelmeyecektir.
  • Marina Kafe
  • Amasra Sofrası: Ev yemekleri içi tercih ettik.

İstanbul ve Ankara’ya yakın olması nedeniyle günübirlik ziyaretçilerin dikkatini çeken Amasra’nın salatası meşhurdur. Salatası meşhur bir yer hele ki Anadolu’da ilk defa duydum… Fakat biraz turizm balonu olduğunu söyleyebilirim. Bildiğimiz salata, sadece üzerinde süslenerek kesilmiş havuç ve turp eklenir. Yine de balığın yanında denemeye değer!

Günübirlik Amasra Gezisi

Gezimize yenilenen Amasra Müzesi ile başladık. Arkeolojik eserler bulunan bu müzeye Müze Kart ile giriş yapabilirsiniz. Küçük amaç düzenli bir müzedir. Sonrasında sahil boyunca kaleye doğru yürümeye devam ettik. Sahilde ve özellikle Barış Akarsu heykeli civarında çay  içip dondurma yiyebileceğiniz bahçeler bulunuyor. Buradan kaleye yöneldik. Osmanlı ve Ceneviz döneminde kullanılan kale manzaraya hakim bir konumdadır. Amasra yarımada olması sebebiyle adaya benzer şekilde ne tarafa dönseniz ayrı iklime ve görüntüye sahip bir sahil ile karşılaşıyorsunuz. Kuzey rüzgarları geldiği için Karadeniz tarafı soğuk ve dalgalıyken diğer taraf durgun bir iç deniz halini almıştır. Sonrasında ya Çekicililer Çarşısı yada  Kemerdere köprüsüne yönelerek gezimizi neredeyse tamamlamış olduk. Tam tur 1 saatimizi aldı diyebilirim.

Amasra Gezisi

Amasra özellikle bahar havasında bir kaç saatte gezilecek kadar küçük ama bir o kadar da şirin bir yerdir. Önce deniz ürünlerinden lezzetli bir yemek. Sonra tarihi alanlarda kısa bir yürüyüş. Çekiciler Çarşısı’nda alışveriş. Deniz kenarında veya deniz manzarasında çay-dondurma keyfi…

Amasra Hakkında bilgiler

Günübirlik Amasra Gezisi
Etiketlendi:     

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir