İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul,  Yurt İçi Tatil

Çocukluğa Atılan Adım / İstanbul Oyuncak Müzesi

Reklamlar

Oyuncak Müzesi


‘Bir ülkenin geleceği politikacıların vaatlerinde değil çocukların oyunlarında ve hayallerindedir.’ der Sunay Akın. Sadece demekle kalmaz dünyanın önemli şehirlerinde örnekleri olan oyuncak müzesini açma fikrini 2005 tarihinde İstanbul için gerçekleştirir. İlk açıldığı sene ziyaret etmiş. Şimdi 10 yaş büyüdüm ve müzenin 10. Yılında tekrardan ziyaret ettim.

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne Nasıl Gidilir:

Göztepe Tren İstasyonun birkaç sokak arkasında Bağdat Caddesi’ne inen caddede yer alan müze iki katlıdır. Eski ahşap köşkün restore edilmesi sonucu İstanbul’a kazandırılmış. Bostancı tarafından gelecek kişiler Göztepe Parkı’nın orada veya Minibüs yolundan gelenler Göztepe Benzinci’nin orada indiği takdirde 5 dakikalık yürüme sonunda müzeye ulaşır. 2 saatte gezebileceğiniz kadar küçük ama sadece bir oyuncak başında hayallere dalıp saatler harcayacağınız kadar büyük bir yerdir. Aslında çocuklar için değildir. Koleksiyon eserleri öne çıkar.

Benim gözümde müze üçe ayrılır; kendi oynadığım ve hatırladığım oyuncaklar, eski Türkiye’ye ait oyuncaklar ve dünyada böyle oyuncaklar var mı dediğim oyuncaklar… Kendi oynadıklarım ister istemez anılara götürdü beni. Hatırlıyorum; ‘Bende de bu oyuncaktan vardı ve kırılmıştı.’ ve ’En çok da şu oyuncağı severdim.’ Gerçekte ise müze 2 kat, tavan arası ve alt kattaki kafeden oluşur. Her odada farklı bir konsept bulunuyor. Tren, uçak, uzay ve savaş bunlardan bir kaçıdır. Tarihi yansıtan oyuncaklar daha çok ilgilimi çekti. Hitlerin konuşma yaptığı bir platform, Nazi bayrakları ve askerlerinin olduğu eser benim favorim oldu.

İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi ve Sunay Akın

Bilgisayar oyunları çocukları köreltiyor yorumunu yapmayacağım. Karar vermek size ait. Tahta oyuncakları çok severim. Ama bu oyunların hep sonu geliyor. Fakat ilerlemeli oyunlar çok farklı ve yüzlerce kombinasyona sahip olduğu için sanırım çocuklar bilgisayar oyunlarını tercih ediyor. Ama insanın hayal dünyasındaki kombinasyon sayısı bilgisayara yüklenen kombinasyon sayısından çok fazladır. Hatta sınırsız değil midir? Zaten bilgisayarı icat eden de insanoğlu değil midir? Bilgisayarda futbol oyunu oynarken top ile sadece gol atabilirsiniz. Ama elinizde gerçek bir top varsa yakar topu da oynayabilirsiniz futbol da, hatta topunuz patlarsa ortadan ikiye keser ve şapka yaparsınız!

 

Müze Açık Adres 

Göztepe Mahallesi, İdil Sokaği No:17, 34730 Kadıköy/İstanbul

Sunay Akın Müze Çalışma Saatleri

09:30-18:00

Oyuncak Müzesi  İletişim

(0216) 359 45 50

Sunay Akın Müze Foto Galeri

Bir cevap yazın