Kırgısiztan Gezisi

Yeni Rota Kırgızistan Mı?

Reklamlar

Kırgızistan Gezisi

Kırgızistan Gezisi

Kırgızistan Gezisi
Kırgızistan Gezisi

 

Kırgızistan Gezisi

Yazıda Kırgızistan Gezilecek Yerler, Kırgızistan Görülecek Yerler, Kırgızistan Yemekleri, Kırgızistan Turları ve Kırgızistan Kültürü hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:

Gezginler için gidilecek yerler bazen uzun yılların hayaliyle planlı olur, bazen de bir anda karşına çıkıverir… Bu sene Emitt Fuarı’nda da yer alan 7 bağımsız Türk Devleti’nden biri olan Kırgızistan turistleri çekecek farklı özelliklere sahip. 5.5 milyon nüfuslu ülkenin başkenti Bişkek’tir. Yüz ölçümü Kazakistan’a göre küçüktür. Ama Kırgızistan içinde gezilecek yerlerin birbirine mesafesi uzundur. Ülkenin büyük bir bölümü İslam inancındadır.

Türkiye’den Kırgızistan’a Giden Yolcu Dağılımı (2018)

2014 yılında Türkiye’den Kırgızistan’a 37 bin direk yolcu taşınmıştır. Çok ilginç bu yolcuların %98’i erkektir. Bunun nedeni mükemmel Kırgız gece hayatı değil tabi ki. İş için ülkemizden yolculuk edenlerin sayısı oldukça fazladır. Şu anda turist olarak ilgimizi çekmiyor. Toplamda gelen 50 bin yolcunun sadece %13’ük kesimi turizm amaçlı gelmiştir. (%68 iş amaçlıdır.) Dünya genelinde ise yılda 1000 civarı dağcı Tanrı ve Pamir dağlarıyla ünlü ülkeye tırmanmaya gelmektedir.

  • Kazakistan 74 bin yolcu
  • Türkmenistan 50 bin yolcu
  • Kırgızistan 37 bin yolcu
  • Tacikistan 14 bin yolcu
  • Özbekistan 13 bin yolcu

GEZGİNLER İÇİN KIRGIZİSTAN’IN AVANTAJLARI:

Kırgızistan Para birimi Som’ dur. Yani dolar ve Euro olmadığı için haliyle ülkede Türk Lirası ile kendinizi zengin hissetmeniz mümkün. Seyahat edenler 5-10 tl gibi ücretlere dolu dolu et yediklerini belirtiyorlar.

 

Kımız
Kımız

Kırgızistan Yemekleri:

Türk, Çin ve Rus kültürünün etkisi her konuda olduğu gibi yemeklerde de var.

Bashbarmak (Beş Parmak) çorbası

Samsa Böreği

Pilav Çeşitleri

Çak çak Tatlısı

Tabi ki “Kımız”: Kısrak sütünün mayalanması ile hazırlanan hafif alkollü içkidir. Çok hoş bir tadı olduğunu söylemem.

Ceviz meşhurdur: Dünyanın en büyük ceviz ormanı Arslanbob ülkede yer alır. Büyük İskender’in buradan ülkesine ceviz götürdüğü rivayet edilir.

Edelweiss çiçeği

Ve bol bol koyun eti

Kırgızistan Yemekleri
Kırgızistan Yemekleri

Kırgızistan Gezisi

İpek Yolunun İzinden:

1500 yıl boyunca Doğu-Batı ticaretini sağlayan yol tarihin en eski ve uzun kara yoludur. Sadece ticaret değil aynı zamanda kültürel bağları da sağlamıştır. Tabiat tur bu rotayı Kırgızistan üzerinden takip eden bir paket programı oluşturmuştur. Fakat 15-20 güne sürmektedir.

Manas Destanı Kulaklarda:

Kırgızların milli destanıdır. Karahitaylılar ile Karahanlılar arasında geçen mücadele Manas isimli kişinin başından geçen olayları anlatır.

Kırgızistan Doğal Güzellikleri:

Kayak Turizmi

Dağcılık ve Trekking

Yayla Turizmi

Göller: Isık Göl, dünyanın en büyük ikinci dağ gölü olup sağlık turizmi açısından önemlidir.

