Venedik Gondol Turu

İtalya Turu

Reklamlar

İtalya Turu

İtalya Turu ve İtalya Gezilecek yerler yazımızda tren ile yaptığımız seyahati anlattık. Her bir şehir için ayrı ayrı yazı eklenmiştir. Gezimiz yorucu olduğu kadar keyifli de oldu. Hızlı tren ile planladığımız gezide bazen geç kaldık ve normal tren ile de yolculuk ettik.

İtalya Gezi Önerisi

İtalya Türkiye gibi her bölgesi gezilecek güzellikte bir ülkedir. Lüksemburg’a gidiyorsanız ‘Nasıl bir rota çizmeliyim? ’ diye düşün(e)mezsiniz. Belki Lüksemburg çok küçük diye böyle düşünebilirsiniz. Ama Çek Cumhuriyeti’nde de durum farklı değildir. İtalya ise bambaşkadır…

İatlya Haritası
İtalya Haritası

 

Tur olmadan İtalya rotamızı kendimiz çizelim… İtalya Vizesi

İtalya Gezilecek Yerler:

Çizmeye tatile gidiyorsanız mutlaka sağlam bir rota çizmelisiniz. Adalar başka bir diyar, kuzey başka güney ise farklıdır. Bu sebeple tura bağlı kalmadan sırt çantamla özgürce çıktığım bir haftalık tur için çok çalışmam gerekti. Nereden vazgeçeceğimi bilemedim.  Güney ve kuzey arasında tercih yapmak çok zordu. Milano ilgimi çekmedi. Sonunda rotamı çizdim: Roma (Rome)- Floransa (Firenze)- Venedik (Venezia)- Bolonya (Bologna)

Roma- Bologna Rotası

Şehirler arası geçiş için en uygun yolculuk şekli trenle seyahattir. Saati şaşmaz ve dinlenmeye fırsat verir. İtalya’da hızlı ve normal tren bulunuyor. Vakit darlığına göre tercih yapmak mantıklı olur. Konaklamak için tercihim her zaman ki gibi hostel oldu. Türkiye’den çıkış yolum tabi ki uçakla oldu. Açıkçası Bolonya’yı seçmekte ki amacım uçak biletinin ucuz olmasıydı. Hesap yaptığımda şunu fark ettim; eğer Venedik’ten dönüş yaparsam ödeyeceğim uçak bileti farkı ile Bolonya’ya geçer, gezer, konaklar ve oradan yuvama dönerdim. Yeni yerler görmek her zaman rahatımdan daha önemlidir! Tatil fedakarlık ister…

Tren ile İtalya Turu

Yolculukla ilgili tüm detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Bu güzergahları takip edecekseniz tatile yaz ayında çıkmayın. Ilık hava tercih etmek ve festival tarihlerine göz atmak faydalı olur. Bolonya’yı çok tavsiye etmiyorum. Sadece rotanız uygunsa gitmeniz hoş olabilir. Ama dönüş biletinizi Milano’dan da alabilirsiniz. Türkiye uçuşları Roma-Bolonya-Milano gibi şehirlerden daha uygun fiyattadır.

Floransa Rehberi

Roma Rehberi

Bolonya Rehberi

 

Haydi bahar aylarında çantanızı alın sırtınıza düşün yollara…

Bir cevap yazın