Marmaris Günbatımı

Marmaris’de İki Gece

Reklamlar

Marmaris Tatil

Marmaris’de İki Gece

Marmaris Tatil

Marmaris Tatil

Marmaris Gezilecek Yerler
Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris Tatil

Hep söylerim, 3 gün ve üzeri tatil fırsatı bulduğunuzda İstanbul’dan kaçın. Ne kadar yorulsanız da emin olun İstanbul daha yorucudur. Biz de fırsat bu fırsat dedik, bindik arabaya üç arkadaş yöneldik Marmaris’e doğru. Arkadaşımın yakını Marmaris’ in yerlisi olduğu için konaklama konusunda sıkıntı yaşamadık. Onun için konaklama da öneremiyorum. Varınca da gördüm her yer otel dolu. Çok sayıda turistik tesis var. 1,4 motor bir arabayla yaklaşık 200 Tl civarı yakıt harcayarak ve Çine girişinde hız sınırını aştığımız için ceza yiyerek Marmaris’e vardık. Seyahat, üç kişi için kesinlikle pahalıya gelmedi. Çünkü Marmaris küçük bir yer değil. Merkez dışında çok sayıda yerleşim yeri var. Arabaya ihtiyacınız oluyor. Yerli halk ise genelde motorla yolculuk ediyor. Konaklama ve yolculuk ayarlandıktan sonra geriye gezmek kalıyor.

Marmaris İçmeler

İlk gün kahvaltı için İçmeler’ e gittik. Deniz kenarında iskelede kahvaltı etmek yemeğin tadını ikinci planda bırakıyor. Mayıs sonları olmasına rağmen deniz soğuk olduğu için sahiller kalabalık değildi. Gün içerisinde Marmaris Çarşı’ ya da uğradık.

Marmaris’in Neyi Meşhurdur?

Marmaris’ in balı meşhurdur. Diğer dükkanlar genelde sahte tekstil ürünleri satmaktadır. İlgimi çekmediler. Aslında İstanbul’ da bulduğunuz her şey burada da var.

Marmaris Gece Hayatı
Marmaris Gece Hayatı

Marmaris Barlar Sokağı

Marmaris Marina gece hayatıyla ve manzarasıyla harika olmuş. Çok sayıda balık restoran yan yana dizilmiş. Ayrıca mantı, kokoreç , waffle ve döner… Marinada çok sayıda lüks tekne misafirleri büyülüyor. Marmaris kalesi çevresine yayılmış kafeler insana huzur veriyor. Bir gün batımını Castle Cafe’den izlemenizi tavsiye ederim. Manzara insanı aşık edecek kadar güzeldir. Hava karardığında gece hayatı canlanmaya başlar. Mayıs ayında olmamız sebebiyle ümitli değildim. Saat 20:00-21:00 civarı her yer boştu. Ama saatler gece yarısına yaklaştığında yerli ve yabancı turistler etrafı kapladı. Arena isimli disko en kalabalık olanıydı. Buraya eşsiz girilmiyor. Bunun haricinde ayrı konseptlerde çok hoş mekanlar var. SSCB’ yi hatırlatan bar ve türkü barların yan yana olmasını biraz yadırgadım. Yine de Marmaris Barlar Sokağının tek kelimeyle cıvıl cıvıl olduğunu söyleyebilirim.

Marmaris Selimiye

Gün içerisinde koy koy gezmeye karar verdik. Bir gün Selimiye tarafına uğradık. Yine iskelede güneşlenirken bira ve patates ile keyif bulduk. Belki de ölü sezon diye olabilir emin değilim ama şezlonglara ekstra ücret ödemedik.

Deniz Üstünde Yürümek /Kızkumu

Buradan dönerken Kız Kumu’ na uğradık. Mitolojik bir öyküsü var. Fotoğraflarda suyun üstünde yürüyorsunuz gibi gözüküyor. Denizin ortasında bir birikinti var. Buradan neredeyse karşı taraftaki kara parçasına kadar yürünebilir. Bu kara parçası, sevdiğine kavuşmak için rehin tutulduğu askerlerden kaçan kızın karşı tarafa geçmesi için oluştu denir.

Marmaris Turunç

Bir günümüzü de Turunç’ da geçirdik. Yine sahilde yan yana harika restoranlar var. Menümüz yine aynıydı. Kalamar- patates cipsi ve soğuk bira… Bu koy biraz daha sakindi. Ama Marmaris içerisinde gittiğimiz yerlerde tek kumsalla karşılaştığım plaj oldu. Gerçi biraz taşlıydı ama yine de kumsal olmadan denize girdiğiniz anlaşılmıyor. Ayrıca gece saatlerinde Turunç’ un üst tarafında harika manzaralı Aşıklar Tepesi’ ne uğradık. Buradan da bol bol fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz. Gece saatleri biraz karışık olduğu söylenebilir. Dikkat etmek lazım.

Marmaris Tatil

Marmaris’ ten İstanbul’ a dönerken Akçapınar’ da mutlaka Ağaçlı Yol’ a uğrayın ve tost-ayran götürün. Hayatımda bu kadar kalabalık tostçu görmemiştim. Burası eskiden kullanılan yol üzerindedir ve gidiş yolunuzu uzatmaz. Ama birkaç fotoğraf ve güzel bir yemekle buradan dönersiniz. Uğramaya değer.

Kısacası gece hayatıyla, marinasıyla ve koylarıyla Marmaris sadece gezilecek değil yaşanacak bir yer. Ölü sezonda gitmeme rağmen çok memnun kaldım. Sizin buraya yolunuz düşmese de mutlaka siz yolunuzu düşürün.

2 Yorum

  • Esen Yıldırım

    Sevgili Emir..kısacık tatilinizde sizi ağırlamaktan çok mutlu oldum..ve bu kısacık zaman dilimine sığdırdığınız Marmaris’imizi de gayet güzel aktarmışsın takipçilerine..İçtiğiniz bira fiyatları 10 TL ile sınırlı değildir..Genelde öyle başlar ama kısa bir süre sonra 8 TL ye düşer ve hatta daha da ilerleyen süreçte 7.5 TL ye kadar geriler..Marmaris çok ama çok aşırı fiyatların uygulandığı bir yer değildir..İstanbul’un sapa bir köşesinde yiyeceğiniz bir yemeği burada denize nazır bir lükslükte ve aşırıya kaçmayan fiyatlarla yemeniz mümkündür.Ha buranın uzun yıllardır bir yaşayanı olarak tavsiyem şudur gelecek olanlara:Yat limanında sadece yazın açılan işletmeler vardır. ve onlar kısa sürede çok para kazanma derdinde olan işletmelerdir ve ciddi anlamda kazıklanmaya sebep olurlar..o nedenle burada özellikle yaz kış açık olan mekanların öğrenilerek tercih edilmesini tavsiye ederim..sevgiler sana Marmaristen :)

Bir cevap yazın