Üç Ret Alan Schengen Başvuru Sahibinden Vize Önerileri

Reklamlar

Schengen Vize Önerileri

Schengen Vizesi
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi İçin Öneriler

En sonunda vize aldım. Ama çok uğraştım. Çok yoruldum. Fakat hatayı kendinde aramak lazım. Bunu vize başvuru merkezinde çalışmaya başladığımda daha iyi anladım. Öncelikle söyleyeceğim başvuru merkezleri, Konsolosluk/Elçilik ne isterse sizden onu talep ederler.

Kısaca neden ret aldığımı özet geçeyim, tur acentası ailemi yanlış yönlendirdi. Onlar da inanarak mülakatta yalan beyanda bulundular ve ret aldılar… Kendinizi asla acentaya teslim etmeyin ve işiniz uzar vs gibi nedenlerden asla hatalı beyanda bulunmayın. Gerçi ret almam da iyi oldu. Vizesiz ülkeleri gezdim. İki yıl sonra yeniden başvurdum ve vizemi aldım. Sonra da vizemi yine seyahat acentası ile aldım. Ama kast ettiğim “teslim olmak” onlar ne derse yapmayın. Önce düşünün ve dikkatinizi bir şey çekerse uyarın ki onlar da yoğunluktan insani hatalar yapabiliyor.

Schengen Vize Önerileri

Schengen reddinden önce Büyük Biritanya Aupair vizesi almış ve iki yıl kalmıştım. İlgili mülakata ailem değil ben bizzat katıldığım için acentaya uymadım ve doğru bilgi verdim. Vizemi de aldım. Acenta, “Yurt dışında akraban var mı diye sorarlar sen yok de araştırırlarsa süreç uzar demişti.” Yetkili sorduğunda doğruyu söyledim, “Var ama valla neresinde ne iş yapıyor bilmiyorum. Ben buradaki akrabalarımla görüşmüyorum ki ondan haberim olsun” demiştim. Kazandım!

Vize Yetkili Aracı Kurum Nedir:

Her ülke için bir adet aracı kurum olur. Örneğin İstanbul’dan Hollanda vizesi için başvuru yapacaksınız tek yetkili Vfs Global’dir. Ama İstanbul’dan Yunanistan için başvuracaksınız Kosmos tek yetkilidir. Hatta şöyle ileteyim İzmir’den Yunanistan için başvuracaksınız yetkili yine Vfs Global’dir. Bu arada başvuru yapacağınız il genelde sizin tercihiniz olmaz. İkamet ve çalıştığınız/okudunuz şehir önemlidir. Çok nadir bazı konsoloslar buna dikkat etmez. Ben de 2008 yılında İngiltere için hayatımda ilk defa gittiğim gittim KKTC’den vize almıştım.

Başvurumu Hangi Ülkeye Yapacağım:

Birden çok ülkeden geçiş yapıyorsanız “En uzun süre konaklayacağınız” ülkeyi tercih etmek zorundasınız. Bu genelde Benelüx ve Viyana-Prag-Budapeşte turlarında karşınıza çıkar. Eğer birden çok ülkede aynı sayıda gün kalıyorsanız ilk giriş yaptığınız ülkeyi tercih etmek durumundasınız.

Ülkeler Arası Geçişler:

Eğer ülkeler arası geçi yapacaksanız araları mutlaka belgelemelisiniz. Bazı acentalar size belge verirken bunu atlayabiliyorlar. Ama unutmayın ki gerekli belgelerde ne isteniyorsa eksiksiz vermeniz lazım. Bir şey olmazcılık burada işlemiyor. Direk ret alabilirsiniz veya ret öncesi son ikaz gelebilir ki bu sizleri yoracaktır. Ben uğraşmayım ilk gittiğim yeri söyleyeyim diyemezsiniz. Çünkü çok girişli vize vermeyebilirler. Dolayısıyla vize alsanız da tek giriş çıkışlı bir tatil yaparsınız.

Banka Hesabı:

Genelde son 3 aylık banka hesabı isteniyor. Eğer hesabınız yoksa birinden borç alacaksanız ki bunu 4-5 ay öncesinden yapın ki hesap hareketlerinde anormallik olmasın. Çünkü maaşınız düşük olabilir, hesabınız yok, ama vizeye başvurmadan önce hesabınıza 10 bin tl gelmiş… Şüpheli bir durum gibi gözüküyor. Maddi geliriniz yüksek olmayabilir. Bu gibi durumlarda da yakınınızı sponsor olarak gösterebilirsiniz. Ama ne yapalım paramız yoksa bizi almayacaklar mı diye bir tavır içine girmemek lazım. Buna ben de katılıyorum. Belki 3 günlük tatile gideceğim ve çok para harcamayacağım. Ama bu kabul edilebilir bir durum değil. Aksi olarak da çok şişkin hesaplar da kuşku uyandırabilir. Buna şahit oldum; Kıbrıs’ta başvuru yaparken pasaportunu almaya gelen birinin görevli ile diyaloğuna şahit oldum;

Pasaport Sahibi: Görmüyor musun her şeyim tamam, hesabımda xxxx para var. Nedir bu red?

Görevli: Şikayet dilekçesi yazabilirsin.

PS: Böyle saçma şey mi olur zaman kaybı param var her şeyim tamam.

G: Belki de çalışmadığınız halde hesabınızda bu kadar paranız olması da sebep olmuş olabilir!

Fotoğraflar

Hep biyometrik diye geçer ama her ülkenin ölçüleri farklıdır. Fiyatların neden diğer vesikalardan daha pahalı olduğunu anlayamadım. Ama özel bir resim gibi düşünüp yüksek ödemeler yapmayın. Yine aynı makine ile farklı uzaklıkta ve sizin de farklı halinizle (kulakların gözükmesi, gülümsememe gibi) çekim yapılıyor. Teknoloji ve baskıda fark yok.

Vize için gerekli evrakları yetkili aracı kurumun ve konsolosluğun web sitesinden kontrol edin. Çünkü başvurunuzu alacak olan onlardır. Direk konsolosluğa da başvurmak mümkündür. Fakat kotaları daha azdır.

Schengen Vize Önerileri

Siz siz olun doğru bilgiden şaşmayın. Red alırsanız amaaaan deyip geçin. Ben bu vesileyle Dubai ve Bosna gibi harika yerler gördüm. Paracıklarımı orada harcadım. Ret alırsanız siz de öyle yaparsınız. Strese gerek yok. Vize çorap söküğü gibi gibidir. Bir kere alırsan devamı gelir. Önerim özellikle ilk başvurunuzda çok çok titiz olun ve iyi bir acenta ile tatile gidin. Özetle doğru ülke doğru rota olmalı. Bazı ülkelerin uzmanları vardır. Belki bir miktar çok ödeme yaparsınız ama ilk deneyiminiz kabus olmaz!

Önemli Not:

Her ülkenin prosedürleri farklılık gösterebilir. Verilen bilgiler geneldir. Mutlaka aracı kuruma danışın.

VFS Global resmi sitesi

 

Tatiliyet

Bir cevap yazın