Londra Gezilecek Yerler Londra Metro Haritası

Londra Metrosu Kullanma Kılavuzu

Reklamlar

Londra Metrosu Kullanma Kılavuzu

Londra Metrosu Kullanma Kılavuzu

Londra her zamanki gibi turist akımına uğrayacak. Turistler ilk günler ulaşımı yadırgıyor. Her yolcuğunda defalarca soru soruyorlar. Alıştıkları zaman da ‘London Tube Map’ tişörtleri, anahtarlıkları ve bardaklarıyla ülkelerine dönüyorlar. Bunlar İstanbul’ a çok uzak terimler. Bir gün turistlerin İBB tişörtleri, metrobüs anahtarlıkları veya doğan/şahin taksi minyatürleriyle görmek en büyük hayalim.

Londra metrosu kullanımı çok kolay. Haritayı incelediğinizde bazı ana duraklardan 2 veya 3 hat geçtiğini göreceksiniz. Zeka oyunu gibi düşünebilirsiniz. En yakın nereden aktarım yaparsam nereye ulaşabilirim? Yazı 2009 yılında yazılmıştır. Haliyle zaman içerisinde hatlarda değişiklik yaşanmıştır. Fakat mantık aynıdır.

Londra Metrosu:

Yolculuğa çıkmadan önce tek yapmanız gereken aşağıdaki linkten 13 adet (renkleriyle ayrılmıştır) ana hattın durumunu kontrol etmektir.

Örnek tabloda Waterloo&City hattında bir sorun gözüküyor. Detayla için tıklamanız yeterli. Açılış/Kapanış saatleri ve alternatif yollar bulunmaktadır.

 

Waterloo & City Planned closure
Bakerloo Good service
Central Good service
Circle Good service
District Good service
DLR Good service
H’smith & City Good service
Jubilee Good service
Metropolitan Good service
Northern Good service
Overground Good service
Piccadilly Good service
Victoria Good service
Londra Metrosu Kullanma Kılavuzu
Londra Metrosu Kullanma Kılavuzu

Londra Daytravel Card ve Londra Oyster Card / Londra Metro Ücretleri:

Eğer birden çok kez metro ve otobüs kullanacaksınız yapmanız gereken daytravel card veya oyster card almaktır. Eğer gün içerisinde sürekli indi/bindi yapacaksanız, oradan oraya gideceksiniz mutlaka daytravel card almalısınız. Fiyatlar linkte mevcut. Gün içerisinde, istediğiniz noktadan, otobüse ve metroya istediğiniz kadar binebiliriz. İkinci alternatif İstanbul kart mantığındaki oyster card. İndirimli fiyatlar ile yolculuk yapabilirsiniz. İki kartı da herhangi bir duraktan satın alabilirsiniz.

Geziden sonra metro sistemine hayran olacaksınız. Şehrin içine karışmadan aktarım yapabiliyorsunuz. Günlük hayat için mükemmel olsa da turistler için bir dezavantajı var. London Eye yakınlarından metroya biniyorsunuz Emirates stadı yakınlarında (bazı bölgelerde overground var,tramvay gibi hizmet verebiliyor) tekrar yer üstüne çıkıyorsunuz. Aradakiler yerleri görememek büyük bir kayıp!

Darısı İstanbul’un başına diyorum. Örneğin E-6 altından aynı güzergahta geçen ha ilaç olmuyor. Sağlı sollu çaprazlı yeraltı yolları gidilmeyen yer bırakmıyor. Turistler için metro biçilmiş kaftandır. Tek bilet al ve şehri doyasıya gez… Ama dezavantaj olan ara yerleri görememe sorunu için de arada iki katlı otobüs kullanırsınız.

Bir cevap yazın