İzmir Selçuk ve Efes Harabeleri

İzmir Selçuk ve Efes Harabeleri

İzmir Selçuk ve Efes Harabeleri

İzmir Selçuk ve Efes Harabeleri Efes Antik Tiyatro
İzmir Selçuk ve Efes Harabeleri Efes Antik Tiyatro

 

Efes Antik Kenti Nerededir?

İzmir’ in yaklaşık 80 km uzağında yer alan Selçuk,  Hristiyanlar için kutsal sayılan Meryem Ana evi, St. Jean Bazilikası, Efes Antik kenti ve müzesiyle her mevsim çok sayıda turist çeker.

İzmir Selçuk Ulaşım

İzmir iline bağlı da olsa merkeze uzak bir mesafededir. Otogardan düzenli olarak bölgeye giden otobüsler mevcut. Yaz ayları fazla sıcak olduğu için en uygun gezi tarihi bahar aylarıdır.

İzmir Selçuk ve Efes Harabeleri

Selçuk Otogarından antik kente doğru yürüdüğünüzde önce müze karşınıza çıkar. Yılın her günü açık olan müzenin başlıca eserlerini Efes kazısından çıkartılmış buluntular oluşturur. Müzenin dikkat çeken eserleri Artemis heykeli, Eros heykelciği, Sokrates başı, Augustus başıdır.

Efes Celcus Kütüphanesi
Efes Celcus Kütüphanesi

 

Efes Harabeleri

Efes antik kenti tarifsiz bir yer. Sokaklar sanki yeni bir şehir gibi iyi bir şekilde korunmuştur. Kentin bölümleri günümüze bozulmadan gelmiştir. Efes, Hellenistik ve Roma çağlarında  Roma İmparatoru Augustus zamanında, Asya Eyaleti’nin başkenti olmuştur. Nüfusu MÖ 1.-2. yüzyılda 200.000 kişiye ulaşmıştır. Günümüzle kıyaslandığında normal gözüken bu sayı belirtilen dönemler için çok yüksektir. Zamanında liman kenti olmasıyla ön plana çıkmış şehir şu anda denizden uzaktadır. Limana inen yoldan devam ettiğiniz karşınıza ova çıkıyor. Benzer bir durum Troya antik kenti için de geçerlidir. Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, agora, yamaç evleri, tiyatro, saray, gymnasiun, hamam ve umumi tuvalet kentin başlıca mimari ögeleridir. Anadolu’nun çeşitli yerlerini gezerken bu kalıntıların bir kısmıyla karşılaşırsınız. Buranın farkı döneminde önemli bir kent olmasının yanı sıra tüm bir kentin ayakta olmasından gelir. Ana caddede yürürken günümüzden 2000 yıl önce aynı caddede yürüyen bir Roma vatandaşının günlük yaşantısını hissedersiniz.

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

Efes’i müze kartınızla ücretsiz gezebilirsiniz. Sadece Topkapı sarayında harem için uygulanan ekstra ücret ile giriş burada yamaç evleri için uygulanmıştır.

Meryem Ana Evi İzmir/Selçuk

Kentin arka kapısından çıktığınızda Meryem Ana’ ya doğru uzanan dik yolu göreceksiniz. Taksiden başka taşıt gitmiyor. Taksiler de turistlik bölge olduğu için yüksek ücret istiyorlar. Pazarlık etmelisiniz. Meryem Ana’ nın son yıllarında kaldığı bu evi dünyanın dört bir yanından gelen Hristiyanlarla beraber  Papa VI. Paul ve Papa II. Jean Paul de ziyaret etmiştir. Çeşmeden akan suyun da kutsal olduğuna inanılır. Müslümanların kutsal topraklardan zemzem suyu getirmesi gibi buradan da Hristiyanlar dönerken yanlarında su götürür.

İzmir Selçuk ve Efes Harabeleri Selçuk Efes Müzesi
İzmir Selçuk ve Efes Harabeleri Selçuk Efes Müzesi

İzmir Selçuk Gezilecek Yerler

Selçuk’ un Hristiyanlık dönemine ait diğer bir eseri de St Jean Bazilika’ sıdır. Selçuk kalesinin bulunduğu Ayasuluk tepesindedir. Eseri günümüzdeki haliyle gördüğünüzde size pek bir şey ifade etmeyebilir. Aslına sadık kalınarak yapılan maketi ihtişamını gösterir. Günümüze kalmış  sur duvar­ları Bizans, Aydınoğulları ve Osmanlı döneminden kalmıştır.

St. Jean Bazilikası
St. Jean Bazilikası

Bahsettiğim yerler Meryem Ana  evi hariç birbirine yürüme mesafesindedir. Yorucu fakat unutulmaz bir gün geçirmeniz için harika bir yer. Geçmişimize ait çok sayıda eserle beraber MÖ 2000 lerden Ms 6. yy a hatta günümüze kadar gelen güzel bir yolculuk sizi bekliyor.

Meryem Ana Evi
Meryem Ana Evi

Türkiye’nin en güzide şehirlerinden biri İzmir’dir. Yazın ayrı güzel kışın ayrı güzeldir. Deniz kenarı tatil yöreleri ayrı şehir hayatı ayrı bir hoştur. Selçuk ise İzmir’e bağlı olmasına rağmen 1 saatlik mesafededir. Tarih severler 1 gününüzü buraya ayırın. Aman hava çok sıcak olmasın. Yoksa Efes Harabeleri’nde kavrulabilirsiniz. Açık havada 2-3 saat yürümeye hazır olun.

 

 

 

 

 

İzmir Selçuk ve Efes Harabeleri

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

İzmir Selçuk ve Efes Harabeleri” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir