Stevi Stefan Bulgar Kilisesi

Stevi Stefan Bulgar Kilisesi Fener-Balat “Demir Kilise”

Reklamlar

Stevi Stefan Bulgar Kilisesi Fener-Balat “Demir Kilise”

Bulgar Kilisesi Fener

Bulgar Kilisesi, Demir Kilise, Stevi Stefan Kilisesi, Bulgar Kilisesi Fener Nedir?

Bulgar Kilisesi, Demir Kilise Stevi Stefan Kilisesi Nerededir?

Bu üç isim de Fener-Balat arasında Haliç kıyısında bulunan Ortodoks Kilisesini anlatmaktadır. Stevi Bulgarca “Aziz” anlamına gelmektedir.

Bulgar Kilisesi Fener Balat
Bulgar Kilisesi Fener Balat

Bulgar Kilisesi, Demir Kilise Stevi Stefan Kilisesi Giriş /

Bulgar Kilisesi, Demir Kilise Stevi Stefan Kilisesi Ziyaret Saatleri

Kiliseye giriş ücretsizdir. Yanında araçlar için ücretsiz bir otopark bulunur. Kilise haftanın her günü 09:00-17:00 arası açıktır.

Bulgar Kilisesi Fener, Demir Kilise Stevi Stefan Kilisesi Hikayesi

300 milyon Ortodoks’un merkezi Fener Rum Patrikliğine de yürüme mesafesinde yer alan Demir Kilise Ortodoksların ibadet yeridir. Osmanlı döneminde parçaları Viyana’da dökülen kilise deniz yoluyla bölgeye gelerek karaya oturtulmuştur. Arjantin ve Avusturya’da benzer örnekleri zaman içerisinde bulunan yapı şu anda tek niteliğindedir.

Kiliseye ait tüm detayları yazı sonunda 3 dakikalık You Tube videomuzda görebilirsiniz.

Bulgar Kilisesi, Demir Kilise Stevi Stefan Kilisesi Yapımı

Viyana’da inşa edilen 500 tonluk bu yapı deniz yoluyla 1898 yılında parçalar halinde Haliç’e gelmiştir. Sonrasında monte aşaması bölgede gerçekleştirilmiştir.

Bulgar Kilisesi, Demir Kilise Stevi Stefan Kilisesi Tarihi

1898 tarihinde inşa edilen kilise  bir dönem tadilata girmiş, Restorasyon sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Borisov’un katılımıyla 2018 yılında yeniden açılmıştır.

Bulgar Kilisesi, Demir Kilise Stevi Stefan Kilisesi Ulaşım

Balat  sahilden geçen her otobüse biniş yapabilirsiniz. Bunun dışında Anadolu yakasından gelecek olanlar Üsküdar’dan şehir hatları vapuruyla Haliç hattını kullanarak varabilir. Seferler saatte bir gibi. Bu nedenle iyi planlama yapmak lazım. Şimdilik bölgede bir metro çalışması da var. Ama metro açılana kadar aksi durumda Marmaray ile veya vapurla Sirkeci’ye geçmek gerekecek.

Bonus:

Haliyle acıkacaksınız:) Kilisenin tam karşısında Fındık Kabuğu Restoran var. Ben de Foursqare vs bakarım. Ama buranın puanı çok yüksek değildi. Fakat köfte ve kuru yerseniz bana hak vereceksiniz…

Sonra da canımız kahve çeker. Cumbalı Kahveye gidiyoruz. Ben de 1 kere gittim. 15 dakika sonra Serhat Bey bana boşları toplatmaya başladı:) Filtre Kahve ve Türk Kahvesi var. Bu konuda baya iddialı. Deneyin… Kadraj Kafe’nin yanı Coffee Department karşısındadır.

Bir cevap yazın