Haydarpaşa Garı
İstanbul,  Yurt İçi Tatil

Kadıköy’de ne Yenir?

Reklamlar

Kadıköy’de ne Yenir?

Haydarpaşa Garı En İyi Manzara
Haydarpaşa Garı En İyi Manzara

Kadıköy’de Ne Yenir?

Listede yer alan mekanların bir çoğu Kadıköy’de ucuza yemek yiyeceğiniz mekanlardır.

Kadıköy mekanları Kadıköy gezilecek yerlerin bir parçasıdır. Haydarpaşa Garı’nı gezebilir, duvar resimlerinin izinden gidebilirsiniz. Sonunda mutlaka karnınız acıkacak veya serinlemek/ısınmak için bir şeyler yudumlayacaksınız. O zaman da sayısız seçenek içinde boğulmamak elde değil. Doğma büyüme buranın yerlisi biri olarak aşağı yukarı her yeri denemişimdir. Çok pahalı olmayan ama özel olan yerleri derledim;

Kadıköy büyük bir ilçe olduğu için alanı daraltmaya çalıştım. Moda tarafına çıkmadım. Moda ayrı bir yazı konusudur.

Kadıköy 'de ne yenir
Kadıköy ‘de ne yenir

Et/Köfte

Canım Ciğerim : Ciğerde ve mezelerde bir numaradır. Şişe ayran, yağlı lavaş, bol soğanlı mezeler ve şişte sıcak sıcak ciğerler… Alkım kitap evinin yan sokağındadır.

Kilisli Fiko: Salaş bir yer. Sadece bir kaç masa var. Daha önce ekmek arası Adan yediniz mi? O zaman deneyin. Haydarpaşa Garında gelmeden sağda göreceksiniz. Minibüs duraklarının tam karşısındadır.

Happy Moons: Şu sıralarda şubeleri biraz arttı. Ama ilk olarak Kadıköy’de açılmıştı. Diğer örnekleri kadar güzel bir çevresi yok. Fakat yemekler aynı kalitededir. Süreyya Opera salonunun tam karşısında yer alır.

Leman Kültür: Ptt sokağında yer alan mekanın bahçe düzenlemesi çok renklidir. Yemekler de bir o kadar lezzetlidir.

Adapazarı Islama Köfte: İlçede benzer örneği bulmak zor. Kaliteli yapıyorlar hem de ıslama köfte yapan yer sayısı gerçekten azdır. Ptt’yi dik kesen sokaktadır.

Express İnegöl Köfte: Tartışmasız, Kadıköy’de İnegöl köfte yenilecek en iyi yerdir. Ptt’yi dik kesen sokaktatdır. Yanında Türkiye’de ilk defa kumpir yaptığını iddia eden bir büfe vardır.

Tatar Salim: Sadece Kadıköy değil Türkiye’nin en iyi dönercilerinden biridir. farklı salatı ve baklavası da oldukça lezzetlidir.

Dürümcü Emmi: Metrobüse yakın mekanda beyran içmek ayrı bir keyiftir. Vale hizmeti bulunan mekan 7/24 açıktır. Lahmacun, dürüm, tatlı…

Kadıköy Mekanlar Kadıköy’de ne Yenir?
Kadıköy Mekanlar Kadıköy’de ne Yenir?

Ev Yemekleri

Yanyalı Fehmi: Açıkçası seçenekler içinde denemediğim tek yer burasıdır. Çünkü tüm yorumlarda pahalı olmasından bahsediliyor. Ama yahnide en iyisi diye bilinir. Çarşı otobüs durağının arkasındadır. Oradan Balıkçılar Çarşısı’na devam edilir.

Çiya: Kadıköy’ün en iyisidir. Yöresel yemek konusunda 3 ayrı yerde yanyana hizmet vermektedir. Kabak tatlısı çok meşhurdur.

Özbeğin: Osmanağa Mahallesinde yer alan mekanda uygun fiyatlı Özbek yemekleri bulunur. Özbek mantısı tavsiyemizdir.

Alkol ve Yemek

Agopia: Bahçesi güzel, yemekleri lezzetlidir. Kalabalık arkadaş grupları için uygundur. Süreyya Opera salonunun tam karşısında yer alır.

Viktor Levi: Şarap severlerin tek adresi. Reks sinemasına yakındır. dışarıdan küçük gözüktüğüne bakmayın. Arkada büyük bir bahçesi vardır.

