Günübirlik Ballıkayalar

Günübirlik Ballıkayalar : Hafta sonumuzu günübirlik Ballıkayalar yürüyüş parkuruna ayırdık.

Diğdem ve Emir Tatiliyet
Günübirlik Ballıkayalar Turu Emir&Diğdem

Ballıkayalar Yürüyüş Parkuru

Bir günümüzü Instagram’da duyulup yayılan İstanbul’a yakın zorlu yürüyüş parkurlarından biri olan Gebze’ye bağlı Ballıkayalar’a ayırdık. Muhteşem manzaraları fotoğraflarda gördükçe gideceğim günü iple çektim. Gebze’ya bağlı Ballıkayalar’a Anadolu yakasından ulaşım yaklaşık 45 dakikadır. Trafiğin az olduğu saatlerde düştük yollara…

Alanda bir market veya bakkal yok. Büfe ve restoran tazı işletmeler var. Ama ihtiyaçlarınızı gelmeden karşılamanız daha sağlıklı olacaktır.
Tavşanlı Köyü’ne bağlı ve Gebze Sanayi yakınında böyle bir doğal güzelliğin olması çölde su görmek gibi bir şey. Hani derler ya ‘İsviçre’de olsa beğenirsiniz?’ işte bu da böyle bir his.

Kanyonun girişinde piknik alanları var. Dürüstçe söylemek gerekirse yürüyüş botu ile 1 km yolu uzun 1 saatte aldık. Ihlara Vadisi gibi düz yürüyeceğiniz bir alan yok. Kaya tırmanmanız veya suyun diğer tarafına geçmeniz gerekiyor. Piknik için de tercih edilebilir. Ama asıl özelliği yürüyüşü parkurudur. Bu zor diyebileceğimiz bir parkur. Lay lay lom yürüyebileceğiniz şekilde hayal etmeyin. Bu nedenle tırmanışçıların uğrak noktasıdır. Tepelere çıktıkça manzara da güzelleşiyor. Şelaleler çok yakında değil. 2 noktada var. Ama aralarını yürümek zaman alıyor. Dürüstçe söylemek gerekirse ancak fotoğraflardan gördük. Aslında yazıya almamın nedeni de budur. Bilin ki mayo ile gidip şelalelerde dalacağınız bir yer değil. Şelaleye ulaşmak emek istiyor. Ayrıca yukarıdan geçen de bir rota var. Kanyonu tepeden görme imkanı sunuyor. Günübirlik Ballıkayalar turumuz yorucu geçti

Ballıkayalar Turu


2 km uzanan vadi boyunca 100 metreye uzanan yükseklikler dağcıların iştahını kabartıyor. Aşağıda kampçılar yukarıda dağcılar ve bir yandan yürüyen treeking severler…


Ballıkayalar tam teşekküllü kamp alanı değildir. Gece saatlerinde kanyonda ışık olmadığı için hayat güçleşiyor. Biraz survivor durumu var. Tuvalet ve alan var ama gece orayı yürümenin riskli olduğunu kalan kişilerden duyduk. Bu nedenle giriş kısmından dışarı çıkmamakta fayda var.

https://www.instagram.com/p/Bz6JxQeAIT9/?utm_source=ig_web_copy_link


Ballıkayalar’a Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler:


Yedek kıyafet
Varsa kamp çadırı
Varsa şezlong
Yiyecek
İçeçecek
Yürüyüş botu (Islanmamalı ve kaymamalı)

Ballıkayalar Otopark:
2019 yaz aylarında otopark giriş ücreti 10 TL olmakla beraber piknik yapacak kişilerden masa ve park dahil 20 TL alınmaktadır.


Ballıkayalar Ulaşım:
Arabayla gitmek çok mantılı. Araç yoksa 399 Tepecik – Gebze veya Gebze’den kalkan Tavşanlı minibüsleri tercih edilebilir.

Bonus: Dönüşte Tuızla‘da yemek molası vermenizi tavsiye ederiz.

Gebze Ballıkayalar hakkında güncel bilgiler için tıklayınız.

Günübirlik Ballıkayalar
Etiketlendi:         

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir