T.C Saray Koleksiyonları Müzesi Beşiktaş Kaynak: www.millisaraylar.gov.tr

İstanbul surları dışında kalmasına rağmen şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Boğaz’ın incilerinden Beşiktaş’ta gezilecek yerleri eski yazımızda anlatmıştık. Sadece sahil kesiminde Ortaköy Cami civarından yürümeye başlasanız Dolmabahçe’ye kadar çok sayıda eser, müze ve saray sizi selamlayacaktır. 2006 yılında, var olan yüzlerce yıllık yapılara ek olarak, Dolmabahçe başta olmak üzere Beylerbeyi ve Yıldız Sarayları ile Aynalıkavak, Küçüksu, Ihlamur, Maslak Kasırları’nda kullanılmış eserlerden oluşan depo müze ziyarete açılmıştır. 19.yy ve 20.yy dönemlerine ait Osmanlı İmparatorluğu’na ait günlük kullanım eşyaları Saray Koleksiyonları Müzesi ‘nin eserlerini oluşturmaktadır. Başbakanlık Çalışma Ofisi sınırları içerisinde kaldığı için kapalı gibi gözüken alana giriş izni vardır. Güvenlik görevlerine durumu ilettiğinizde giriş için müsaade edecektir.

Eserler daha çok Osmanlı’nın son yıllarına tanıklık etmiş günlük hayatta kullanılan nesnelerdir. Lüks ve şatafat beklememek gerekir. Müzenin konsepti günü anlamak üzerinedir. Dolmabahçe Sarayı fazlasıyla görseli yüksek eser barındırır. Dolmabahçe Sarayından çıktıktan sonra Beşiktaş’a yürürken yolun sağ tarafında resimde de gösterdiğimiz kapıdan giriş yapabilirsiniz. Aynı binanın arkası resmi kuruma ait olduğu için önünde polisler nöbet bekler. Bu nedenle bu alan genelde kapalı sanılıyor. Fakat çekinmeden giriş yapabilirsiniz.

Milli Saraylar Müzesi www.millisaraylar.gov.tr

Saray Koleksiyonları Müzesi Eserleri:

  • Şehzade ve prensesler tarafından kullanılmış kıyafetler
  • Şehzade ve prenses  oyuncakları
  • El işleri
  • Padişahlar tarafından kullanılmış yazı takımları ve mühürler
  • İlaç sandığı ve ilaçlar
  • Tıraş takımları ve temizlik ve bakım gereçleri
  • Kristal, porselen ve gümüş yemek takımları
  • Hereke halıları,
  • Sobalar
  • Aydınlatma araçları ve şamdanlar

Saray Koleksiyonları Müzesi Nerededir?

Deniz Müzesi, Shangri La Hotel ve Başbakanlık Çalışma Ofisi ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim ve Heykel  Müzesi arasında yer alır.

Beşiktaş Saray Koleksiyonları Yapboz Kaynak: gezilecekyerler.com

Saray Koleksiyonları Müzesi Giriş Ücreti:

Öğrenci 5 TL

Tam 10 TL

Saray Koleksiyonları Müzesi Çalışma Saatleri:

Pazartesi hariç 09:00-17:00

Not: Alan genelinde fotoğraf çekmek yasak olduğu için başka sitelerden görsel alınmıştır.

Tatil günleri için yola çıkmadan önce mutlaka Türkiye Cumhuriyeti Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Dolmabahçe Sarayı Milli Saraylar Müzesi resmi sitesini ziyaret ediniz.

Saray Koleksiyonları Müzesi

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir