Hisart Canlı Tarih Müzesi

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

Reklamlar

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

Hisart Canlı Tarih Müzesi
Hisart Canlı Tarih Müzesi

 

Hisart Kelimesi Nereden Geliyor:

Müzenin kurucusu ve diorama sanatçısı Nejat Çuhadaroğlu katıldığı canlı yayın tarih programında; “His Art”  ,Türkçesi onun sanatı, ve “History Art” ,Türkçesi tarih sanatı, kelimelerinden türettiği Hisart ismi çatısı altında koleksiyonlarını sergiliyor. Bir tarih müzesine yabancı kökenli bir isim koymak ne kadar doğru diye eleştirsek de hedef kitle içinde İstanbul’a gelen turistlerin de olduğunu hesaba katarsak yabancı kökenli bir ismin uygunluğu mantıklı gelebilir. Aynı zamanda “Hisar” kelimesini hatırlattığı için Türkçede tarihi anımsatan bir anlamı bulunuyor.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Nerededir?

Diorama gerçek veya kurgu bir olayın 3 boyutlu olarak modellemesidir. Bu müzede Enver Paşa’nın orijinal kıyafetleriyle sergilendiği balmumu heykel, Kurtuluş Savaşı ve Nazi Almanya’sını betimleyen maketler bulunmaktadır. Tarih tutkunları her müzede mutlu olur. Arkeolog ve tarihçi olduğum için İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde İskender Lahiti’ne bakmaktan aldığım zevki paleolitik dönem el baltasından da alıyorum. Fakat konu dışından arkadaşlarım için taştan el baltası heyecan yaratmıyor. Hisart bu yönü ile farklıdır. Hem az sayıda seçkin eser bulunur hem de canlandırma vardır.

Bazı müzelerde  çok eser ve çok bilgi olması kafa karıştırabiliyor. Müzede eserler müthiş bir titizlikle sergilenmiş. Bazı müzelerde düzen ve görüntü can sıkabiliyor. Örneğin Hababam Sınıfı müzesi tam bir hayal kırıklığıdır. Adile Naşit’in eli yok ve İnek Şaban Kemal Sunal’a hiç benziyor. Bakımsız ve özensiz bir müzedir. Ayrıca Harbiye Askeri Müzesi gibi 4-5 saatte hakkıyla gezilecek dev müzelerde dolaşırken yorulup dikkat dağılabiliyor. Hisart, dönemleri kısaca ele alması ve seçkin eserler sergilemesiyle öne çıkmaktadır. 

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

Müzenin negatif yanlarını iletmemiz gerekirse lokasyon ön plana çıkar. Çağlayan Adliyesi’nin arkasında yer alan müze Sultanahmet Meydanı’nda olsaydı çok sayıda kişinin akın edeceğine eminim. Bölge ziyaretçi sayısını azaltsa da “şehir” kavramının bir gerçeğini yansıtır. İstanbul’u özel yapan unsurların başında müzeler-sergiler gelir. Çağlayan’da müze gezip yakında bir alışveriş merkezine uğrayabilirsiniz. Sunay Akın’ın Oyuncak Müzesi Göztepe’dedir. Bağdat Caddesi’ne giderken çocukluğunuza seyahat etmek mümkündür. Güzel İstanbul’un her yerinin müze ve sergilerle dolması kenti dünya şehri yapmaktadır.

Müze için belirteceğim diğer bir olumsuz yansa Türkiye’de gördüğüm çoğu müze için geçerlidir. İnteraktif müze anlayışı ülkemizde yerleşmemiştir. Ziyaretçiler katıldıkları müzede anı yaşamak istiyor. Kendileri de bir şeyler yapmak istiyor. Savaşçı kostümü giyip fotoğraf çektirmek ve bu resmi sosyal medyada da paylaşmak müzenin ününü artırır. Bedava reklam!  İngiltere’de yaşadığım dönem West Stow Anglo Saxon Village açık hava müzesine gitmiştim. Açık hava müzeleri kapladığı alan ve ortamı itibariyle biraz da aha farklıdır. Ama nihayetinde dönemi anlatan kıyafetler giymiş görevliler gösterisi ile beni büyüledi. Bizlerle konuştu, fotoğraf çektirdik ve döneme özgü bazı hareketleri (yaşam biçimi-silah kullanımı ) bizlere gösterdi. Maske taktım, ilgili çağa dahil oldum. Sadece izlemedim.

2016 İstanbul Turizm fuarında bütün stantlar boşken okçuluk standında sıra vardı. Sıraya girdik. Ok ile atış yaptık. Fotoğrafladık ve yayınladık. Dönemimizde müzeler sadece gezmek için değil aynı zamanda katılmak için de olmalıdır. Bu durum sadece ziyaretçi sayısını artırmakla kalmaz. Verilmek istenen bilgiyi uygulama ile pekiştirir. Anlamayı kolaylaştırır.

 

1532 pargalı ibrahim'e ait
1532 pargalı ibrahim’e ait

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Eserler:

1 Haziran 2014 tarihinde açılan Hisart Canlı Tarih Müzesi’nde balta, madalya, kılıç-kalkan, tabanca, zırh ve mankenlerden oluşan eserler yer almaktadır.  2016 nisan ayı itibariyle giriş ücreti tam 20 tl, öğrenci 10 tl olmakla beraber müze kartınız varsa 1 kez ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Pazartesi hariç her gün açık olan müze için detaylar resmi web sitesinde yayınlanmıştır. 18-19 yy ile tarihlenen Osmanlı kullanımı barutluk, tılsımlı gömlekler, Pargalı’ya ait kılıç-miğfer ve fitilli baltalar dikkatimi çeken eserlerinden başında geldi. Bununla beraber 2.Dünya Savaşı’nı anlatan bölüm de keyifliydi.

Müzeyi gezerken Nejat Bey eserlerle birebir ilgileniyordu. Bu gibi girişimler maddi çıkar için yapılmaz. Şehir sevgisi ve konuyla alakalı (tarih-resim-sinema-oyuncak müzenin konusuna bağlı olarak) aşk gerekir. Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu’dan geçtiğiniz bir gün üşenmeyin metrobüsten Çağlayan durağında inin. Kendinizi birkaç saat tarihin sayfalarına bırakın. Savaşın marifetlerini görün! Barışın değerini bilin. Geçmiş dönemlere ait eserlerde yer alan özgünlüğe teslim olun.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Giriş:

Müze kart ile yılda 1 kez giriş yapabilirsiniz.

Hisart Müzesi

Bir cevap yazın