Mythos: Haydarpaşı Garı içerisinde hizmet veren nostaljik mekanın mezeleri de başarılıdır. Gar bir an önce biterse çok daha şık olacak. Ölümlü Dünya filmini izleyenler mekanı tanıyacaktır.

Asırlık Balık: İlgin. bir şekilde rakı ücreti ucuzdur. Mezleri gayet başarılıdır. Gelen geçenle iç içe sokakta takılmayı sevenler için birebirdir.

En iyi Manzara:

Starbucks: Bunun da burada ne işi var diyeceksiniz. Kadıköy’de Ne Yenir yazısına uymasa da manzarası nedeniyle yazımıza dahil ettik. Bebek’ten sonra en güzel manzaralı şubesi burasıdır. Terasa çıkın. Hatta alacaklarınızı aşağıdaki yoğun kuyruktan almayın. Çünkü ara katta da sipariş vereceğiniz bir alan bulunuyor. Ptt önünden camiye doğru denize paralel yürürken sağınızda kalacak.

Kadıköy-Eminönü/Karaköy İskelesi Üst Katı: Üstünün açık olması yağmur ve güneş bakımından olumsuz etki yaratıyor. Ama gün batımına doğru manzara tarifsiz derecede güzelleşiyor. Bu sahilde denize sıfır olan tek yerdir. Bir de Beşiktaş İskelesi üzerinden bir mekan var ama en son tadilattaydı. Aynı katta kitapçı da yer alıyor. Kitapların yanı sıra Osmanlı ve İstanbul temalı çok sayıda hediyelik eşya var.

Lahmacun ve Pide

Halil Lahmacun: Balıkçılar çarşısında küçük bir dükkandır. Her zaman dolu göreceksiniz.

Borsam Taş Fırın: Balıkçılar çarşısından Bahariye’ye çıkarken karşılaşacağınız lahmacuncu kendimi bildim bileli en iyiler arasındadır.

Pide Sun: Gerçekten kaliteli Karadeniz pidesi yiyebileceğiniz ender noktalardan biridir. Moda’ya doğru Migros’un yanında yer alır.

Turşu

Özcan Turşuları: Carrefoursa mağazalarına da turşu veren bu dükkan bence en üst seviye değil ama Kadıköy için en iyisidir.

Kadıköy gezilecek yerler tatlı Kadıköy’de ne Yenir?
Kadıköy gezilecek yerler tatlı Kadıköy’de ne Yenir?

Tatlı

Beyaz Fırın: Surp Tekavor Kilisesi’nin önündeki meydanda yıllardır duran fırında tatlılar ve waffle çok tercih ediliyor.

Şekerci Cafer Erol: Akide şekeri, ezmeler, helva, jöle, lokumlar ne arasanız var ama tulumba tatlısı meşhurdur. Beyaz Fırın ile yan yanadır.

Baylan Pastahanesi: Batı kökenli tatlılarıyla tarihi 1920’lere dayanır. Girişi dar gözükür. Ama arkada bahçesi vardır. Kup griye, macaron, adisababa gibi lezzetleriyle meşhurdur.

Üç mekan da birbirine çok yakındır. Fiyatları yüksektir. Fakat kaliteye denecek laf bulunmaz.

Moda Cup Kemal Usta: Waffle satmıyorlar. Kupalarda çok hafif tatlıları var. Her gören durup bir kez bakıyor. Moda Caddesi’ ndedir.

Çay/Kahve

Fazıl Bey’in Türk Kahvesi: Surp Tekavor kilisesinin önünden Akmar pasajına doğru yürürseniz yan yana çok sayıda kahveci görürsünüz. En çok talep görenlerden biri de Fazıl Bey’in Türk Kahvesi’dir.

Montag Cafe: 3. Nesil kahveci Surp Tekavor kilisenine bitişiğinde 1. Kattadır.

Haydarpaşa Garı’nda bir büfe yer alıyor. Manzarasından başka bir özelliği yok. Özellikle hafta içi garın da kullanılmamasından dolayı çok sessiz oluyor. Kafa dinlemek ve görselin keyfini çıkarmak için harika bir durak.

Kokoreç/Midye

Mercan ve Sargın: Ptt’yi dik kesen sokakta birbirlerine karşı dururlar. İkisini de ayırmak mümkün değil. Bir onu bir onu tercih ediyorum.

Bir cevap yazın