jacket potato with bean and cheese Görsel Google üzerinden alındı

Pratik İngiliz Mutfağı

Reklamlar

Pratik İngiliz Mutfağı

Pratik İngiliz Mutfağı

Fish_Pieshepherds-Piefish_chips

Pratik İngiliz Mutfağı

Dil öğrenmek için İngiltere’ye yerleşeceğim dönemde kafamdaki en büyük sorulardan biri “İngiliz mutfağında ne yiyebilirim?” oldu. Malum bir yandan kültürümüze uzak domuz etiyle beraber farklı farklı yemeklerle karşılaşacaktım. Yalnız domuz etiyle ilgili bir şansım oldu. Yahudi bir aileyle kaldığım dönemde İslamiyet’de olduğu gibi Yahudiler’de de domuz etinin haram olduğunu öğrendim. Fakat inanışınıza göre tercih size kalmıştır.

İngiliz mutfağı diye bir tabir yoktur. Ülkede yaşayan insanlar çok uluslu olduğu için  dünyanın farklı ülkelerinden, kültürlerinden gelen  farklı farklı yiyecek çeşitlerine sahiptirler. Bazıları o kadar tutulmuştur ki bunları her yerde görebilirsiniz. Türk, Hint, Fransız, İtalyan ülkede çok fazladır. Bunun güzel yanı  Türkiye’de lüks olarak tabir ettiğimiz yemekler orada sıradan kafelerde bile yenebilir. Her kesime hitap eder. Ülkemiz de çok ulusludur. Yine de coğrafya birbirine yakın olduğu için ortak nokta çok fazladır. Burada ise dünyanın en doğusu Çin mutfağından en batısı Meksika mutfağına kadar çeşit bulabilirsiniz. Türkiye’de Meksika mutfağı veya İtalyan mutfağı tercih ettiğinizde maalesef lüks restoran tercih etmek zorunda kalıyoruz. Hatta bu durumla Hatay mutfağı veya Karadeniz mutfağı gibi ülke içi yemek kültürlerinde de karşılaşabiliyoruz. İlla ki müşteriye daha fazla ödetecekler…

FishvfingersKOPYAS~1curr_and_ricechilli-con-carne

İngiliz Kahvaltısı

İngiliz bir arkadaşınız ben kahvaltı ediyorum dediğinde sakın ekmek, zeytin, peynir hayal etmeyin. Confleks tarzı sütle yapılan atıştırma (porrdige) düşünebilirsiniz. Eğer kafede ise Birtish breakfast tabağı, beans on toast, sandiviç veya spanish omlet olabilir. Kahvaltı tabaklarında patates cipsi olabiliyor. Sabah sabah nasıl yiyorlar onu anlamak güç. Hatta üzerine sirke (balsamic vinegar) dökenler azımsanmayacak kadar fazla. Beans bildiğimiz kuru fasulye ama tatlı sosludur. Heinz marka olanlar çok lezzetli, küçük kutularda alıyorsunuz mikro dalgada 1 dakika ısıtıyorsunuz. Patates cipsiyle karıştığında tadı çok lezzetli oluyor. Beans on toast gibi yağlı tost ekmeğinin üzerine de koyabilirsiniz. Domuz sosisi, yumurta, tavada pişmiş mantar, soğan, domates… Spanish omlet ise menemenin daha bol malzemelisidir. Mantar, soğan, domates ve yumurta.

shepherds-Pieporridgebreakfast

İngiltere’de Ne Yenir

Akşam ve öğle yemeklerinde  sebze olarak sulu yemek yerine havuç, bezelye veya brokoli olabiliyor. Dondurulmuş ürünler buharda ya da mikrodalga da ısıtılıyor ve tereyağ sürdüğünde lezzetli bir hale geliyor. Bizim alışmadığımız taraf ise tuz ve ekmeğin pek kullanılmaması. Pilav sade olarak yenmiyor curry sos veya chilli con carne konabilir. Öğle yemeklerinde kumpir benzeri jacket potato çok iyi gidiyor. Karidesli, chilli beans veya tuna mayonneisse (mayonez, mısır, ton balığı) konabilir.

