Ukrayna Vizesi

Vizesiz Ukrayna

Kiev Dinyeper
Kiev Dinyeper

1 Haziran 2017 tarihi itibariyle T.C vatandaşları için vizesiz Ukrayna seyahatine ek olarak pasaportsuz yolculuk da başladı. Böylece Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan’dan sonra Ukrayna da pasaportsuz giriş yapılacak ülkeler kervanına dahil olmuştur. Yani yazımızın adı Ukrayna Vizesi de olsa aslında şu anda vizesiz giriş yapılmaktadır. Uzun süreli vize işlemleri 2018 yılından beri VFS Global aracı kurumu ile yapılmaktadır. Vize ücretleri ve tipleri için VFS Global sitesine bakmanızı öneririz.

Ukrayna’da Vizesiz Ne Kadar Kalabiliriz?

6 aylık sürede maksimum 3 ay kalma hakkı tanınmıştır. 180 gün/90 gün

İki ülke için de turist sayısını artıracak bu uygulama bakalım uçak bileti fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Vizesiz Ukrayna
Vizesiz Ukrayna

Ukrayna’ya Kimlikle Giriş

Kimlik konusunda daha önce Batum ile sınır kapısında yaşadığım sorunu iletmem bu noktada faydalı olabilir:

Kimlik kartım konusunda problem yaşamıştım. Pasaportunuz varsa mutlaka yanınıza bulunsan. Çünkü kimliğim 13 yıl önce yenilenmişti. Kimlik geçerlilik süresi olan 10 yılı aştığım için Türkiye tarafından geçerken problemle karşılaştım. Rica minnet geçtikten sonra Gürcistan tarafına vardım. Gürcistan polisi ise soğuk damganın belirsiz olduğunu ileterek beni ülkeye almak istemedi. Gerçekten de damga belirsizdi. Gene geçiş yaptım ama endişelenmedim desem yalan olur. Kimlik bilgilerinin güncelliğine ve soğuk damgaya mutlaka dikkat edin. Kimliğiniz mutlaka pvc kaplı olmalıdır. Benimle benzer durumda olup da sorun yaşamayanlar da oldu ama riske atmaya değmez…

En güncel bilgi için her zaman Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi sitesine bakınız. Özellikle 2020 yılında yaşanan Covid 19 salgını nedeniyle bazen hızlı değişiklikler yapılmaktadır. Hem Türkiye çıkışında havalimanında sorun yaşamamak hem de vardığınızda indiğiniz havalimanında sorun yaşamamak adına mutlaka resmi makamdan bilgi alınız.

Ukrayna Gezisi:

Biz vizesiz yolculuğumuzda girişi Kiev havalimanı üzerinden yaptık. Dönerken ise Kharkiv havalimanını tercih ettik. İki şehir arası geçişimizi trenle sağladık.  Yaşadığımız deneyimleri aşağıdaki yazımızda paylaştık. Özellikle gece vakti ve havalimanı alanı içerisinde dikkatli olunuz.

Ukrayna Gece hayatı ve Polisler hakkında yazımız için tıklayınız

Ukrayna Vizesi
Etiketlendi:     

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir