Irak Erbil Restoran

Irak Erbil Yemekleri

Reklamlar

Yazımızda Irak Erbil yemekleri dendiğinde pişirme tekniğiyle ön plana çıkan balığın yapımı ve yiyebileceğiniz mekanlar hakkında bilgiler verdik.

https://www.instagram.com/p/B2MHnzxApbu/

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi

Başkenti ve en büyük şehri Erbil’dir. Türkiye’den iş adamları sık sık bölgeyi ziyaret ettiği için direkt uçuşlar var. Termometre Temmuz ve Ağustos aylarında 40 derecenin altına düşmüyor. Yürürken asfaltın yandığını hissediyorsunuz. Öğle saatlerinde sokaklarda kimseyi yürürken göremezsiniz. Herkes arabasıyla dolaşıyor veya klimalı mekanlarda zaman geçiyor. Farklı bir durum zaten mümkün değil çünkü yumurta atsanız yere anında pişecek kıvamda bir sıcaklık var.

Ülkeye girişte TC vatandaşlarından vize istenmiyor. Şehrin her yerinde askerler var. Ülkede genel durum hassasiyetini koruyor. 17 Temmuz 2019 yılında Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli diplomatlar restoranda silahlı saldırıya uğramış ve bir şehit verilmiştir. Haliyle ülkenin çok güvenli olduğunu söylemek zor. Ama hayat devam ediyor. Erbil yine de Orta Doğu ülkelerinde yaşanabilir kentlerin başında gelir.

Erbil Restoran Videosu

Erbil Kalesi

Erbil gezilecek yerler içerisinde başı çekiyor. Zaten mutlaka yolunuz düşecektir.

Irak Erbil yemekleri dendiğinde akıllara misafirlerin de götürüldüğü Erbil’in balık restoranlarından bahsetmek istiyoruz. İlk olarak şunu hatırlatalım, şehirde kredi kartı geçmiyor. Bu nedenle yanınıza dolar amayı ihmal etmeyin. Ülkede dolar kullanabilir veya paranızı yerel birim olarak Irak Dinarına çevirebilirsiniz. Erbil’e vardığımızda Shkar Fish restoranı tercih ettik. Bahçede farklı bir teknik olarak kuyuda veya kum çevresinde pişirilen balıklar vardı. Oldukça lezzetli olan tarihi Mezopotamya yemeği Masgouf olarak bilinir. Yemekle ilgil detaylar için tıklayınız. (İngilizce) Sazan (Karakeçi Balığı) ile yapılan bu lezzet önce pişirme yöntemiyle dikkat çeker. İki türde de çok yumuşak olan balık özelikle bol pişmiş/yanık et sevenler için idealdir.

Balık dışında mezeciler ve dönerciler her yerde karşınıza çıkar. İbrahim Tatlıses çalan mekanlarda dürüm yiyen insanları görürseniz şaşırmayın. İbo’nun 90’lı yıllardan kalma şarkıları bölgede hala canlıdır. Yolunuz iş için de olsa düşerse mutlaka bir balık restoranına uğrıyınız. Yeni lezzetler denemekten kaçınmayın!

Erbil’i detaylı anlatan bir yazı: https://www.ucakbileti.com/sehir-rehberi/erbil-ne-yenir-ne-icilir

Yemek severler için Anadolu’da rotamız Mardin oldu.

Bir cevap yazın