St Albans Gezisi

St. Albans Nerede

Reklamlar

St. Albans Nerede

St. Albans Nerede ve nasıl gidilir?

St. Albans Nerede

St. Albans Nerede , bölgede okul var mı, St. Albans nasıl okunur ve tarihi önemi bilgilere yer verdik.

St. Albans Katedrali St. Albans Nerede
St. Albans Katedrali St. Albans Nerede

 

St. Albans Gezilecek Yerler

İngiltere’ de Londra’ dan sonra en büyük Roma şehri ( Verulamian) St. Albans’ dır. Günümüzde pek fazla turist çekmeyen bu yerleşmede alışveriş merkezi ve çok sayıda pub yer alır. Londra’ ya trenle kısa bir mesafede olması sebebiyle daha sessiz bir yaşam sürmek isteyen fakat işleri sebebiyle Londra’ dan (35 km) kopmak istemeyenlerin tercih ettiği bir şehirdir. Evler üst kesime hitap eden yüksek fiyatlarıyla dikkat çeker. Sadece bir tane İngilizce kursu olduğundan öğrenciler tarafından pek tercih edilmez.  Ana caddede (High Street) bu kursun karşısında turist information center yer alır. Bu merkezden St. Albans ve çevresinde yapılacaklar hakkında bilgi alabilirsiniz. Yakın bölgede ki çok sayıda malik hane ve park alanı görmeye değer güzelliktedir.

St. Albans Nerede

Hertfordshire’ye bağlı bir kasabadır. 

St. Albans Müze
St. Albans Müze

Magna Carta Nerede Hazırlandı?

St. Albans Katedrali ve Abbey  heybetiyle tüm dikkatleri üzerine çeker. İngilitere’ de sıkça karşınıza çıkan klasik bir mimarisi var. İnsanlık tarihine damga vuran Magna Carta burada hazırlanmıştır. Katedral bir park (botanik bahçe)  içindedir. İçerisinde bir de göl yer alan park, güzel havalarda çok kalabalıktır. Parkın içinde geçmiş döneme ait sur kalıntılarının bir kısmı günümüze kadar korunmuştur.

İngiltere’nin En Eski Barı

İngiltere’nin en eski barlarından biri Ye Old Fighting Cocks, parkın girişinde yer alır. Parka dahil kısımda Verulamium Museum bulunur. Roma döneminden kalma çok sayıda eser var. Özellikle mozaikleri dikkati çeker. 

St.Albans Gezilecek Yerler

Yine ana caddede 15. yy dan kalma Clock Tower (saat Kulesi yer alır). Ziyarete açıktır. Buraya yürüme mesafesinde  Malting Of St Albans yer alır. İçerisinde çok sayıda dükkan yer alan bu açık pasajda; Tchibo, Kütüphane, İkinci el eşya dükkanları, T.K.Maxx yer alan mağazalardan bir kaçıdır. T.K.Maxx’ de ünlü markaların gerçekten uygun fiyata ürünlerini bulabilirsiniz.

St. Albans Nerede

St. Albans nasıl okunur:  seynt älbänz

St Albans Okulu: Üniversite ve İngilizc dil kursu vardır.

Roma Kenti St. Albans
Roma Kenti St. Albans

 

Roma Yerleşim Alanı St. Albans St. Albans Nerede
Roma Yerleşim Alanı St. Albans St. Albans Nerede

 

 

 

 

 

 

 

St. Albans Müzeler

Kentte bir Roma Tiyatrosu var. Şu anda sadece temellerini görebilirsiniz. Aslına sadık kalınarak yapılan çizimler yer alır.  Tüm bu yerlerin dışında bir de St. Albans müzesi var. Müze bölgenin tarihi hakkında kısa bilgiler verir.

St. Albans ayrıca gece yaşantısıyla da  hoş bir yere sahiptir .Elit restaurant ve pubları, çok sayıda lokal gruba ev sahipliği yapan gece kulüpleriyle yaşamak için renkli bir bölgedir. Küçük bir yer olması sebebiyle de son derece güvenlidir. Ziyaret ederseniz aklınızda bulunsun, bölgede çok sayıda Türk yaşamaktadır. Tren istasyonunun yanında yer alan Türk dönerci özellikle gece saatlerinde dolar taşar. Tek kelimeyle şirin diye nitelendirebileceğimiz kent gezmekten çok yaşamaya değer niteliktedir. Fakat  yakın bir bölgedeyseniz mutlaka bir gününüzü hatta pazarın kurulduğu çarşamba veya cumartesi gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederim.

St. Albans Nerede
St. Albans Nerede

Daha fazla bilgi için tıklayınız.
 

 

 

Bir cevap yazın