Lüksemburg Alışveriş

Lüksemburg Gezi Notları

Reklamlar

Lüksemburg Gezi Notları

Lüksemburg Gezi Notları

Lüksemburg bayrağı Lüksemburg Gezi Notları
Lüksemburg bayrağı Lüksemburg Gezi Notları

Lüksemburg Gezi Notları ve Lüksemburg Vizesi

Schengen ülkesi olan Lüksemburg’a Schengen vizesiyle veya direk olarak Lüksemburg vizesiyle giriş yapabilirsiniz. Lüksemburg Vizesi ile VFS Global resmi aracı kurum olarak hizmet vermektedir.

Lüksemburg Nerede

Lüksemburg ülke midir, şehir midir yoksa kasaba mıdır hala anlayamıyorum. Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir. Ülke Belçika, Almanya ve Fransa arasına sıkışmıştır. Denize kıyısı bulunmaz. Lüksemburg’da başkentin de adı Lüksemburg diye geçmektedir.

Lüksemburg Nüfusu Ne Kadar / Lüksemburg’da Konuşulan Dil Nedir

Toplam nüfus 500 binin altındadır ve halk coğrafi konumundan da anlaşılacağı gibi Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca konuşmaktadır.

Lüksemburg Yönetim Şekli / Lüksemburg Kişi Başı Milli Gelir

Krallık ile yönetilen bu minik bölge dünyada kişi başı milli gelirin en yüksek olduğu ülkedir.  Aynı şekilde yaşanabilirlik bakımından da zirveye yakındır. Skype, eBay ve Jajah gibi firmaların merkezlerinin burada bulunması da ekonomik yapının iyi olduğunun bir göstergesidir. Bana tuhaf gelen tüm bunların nasıl bir araya gelerek doğal konum olarak bir artısı bulunmayan bir ülkenin böyle yükseklerde olmasıdır.

Lüksemburg
Lüksemburg

Lüksemburg Gezilecek Yerler

  • Başkenti gezmek maksimum bir gününüzü alır. Ben de birkaç saat için uğradım yerde
  • Am14 adlı lokal bir restoranda harika organik yemek yedim. Tadı damağımda kaldı. Müzeleri gezme fırsatım olmadı.
  • Alışveriş caddesi kalabalıktı. Özellikle bir örneği de Antalya’ da olan ve kitap kapaklarına resim olan Şemsiyeli Sokak oldukça yoğundu.
  • Şehrin içinden geçen Petrus Vadisi güzel havalarda yürüyebileceğiniz, küçük otobüslerle gezebileceğiniz veya dinlenebileceğiniz sakin bir vadidir. Anayasa meydanından bakarken veya vadide yürürken kenti bağlayan köprüler sizi büyüler. Büyük kale duvarları ve dar sokaklarıyla tipik bir Avrupa mimarisi kenti çevreler.
  • Gran Ducal Palace / Dükün Sarayı

Lüksemburg Gezi Notları

Belval Çelik Fabrikası ve Çevresi: Başkentin biraz dışındadır. Ama özellikle Benelux turlarında tercih edilen otel bu bölgede oluyor. Yanında konser alanı ve alışveriş merkezi yer alır.

Gezdiğim sayılı saatlerde şunu gördüm; AB, NATO ve Birleşmiş Milletler’ in kurucusu bu ülkeye gezmeye gelmeyin ama yaşama imkanınız varsa da kaçırmayın!

Bir cevap yazın