https://www.millisaraylar.gov.tr/

Şehrin Ortasında Doğayla Baş Başa Maslak Kasrı

Reklamlar

Maslak Kasrı

Maslak Kasrı

Maslak Kasrı
Maslak Kasrı

Maslak Kasrı Gezisi

Güneşli bir İstanbul hafta sonunda yine doğayla baş başa kalmak için yollara düştük. Şile, Ağva, Polonezköy vs… Buralar İstanbul’a uzak. Peki, şehir merkezinde yeşil alan olsa fena olmaz mı? İşte bu kasır da böyledir.

Duvarların arkasında yem yeşil bir alan var. Egzoz kokusu ve araç sesleri buraya erişmez. Şehrin ortasında doğayla baş başa kalmak için Maslak Kasrı ‘na yol aldık.

Yazımızda;

Kasır Giriş Ücretleri, Ziyaret Saatleri, Ulaşım, Fotoğraf Çekimleri, Limon Bahçesi, Kahvaltı

hakkında bilgiler ileteceğiz.

Maslak Kasrı Gezisi
Maslak Kasrı Gezisi

Tarihi:

Sultan II.Mahmut döneminde (1808-1839) yapılaşmaya başlayan alanın büyük bir bölümü Sultan Abdülaziz (1876-1909) döneminde yapılmıştır. Kasırdan günümüze Kasr-ı Hümayün, Mabeyn-i Hümayün, Limonluk, günümüzde kafe olarak kullanılan Çadır Köşkü ve Paşa Dairesi ulaşmıştır.

Av partilerinden dönüşte dinlenme yeri olarak kullanılan bu yapı önemli bir tarihe tanıklık etmiştir. Veliahdlığının büyük bölümünü burada geçiren Sultan II.Abdülhamid Sadrazam Rüştü ve Mithad Paşa ile Osmanlı tahtına çıkmaya bu mekanda davet edilmiştir.

Cumhuriyet döneminde 1981 yılına kadar askeri prevantoryum (Zayıf bünyeli kişilerin vereme yakalanması önlemek için bakıldıkları sağlık kuruluşu) olarak kullanılan köşk belirtilen yıldan sonra müzeye dönüştürülmüştür.

Müzeye gitmeden araştırma yapmanıza gerek yok. Ücretsiz verilen sesli rehber (kulaklık) ile tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Ağaçların ve yapıların üzerinde yer alan numaraları tuşladığınızda bilgi alabilirsiniz. Özellikle zarif tavan resimleri, işlemleri, kış bahçesi ve eşyalarıyla ön plana çıkan müzeyi gezmeniz 1 saati alacaktır.

Maslak Kasrı Giriş
Maslak Giriş

Kahvaltı:

Kahvaltı için beklenti yüksek olmasın. Sadece gözleme, çay ve ek bir kaç ürün var. Ama doğa içinde sessiz bir çay içmek için ideal bir yer.

Fotoğraf Çekimi ve Düğün Organizasyonu:

Kasır içinde fotoğraf çekmek yasaktır. Sadece bahçede çekim yapabilirsiniz. Düğün fotoğrafı içince izin almanız gerekir. Telefon ile bilgi alabilirsiniz.

Telefon: 0212 346 19 07

Maslak Kasrı KIş Bahçesi
Maslak Kasrı KIş Bahçesi

Giriş Ücreti:

Milli Saraylar internet sitesinde güncel fiyatı takip edebilirsiniz. 2019 yılında tam 20 TL, öğrenci 10 TL olarak belirlenmiştir. Güncel bilgiler için Milli Saraylar sayfasını ziyaret ediniz.

Ziyaret Saatleri:

Pazartesi ve Perşembe hariç Kasım-Mart aylarında 08:30-16:30, Nisan-Ekim ayları arasında 08:30-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Maslak Kasrı Köşk
Maslak Kasrı Köşk

Ulaşım:

Acıbadem Maslak Hastanesi ile Işık Okulları arasında askeri bölgeye bitişik olarak yer alır. Beşiktaş-Maslak minibüsleri önünden geçer. Metroyla Atatürk Oto Sanayi durağında inebilirsiniz. Araç otoparkı ücretsizdir.

Buralara kadar gelmişken Sadberk Hanım Müzesini de pas geçmeyiniz!

BONUS:

Elgiz Müzesi
Elgiz Müzesi

Modern Sanat severler kasra 5 dakika mesafede yer alan girişi ücretsiz Elgiz Müzesine uğrayabilirler. Dönemsel olarak farklı sergilere ev sahipliği yapan müzede kalıcı eserler de yer alıyor. Müzenin araç otoparkı ücretsizdir.

2 Yorum

Bir cevap yazın