Akşam yemeği tabağında gravy sos (et sosu, püre) ve yorkshire puding (ekmek yerini tutabilir) yaygın. Pazar günleri şömine başında (restoranda şömine olabiliyor) bira ile  insanı dinlendiriyor.

İngiltere yemek Kültürü

Yemek kültürümüz çok farklı. İnanın alışıyorsunuz ve daha çok sevebilirsiniz. Özellikle kahvaltı benim için çok ideal oldu. Öğle ve akşam yemeklerinde sevdiğim  yemeklerin resmini ekledim. Ekmeksiz yemeğe alışıyorsunuz. Türkiye’den en çok kebabı özlemiştim. Ama diğer yemeklerden gerçekten memnundum. Hatta fırsat buldukça hala yemeğe çalışıyorum. Ama Türkiye’ de istediklerimi daha pahalıya alıyorum. Örneğin jacket potato (kumpir denebilir) içine karides koymak ayrı bir tat katıyor. Fakat ülkemizde karides çok pahalı.

apple-pie-custard Pratik İngiliz Mutfağı
apple-pie-custard Pratik İngiliz Mutfağı

 Yemek tarifi ( Atıştırmalık İngiliz Mutfağı)

 Tuna Mayonnaisse: Ton balığı + Mayonez + Mısır. Sandviç ve kumpir için mükemmel bir tercih… Amerikan Salatası gibi düşünerek yoğunluğunu göz kararı belirleyin.tuna ma

Gravy sos, yorkshire puding ve custard zaten hazır satılan ürünler. Apple pie üzerine (sıcak su da toz ile karıştırılır) custard dökülerek hazırlanır. Gravy sos da aynı şekilde sıcak su ile karıştırılacak toz halinde satırlı. Makro Center gibi marketlerde paketler halinde bulabilirsiniz.

beans_on_toast Pratik İngiliz Mutfağı
beans_on_toast Pratik İngiliz Mutfağı

Jacket Potato: Kumpirin İngiliz versiyonu denebilir. Pratik olarak patatesi mikro dalga da 10 dakika ısıtmanız yeterli. Yine bildiğimiz usul tereyağ ile karıştırdıktan sonra üzerine karides, Meksika fasulye veya tuna mayonnaisse eklenebilir.

 

 

jacket potato with bean and cheese Pratik İngiliz Mutfağı
jacket potato with bean and cheese Pratik İngiliz Mutfağı
tuna_mayonese Pratik İngiliz Mutfağı
tuna_mayonese Pratik İngiliz Mutfağı
jacket_potatos İngiliz Mutfağı
jacket_potatos İngiliz Mutfağı
french_toast beans_on_toast Pratik İngiliz Mutfağı
french_toast beans_on_toast Pratik İngiliz Mutfağı

French Toast: Bir kapta yumurta kırıp karıştırın. Tost ekmeğini kaba daldırıp çıkardığınızda her tarafı yumurta olacaktır. Isınmış tavaya ters-düz yapmanız yeterli. Ketçapla çok daha leziz…

Bu yemekler sağlıklı mı bilemiyorum. Gerçekten çok pratik olduğu söylenebilir. Türk mutfağı kadar lezzetli olmasa da  uzun uzadıya yemek hazırlamak istemeyenler için iyi bir tercih…

İngiltere’de 2 yıla yakın yaşadıktan sonra favori yemeklerim değişti;

İtalyan Mutfağı: Lazanya

Meksika Mutfağı: Pilav üstü chilli con carne

Hint Yemeği: Köri sosu tavuk

İngiliz Yemeği: Fish and chips

İrlanda Yemeği: Shepherds-Pie

 

Not: Resimler farklı sitelerden alınmıştır…

2 Yorum

  • Barış

    Bu güzel ve yararlı yazınız için teşekkür ederim. Yalnız karides türkiye’de pahalı değil ha marketten hazır dondurulmuş ithal olanlar ayrı, birçok balıkçı hallerimizde bayağı uygun fiyatlı..

  • emir ergin

    Merhaba; aslında dediğiniz doğru. Ama İngiltere’de koca pektleri ucuza almaya alıştığım için Türkiye’ye geri döndüğümde çok pahalı geldi. Bir de özellikle bir lokantada karides istemeniz için zengin olmanız lazım. Ama Avrupa’da büfeden karides alabiliyorsunuz…

Bir cevap yazın