Cengiz Aymatov’un izinde:

1928 yılında Kırgizistan’da doğan Türki dünyasının en ünlü yazarlarından Aymatov’un eserleri 176 dile tercüme edilmiştir. Yazar 2008 yılında vefat etmiştir. 1986 yılında yaşadığı ev bugün müze haline getirilmiştir.

Kırgızistan Dünya Göçebe Oyunları:

2014 ve 2016 yılında gerçekleşen oyunların yenisi 2018 yılında gerçekleşecektir. Ama cirit beklemeyin. Çünkü cirit Anadolu’ya özgü bir oyundur. Yerine yine atlı birçok farklı etkinlik bulacaksınız.

Kırgızistan Tarihi Yerler:

Ata Bey Anıt Mezar Kompleksi

Bişkek’e 20 km mesafededir. Burası 1938 SSCB Stalin döneminde 19 milletten 137 kişinin siyasi ve dini görüşleri nedeniyle sorgulanmadan kurşuna dizildiği ve tuğla ocağına atıldığı yerdir. Bu olay 50 yıl gizli tutulur. Olaydan 50 yıl sonra tuğla ocağı bekçisinin kızının durumu bildirmesiyle olay açığa çıkar ve kemiklerden DNA tespiti yapılır. Ünlü yazar Cengiz Aymatov’un da babası burada katledilmiştir. Vefat edince kendisi de buraya defnedilmiştir.

Burana Minaresi

Bişkek’e 112 km uzaklıkta Balasagum kentinin çevresinde yer alan balballar ile (mezar taşları) günümüze hediyesidir. İpek yolu üzerine kurulmuş şehir 10.yy’da önemli bir Karahanlı şehriydi. İslamiyet’i kabul eden ilk Türk Devleti olan Karahanlıların bu kentinde Türk edebiyatının ilk mesnevi ve il siyasetnamesini olan Kutadgu Bilig’i yazmış Yusuf Has Hacip doğup büyümüştür.

İmam Serahsi Türbesi

Hanefi mezhebi fıkhına dair “El-Mebsüt”ün yazarı İmam Serahsi’nin türbesi Oş şehrine 54 km uzaklıktadır. Karahanlı döneminde yaşamış imam, hükümeti eleştirdiği için Özgen kentinde hapsedilmiştir. Özgen aynı zamanda Orta Asya’nın önemli şehirlerinden de biridir. İpek yolu üzerinde yer alan kent 12.yy’da Karahanlı Devletinin başkenti, ticaret ve bilim merkeziydi. Karahanlı Devletine ait önemli eser ve hükümdar türbelerini görmek mümkündür.

Saymaluu Taş:

Orta Asya’nın en büyük açık hava kaya mezarlarının olduğu mili park Tanrı dağlarının 3500 metre yüksekliğine kadar çıkmış 100 bine yakın kaya resimden oluşur. Resimler içinde ata binen insan, dağ keçisi, geyik resimleri ve medeniyete dair tekerlek ve hayvan evcilleştirmeyle ilgili olanlar dikkat çeker.

Kırgızistan Gezisi

Kutsal Süleyman Dağı: Unecso Dünya Kültür listesinde yer alan dağın dini açıdan özel olduğuna inanılır. Biraz yürümeyi göze almanız lazım.

GEZGİNLER İÇİN DEZAVANTAJLAR:

Kırgızistan Uçak Biletleri:

Pahalıdır. Türkiye’den Pegasus ve THY ile uçuş yapmak mümkün. Fakat Avrupa noktalarının 2-3 katı yükseklikte bilet fiyatları bulunuyor.

Kırgızistan Bilinmeyene Yolculuk:

Kırgızistan gezisi biraz da bilinmeze gitmektir. Ülke hakkında bilgi alabileceğiniz kaynak yok denecek azdır. Blogger’lar da yeni yeni keşfediyor. Tur düzenleyen yerel firmalar bulunuyor. Türkiye’de ki büyük tur operatörlerini ise bu noktada görmeniz henüz mümkün değildir.

Yeni Rota Kırgızistan Mı?

Henüz gitme şansım olmadı. Ama ilerisi için notlarımı aldım. Ucuz uçak bileti takip ediyorum. Ana Vatan Türkiye, Yavru Vatan Kıbrıs ve İkinci Vatan Kırgızistan ve Türk Devletleri diyerek Orta Asya steplerine doğru at koşturacağım.

Haydi #DiscoverKyrgyzstan !!!

Bu rota için Gezimanya web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın