Nostalji Tutkunlarına: Ural Ataman Otomobil Müzesi

Nostalji Tutkunlarına: Ural Ataman Otomobil Müzesi
Nostalji Tutkunlarına: Ural Ataman Otomobil Müzesi

İstanbul gezilecek yerler ve İstanbul müzeler içerisinde sınırsız seçenekten uzun süredir bildiğim ama gidemediğim Klasik Otomobil müzesine uğradım.  65 araba içerisinde dolandım, fotoğraf çektim. En güzeli de aslında gitmeme vesile olan araba tanıtımı oldu. Müze bazı dönemler her hafta bir araba garaja çıkartarak tanıtıyordu. Videodan da göreceğiniz gibi motor sesi ve açılan üstü ile arabalar gerçekten inanılmaz.

Ural Ataman Otomobil Müzesi

2000 yılından bu yana hizmet veren müzede 1920-1970 arası 65 araç sergilenmektedir. Sürekli açık olan bir müze değildir. Bu nedenle gitmeden önce telefonla ulaşmanız sağlıklı olacaktır. Ayrıca mekanda toplantı ve nikah gibi organizasyonlar da yapılıyor. İçeri de bir de küçük kafe bulunuyor. 3 bölüme ayrılmış müzede dikkatimi en çok Amerikan otomobilleri çekti. JF Kennedy’nin suikaste uğradığı aynı model aracı videoda görebilirsiniz. Otomatik cam, üstü açılıyor ve konforlu ama 1960’ların başında üretilmiş. Üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen bugün de havalı havalı kullanabilirsiniz. Tabi park biraz sorun olacaktır:) Otomobil tutku işidir. Ben çok tutkulu değilim. Ama bu araçları görünce heyecanladım.

Neyse müzeyi gezimiz bittiyse artık kendimizi Tarabya-Yeniköy-İstinye sahile atalım. Denize karşı sıcak bir çay…

Türkiye’de Başka Klasik Otomobil Müzesi Var Mı?

İzmir Torbalı’da yer alan Key Museum da oldukça fazla araba barındırır. 2001 yılından beri açık olan müze ziyaretçilerini bekliyor. Bunun bir hobi işi olduğunu unutmamak gerekir. Pahalı bir hobi olduğu kesindir. Ama yine de bu insanların tutkusunun müzeye dönüşmesi keyif verici bir şeydir. Zaten giriş ücretlerinden de amacının kar olmadığı bellidir. Tutkunun müze şeklinde açığa çıkması otomobil severleri bu iki örnekte de memnun ediyor. Arabanın tarihinde kayboluyoruz. Bu özel arabalar özellikle gençler için sadece kitap sayfalarında ve eski filmlerdedir. İlginç olan şu ki bu arabalar hala harika! Konforu, dizayn ve motor sesi gerçekten yeni üretilen arabalara göre daha keyifli bile diyebiliriz. Çünkü günümüzde boyutlar, gürültü ve çevreye verilen zarar daha önemli olduğu için bazı özellikler farklı şekilde filizlendi. Sessiz arabalar moda oldu.

Adres: Ferahevler Mahallesi, Nuri Paşa Cad. Sarıyer

Giriş Ücreti: 5 tl (2017 Mart)

Ural Ataman resmi internet sitesi

 

https://www.instagram.com/p/BRnAR1OBBvK/?taken-by=tatiliyet
Nostalji Tutkunlarına: Ural Ataman Otomobil Müzesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir