Reklamlar

Pera Müzesi Uzun Cuma

Pera Palace
Pera Palace

 

Pera Müzesi Ücretsiz Giriş

Pera Müzesi Uzun Cuma

Başlık biraz “Müzede Bir Gece” filmini hatırlatsa da durum tam olarak öyle değil. Yıllardır yanı başımızdan duran bir müze ama yine uğramayı yıllardır es geçiyormuşum. En sonunda Cuma günleri 18:00-22:00 arası ücretsiz ve uzun cuma olduğunu duyunca iş çıkışı uğradım. Haliyle son müzeden çıkan ziyaretçi olduğum için sergide mahsur kalma tehlikesi atlattım. Günlerden cumanın ücretsiz olması ayrıca bir güzellik oldu. Çünkü sonrasında Taksim’i gezme imkanı doğuyor. Müze, Oda Kule’nin arkasında meşhur Pera Palace Otel ve otoparkın karşısındadır. Özel günler ve pazartesi günleri kapalı olan müze salı – cumartesi  10:00 – 19:00, pazar  12:00 – 18:00 arasında açıktır. Ayrıca belirttiğim gibi ücretsiz/uzun Cuma bulunmaktadır.

Pera Müzesi Eserleri

4 katlı müzede Kesişen Dünyalar, Osman Hamdi Bey, Kahve Molası ve Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri bölümleri sürekli sergilerdir. Mario Prassinos 25 Mayıs – 14 Ağustos 2016 ve 4.Jameel Ödülü 08 Haziran – 14 Ağustos 2016 arası sergilenmektedir. Güncel sergiler için müzenin web sitesini takip etmek gerekir.

Asansör ile en üste çıkarak aşağı katlara doğru gezime başladım. En son asansörle inmektense asansörle çıkmak bana hayat veriyor. İlk olarak 4.katta güncel sergileri gezdim. Bazen sanata anlam veremezsiniz ya işte öyle bir duygu yaşadım. “Bunlar boru” ya da “vida” diyerek geçtim. Bu konuda çok iyi olmadığımı itiraf etmem lazım.

Türkiye’nin En Pahalı Tablosu

Kesişen dünyalar kısmında Osmanlı döneminden kalma çok sayıda tablo bulunuyor. Burada benim için resmin kalitesinden çok anlattıkları önemli. Çünkü aslında bu tablolar dönemin fotoğrafı gibidir. Topkapı Sarayı’nın Anadolu yakasından görünüşü, saltanat kayıklarının boğazda süzülüşü gibi anlar canlandırılmış. İstanbul’un ne kadar tarihi olduğu ve ne kadar değiştiği bir kez daha hafızama kazındı. Tabi bir arkeolog olarak Osman Hamdi Bey’e ayrı bir parantez açmam lazım. Türkiye’nin en pahalı tablolarından biri “Kaplumbağa Terbiyecisi” Pera müzesinde sergilenmektedir.

Anadolu ağırlık ölçüleri arasında zaman içerisinde kullanışmış farklı eserler yer alıyor. Eski Türk filmlerinden aşina olduğumuz malzemeler sergilenmiştir.

Agatha Christie Türkiye’de Hangi Otelde Kaldı?

Müzenin çaprazında yer alan Pera Palace Otel’in hikayesi ise enteresandır. 1881 yılında faaliyete geçen bu otel iki büyük efsanesi olan Atatürk’ün ölüm saatini gösteren Hint halısı ve ünlü polisiye yazarı Agatha Christie’nin otelde geçirdiği sır dolu 11 gün ile heyecan uyandırıyor. Çok sayıda filme konu olan otel dönemin en lüks otellerindendir. 1926-1932 yılları arasında“Orient Expres’te Cinayet” adlı romanını yazmak için İstanbul’a defalarca gelen dedektif romanları yazarı Agatha Christie bu otelde 411 nolu odada kalmıştır. Ama hala konu hakkında netleşmeyen sır perdeleri bulunuyor. Bu nedenle duyduğunuz rivayetler farklılık gösterebilir.

Pera Müzesi Nerededir

Cumhuriyetin ilanından sonra Eski İstanbul yani Sultanahmet ve çevresine ek olarak gece hayatıyla Pera bölgesi canlanmıştır. Günümüzde de Taksim ve Beyoğlu’nun arka sokaklarını oluşturan bu semt hala manzarası ile büyülüyor. Manzara tam olarak “İstanbul Manzarası” diyebileceğimiz reklam tabelaları, belediye otobüsleri, trafik ve kalabalıktan oluşan Refik Saydam Caddesi’nden Haliç’e doğru uzanan caddesi ile kendisine bir kez daha Aziz İstanbul dedirtiyor. Bu semt uzun bir cuma gecesini fazlasıyla hak ediyor…

İsranbul’da harcama yapmadan gelebileceğiniz yerleri İstanbul’da Bedava Gezilecek Yerler yazımızda derledik.

İstanbul’da Bedavaya Gezilecek Yerler

İstanbul Modern Müzesi her Perşembe

Pera Müzesi Çarşamba günleri öğrencilere, Cuma günleri 18:00-22:00 arası herkes

Sabancı Müzesi ise her Çarşamba ücretsizdir.


Not: Özel müzelerde müzekart sahiplerine yılda bir kez ücretsiz giriş hakkı tanıyabiliyor. Mutlaka sorun. Örnek olarak; Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

Wordpress Photo Gallery

Pera Müzesi Uzun Cuma

Bir yanıt yazın