Beşiktaş Soydan Turşuları

İstanbul’un En İyi 5 Turşucusu

Reklamlar

İstanbul’un en iyi 5 turşucusu

Kaynak: nerdecekildi Asri Turşucusu
Kaynak: nerdecekildi Asri Turşucusu

Kış aylarının vazgeçilmezi turşu bazıları için 4 mevsimlik tutku halini alıyor. Sadece yemeklerin yanında değil tek olarak da tüketilen turşunun el lezzetlisini tadacağınız İstanbul’un En İyi 5 Turşucusu hakkında yazdık.

Sebze ve meyvelerden oluşan turşu bağışıklık sistemini güçlendirir. Sirkeden mi olur limondan mı bilmiyorum. Buyrun Adile Naşit ve Münir Özkul karar versin:

https://www.youtube.com/watch?v=QpypJh69ujM

Yeşilçam filmelerinin nerede çekildiğini merak ediyorsanız Twitter üzerinden Kürşat Abimizi takip etmenizi öneririm. Hiç fark etmediğimiz ayrıntılar ve günümüze kadar yaşamış mekanlara ışık tutuyor. Keyifli bir sayfadır. Yazımıza sevdiğimiz bu hesabın Asri Turşucusu önünde yer alan resmiyle başladık.

Turşunun yapılışı ve kalite ölçümü konusunda uzmanlığımız yok. Yediğimizin lezzetini anlayacak kadar biiyoruz. Bugünlerde gurmelik moda oldu. Vedat Milor gibi şahıslara saygı duymak gerekir. Twitter üzerinden biz de takip ederek çok şey öğreniyor ve farkına varıyoruz. Kouyu bilmeden abartı olanı güzel sayanlardan uzak duruyoruz. En nihayetinde kim ne derse desin kendi aldığımız lezzet önemlidir. Ortalık o kadar karışık ki kim samimi hangisi reklam yapıyor anlamak zor.  Gurmelik konusu kolay kazanılan bir uzmanlık halini aldı. Bizim böyle bir iddiamız yok. Okuduk,araştırdık ve yollara düştük. Kalbimiz köklü ve klasik olanlardan yana turşu üstüne de cheddar ekleyecek zihniyetten değil!

Vedat Milor Twitter adresi:

İstanbul’un En İyi 5 Turşucusu

5-Özcan Turşuları

Kadıköy Balık Pazarı içerisinde hizmet vermeye devam eden Özcan Turşu aynı zamanda Carrefour mağazalarına da turşu temin ediyor.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sok. No:7, 34710 Kadıköy

Telefon: 0216 336 37 56

Kaynak: kadıköygazete Özcan Turşuları
Kaynak: kadıköygazete Özcan Turşuları

4-Pelit Turşuları

İlk olarak Ataşehir Water Garden Nostalji Sokak’ta arabada da hizmet veren yerinde denedim. Yerinde yemek lazım deyip Kurtuluş‘a da uğradık. Yıllardır Kurtuluş’ta hizmet veren Pelit İstanbul’un en ünlü turşucularındandır.

Adres: Bozkurt Mahallesi Kurtuluş Caddesi No:121

instagram: Pelitturşuları
instagram: Pelitturşuları

3-Arıoğulları Petek Turşucusu

Beyoğlu Balık Pazarı içerisinde yıllardır yer alan turşucu çeşitleriyle hizmet vermeye devam ediyor.

Adres: Dudu Odaları Sokak, No: 1/D, Balık Pazarı, Beyoğlu

Telefon: 0212 249 13 24

Kaynak: smartbeyoglu
Arıoğlu ve Petek Turşucusu Kaynak: smartbeyoglu

2-Asri Turşucusu

Listelerde genelde bir numara olarak göreceğiniz turşucu ününü meşhur filmden alıyor. Adile Naşit ve Münir Özkul’un filmde tartıştığı turşucu olarak da bilinen mekan Cihangir’de hizmet vermektedir.

Adres: Kuloğlu Mahallesi, Ağa Hamamı Sokak, No 9/A, Beyoğlu

Telefon: 0212 244 47 24

1-Soydan Turşucusu

Beşiktaş Çarşı’da köftecilerin bulunduğu yerde  bulunan mekanda her daim sıra var. Bizim de favorimiz burasıdır. Ortaköy ve Beşiktaş’ta da şubesi bulunan mekan cam bardakta turşu verdiği için ayrı bir lezzetli oluyor. Son gittiğimizde plastik bardağa denk geldik. Ama umarım tesadüftür!  Plastik bardak tadı bozuyor.

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Leyla Sokak, No 19, Beşiktaş

Telefon: 0212 259 32 02

Beşiktaş  Soydan Turşuları
İstanbul’un En İyi 5 Turşucusu

İngiltere’de tanıştığım bir kafe sahibi ileride buraya turşucu açacağım diyordu. Ülkede turşu da olsa turşucu kavramı yok. Açtı mı bilmiyorum. İstanbul’da da az dükkan kaldı. Hatta yazın dondurma kışın boza-turşucu konsepti zamanla ekonomik şartlara dayanamayarak tarihin tozlu sayfalarına gömüldü. İştah açan turşuyu tüketmenin zor yanı ne açken ne de tokken yenememesindendir. Daha çok az açlık varken tercih edilir. Hele ki yanında tavuk-pilav ayran varsa da efsane lezzet olur. Suyu ise öyle susatır ki bütün gün boğazınız yanar. Umarım bu lezzetler zamanla yok olmaz ve tarihe gömülmez.

Turşu yemek için Soydan’a gelmişken Beşiktaş’ta başka ne yapılır?

Bonus: Beşiktaş Deniz Müzesi

Hürriyet Gazetesi 10 Turşucu dükkanı önermiş.

Bir cevap yazın