Karanlıkta Diyalog

Karanlıkta Diyalog Deneyimi

Reklamlar

Karanlıkta Diyalog Deneyimi

Karanlıkta Diyalog Deneyimi

Karanlıkta Diyalog
Karanlıkta Diyalog

Karanlıkta Diyalog Gayrettepe Metro İstasyonunda! Biletler Biletix‘te…

Diyalog kurmanın en iyi yollarından biri karanlıkta sevdiklerinle oturmaktır. Çocukluk yıllarımda İstanbul’da sık sık elektrik kesilirdi. Ben odamda bilgisayarda oyun oynardım, abim odasında babam ise salonda televizyon seyrederken annem mutfakta yemek yapardı. Elektriklerin gitmesi ile kendimizi mum ışında salonda sohbet ederken bulurduk. Cep telefonu ve lap top gibi cihazlar olmadığı için elektriksiz işlem yapabileceğimiz alet sayısı çok azdı. Bu anlar, belki de gerçekten sohbet ettiğimiz ender anlardan biri olurdu. Bugünlerde bazı aileler bunu kasıtlı olarak yapıyor. Elektriği kesmiyorlar ama televizyon ve telefonları kapatarak baş başa zaman geçiriyorlar. Peki ya hep karanlıkta olsaydık?

Dialogue in the Dark İstanbul

Dialogue in the Dark İstanbul tarafından düzenlenen “Karanlıkta Diyalog” da ise sadece sohbet etmek değil, görmeden parkta dolaşmanın, bir caddede karşıdan karşıya geçmenin, bitkilere dokunmanın ve trene binmenin deneyimini yaşadığınız zifiri karanlık bir alandır. Burada size görme engelli rehberler eşlik etmektedir. Rehberlerin bilgisine web sitesinden ulaşabilirsiniz. Slogan; ‘Öğrenmenin tek yolu karşılaşmaktan geçer.’ Ben de bu deneyimi yaşayarak empati kurmaya çalıştım.

Alana girmeden önce elektronik cihaz, saat ve hatta fosforlu kıyafetlerinizi ücretsiz kabinlere bırakıyorsunuz. İçeride bir şeyler içebileceğiniz kafe olduğu için yanınıza biraz para almalısınız. Bazı saatlerde sadece yabancı dilde tur düzenliyor. Bilet almadan saatlere dikkat edin. Ayrıca önceden bilet almanız da fayda var. Hafta sonları genelde dolu oluyor.

Her şey elime değnek almam ile başladı. Karanlıkta o kadar yalnız hissetim ki kendimi, bazen grubun gerisinde kaldığımda kaybolacağımı bile düşündüm.  Etraftaki sesler içime işledi ve beni ürpertti. Ne kadar zormuş karşıdan karşıya geçmek? İşin en ilginç yanı sonrasında da ışık açılmadığı için nasıl bir ortamda olduğumu hiç göremeyeceğim. Sadece hayallerimde bir konsept oluştu. Ama gerçeğe ne kadar yaklaştığımı görmeden bilemiyorum.  Açıkçası rehberimizi hiç görmediğim için çıkışa kadar çok meraklandım. Kişinin sesini duydukça beynimde bir tip belirdi. Dışarı çıktığımda tek isteğim rehberi görmekti. Karşılaştığımda hayalimdekinden çok farklı bir sima ile karşılaştım. Doğuşta görme engelliler tanıştıkları insanı nasıl hayal ediyorlar? Renk kavramı ve şekil kavramı olmadan nasıl düşünebilirsiniz diye kendi kendime sormaya başladım. Sadece sesini duyduğun aynı gruptan diğer insanları da dışarı da gördüğümde kimin kim olduğunu anlayamadım.

Karanlıkta Diyalog Gayrettepe Metro

Tavsiyem ahlar vahlar içinde ziyarete gitmeyin. Amaç tabi ki de görme engellileri anlamak. Ama buraya geldiğinizde kendi engellerimi gördüm. Bizler bakmamıza rağmen görmeyen insanlar olabiliyoruz. Bu kişilerin bizden daha yetenekli insanlar olduğunu gördüm. Sergide rehberime muhtaç kaldım. Ama onlar bize muhtaç değil. Hayatlarını çok güzel ve özel şekilde yaşıyorlar. Kendilerine saygı duymamak ve feyz almamak elde değil. Siz de bir saatliğine görme engelli olmak isterseniz Gayrettepe metrosundaki sergiyi ziyaret edebilirsiniz…

Hemen yanında Turkcell Diyalog Müzesi Sessizlikte Diyalog yer almaktadır.

Sessziklikte diyalog yazımız ve fotoğraflar için tıklayınız!

 

Bir cevap yazın