Sessizlikte Diyalog

Turkcell Diyalog Sergisi
Turkcell Diyalog Sergisi

Diyalog Müzesi Yorum

Engelli insanları anlamamızın en iyi yolu nedir? Tabi ki onlar gibi yaşamak…

Her ne kadar “engelli” sözü hoşuma gitmese de kullanılan söz budur. “Sağır” demek yerine “işitme engelli” dememiz, “kör” yerine görme engelli dememiz gerekiyor. Önemli olan bu kişilerin kendini nasıl rahat hissettiğidir. Engel göremediğim için “engelli” ile başlayan sözcükleri kabul edemiyorum. Bu sergide bir kez daha gördüm ki gerçekten engelleri aşıyorlar!

Sessizlikte Diyalog Nerededir:

Turkcell sponsorluğundaki “Sessizlikte Diyalog” sergisi İstanbul Gayrettepe metro istasyonunda bulunmaktadır. Aynı alanda Karanlıkta Diyalog etkinliği de bulunur.

Sessizlikte Diyalog Biletleri / Diyalog Müzesi Bilet Fiyatları / Sessizlikte Diyalog Biletix

Biletler biletix üzerinden satılıyor. Sergi 6 aşamadan oluşuyor. Etkinlik yaklaşık 1 saat sürüyor. 15 dakika önceden alanda olmanız yeterlidir.

Sessizlikte Diyalog

  1. Sessizliğe Davet
  2. Ellerin Dansı
  3. Yüz Galerisi
  4. Şekiller Forumu
  5. İşaret Oyunu
  6. Diyalog Odası

İlk olarak kilitli dolaplara eşyalarınızı bırakıyorsunuz. Üzerinizde ses çıkartacak (telefon gibi) hiç bir şey olmamalı. Sessizliğe davet kısmında işitme engelli rehber kendini tanıtarak ziyaretçilere dış sesin kesilmesi için bir kulaklık veriyor. Şunu söylemem şart içerisi çok sıcak ve havasız. Sonrasında ellerin dansı kısmına geçerek el hareketlerinin gölgesini takip ediyoruz. Yüz galerisinde ise yüz ifadelerin neler anlattığını görüyoruz. Aslında işitme engelli olmayan kişiler de bunları anlayabilir. Ama bu durumda yüz ifadelerini anlama ve el işaretlerini yapabilme/takip etme daha bir önem kazanıyor. Şekiller formundaysa karşınızdaki grup arkadaşına el işaretleri ile gördüğünüz resmi anlatıyorsunuz. Karşı taraf da şekilleri doğru yere koyarak sizi anlamaya çalışıyor. İşaret oyununda hangi el işaretinin ne anlama geldiğini rehber gösteriyor. Son olarak diyalog odası için tüm öğrendiklerinizi uyguladığımız alan oldu. Herkes kendini tanıttı ve herkese işaret ile bir isim verildi.

Bir süre sonra sadece işaret ile anlaşmaya başlamak ve dışarıyı duyamamak gerçekten çok zor bir durum. Konuşmak, anlatmak ve dinlemek istiyorum. Ama yapamadığınızı bir düşünün? Ellerim yorulmaya başlıyor. Zaten işaret ile kendini anlatmak çok zor. İşitme Engellileri anladım diyerek buradan çıkıyorum. Sadece anlamak yetmiyor. Her zaman da destek olmalıyız. Karanlıkta Diyalog sergisinde de benzer duyguları yaşamıştım. Görmeme deneyimi de benim için çok farklıydı.

Karanlıkta Diyalog Sergisi detayları içi tıklayınız

Sessizlikte Diyalog

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir