Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspresi

Reklamlar

Van Gölü Treni

Van Gölü Ekspresi
Van Gölü Ekspresi

Biletleri çabucak tükenen Van Gölü Treni ile yaptığımız yolcuk öncesi ve detaylarını paylaşıyoruz.

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Biletleri TCDD’nin resmi sitesinden alabilirsiniz. Van gölü Treni bilet alımı resmi sitesi için tıklayınız.

Van Gölü Espresi Bilet Türleri

3 tür bilet var.

2+1 Pulman: Normal koltuklardır.

Örtülü Kuşetli: Koltuklar yatağa dönüşüyor. Size bir de örtü veriyorlar. Ama kendiniz seriyorsunuz.

Yataklı Vagon : Size ait bir oda gibi düşünebilirsiniz.

Van Gölü Ekspresi Yolculuk Süresi ve Güzergahı

Kaynak: https://tr.railturkey.org
Kaynak: https://tr.railturkey.org

 Ankara – Kayseri – Sivas – Malatya – Elazığ – Tatvan

Tren Van merkeze değil Tatvan’a kadar gitmektedir. Yolculuk yaklaşık 25 saat sürüyor. Bu sene Ankara Garı tamamen aktif olduğu için son durak hızlı trenlerin kalktığı yer ile aynı gardır.

Her hafta karşılıklı iki sefer yapılıyor.

Ankara – Tatvan Salı ve Pazar günleri
Tatvan- Ankara Salı ve Perşembe günleri

Van Gölü Treni
Van Gölü Treni

Ankara’dan 11.00’de, Tatvan’dan 07.55’te kalkıyor. Daha çok gün ışından yararlanmak ve gündüz gözüyle Doğu Anadolu’yu görmek için Tatvan tarafından gelmeniz daha keyifli olacaktır.

Mola Alanı:

Malatya’da 15 dakika mola var. Bu sırada hızlıca garda yer alan restorandan dürüm sipariş edebilirsiniz. Bostankaya durağında da trene lahmacun servisi oluyor.

Trende yemeklerin çoğu erkenden bittiği için yanınıza bir şeyler almanız gerekir. Çünkü menüde olan hiç bir şey yolculuğun başından itibaren kalmamıştı.

Van Gezisi
Van Gezisi

Van Gölü Ekspresi Tren Odaları

Odada iki adet priz var. Fakat birine buzdolabı bağlı olduğu için telefon şarjı için çoklu priz almanız faydalı olur. Isınma adına bir problem yok. Odalar klimalı istediğiniz kadar ısıtabilirsiniz. Vagonların bir ucunda alaturka bir tarafında alafranga wc yer alıyor. Trende tuvalet biraz kabus oluyor. Yolculuk ilerledikce tuvaletler de kirleniyor.

Van Gölü Ekspresi Güzergahı
Van Gölü Ekspresi Güzergahı

Tren Yemekleri

Trenin yemekleri basit atıştırmalıklardır. Yabancı belgesellerde yer aldığı gibi bir yemek beklemeyin. Güvenlik içinse sakın tüp vs yanınıza almayınız. Yakın zamanda benzer bir konudan dolayı Hindistan’da çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Bu nedenle yanınıza almak istediğiniz şeyler size kalmış.

Trende alkol satılmadığı için alkol getiren kişi sayısı oldukça fazlaydı. Yemekli vagona yürümeye üşenenler de kahve veya Türk kahvesi için elektrikli cezve getirmişlerdi ki gerçekten mantıklı olabilir. Ama bu gibi aletler de aşırı yüklenme sonucu sigortayı attırabiliyor. Sık sık sıcak şeyler içen biriyseniz pijama ve terliklerle vagon değiştirmek üşendirici olduğu ve büfede yeterli ürün bulunmadığı için başka bir çözüm de yok gibi duruyor.

Van Gölü Ekspresi ile Vardıktan Sonra Van Gezisi

Van Gezilecek Yerler

Şehir içinde taksi kullanmanız veya araç kiralamanız neredeyse şart. Çünkü mesafeler arası oldukça uzundur.

Van Kalesi
Van Kalesi

Van Kalesi:

Şehrin merkezi olmakla beraber yürüyerek gitmek mümkün değildir. Kalenin içerisinde de zirveye çıkarken baya bir yürüyüş mesafesi olacağı için dinç olarak gelmeniz gerekir ki zaten kaleyi gördükten sonra göl tarafında yer alan girişe yönelmek dahi dakikalar alıyor.

Urartu Devleti başkenti Tuşba yani  bugün kü Van’da kale MÖ 9. yüzyılda Sarduri döneminde yapılmıştır. Yüksek bir yerde olması nedeniyle günümüze zarar görmeden gelmiştir. Göl ve şehir manzarası bulunan kalenin yanında örnek bir Van Evi de yer alır.

Van Kalesi Giriş
Van Kalesi Giriş

Muradiye Şelalesi:

Kefal balıklarının zıpladığı Bend-i Mahi üzerinde yer alır. Muradiye ilçe sınırlarındadır. Van merkezine 80 km uzaklıkta olduğu için varmak 1 saatten uzun süre alıyor. Aynı yol üzerinden Doğubeyazıt’a da gidebilirsiniz. Şelale 50 metre yüksekliğindedir. Yanında bir de restoran bulunan şelale kenarında ayrıca mangal alanı da vardır. Giriş ücretsizdir.

Muradiye Şelalesi
Muradiye Şelalesi
Van Görülecek Yerler
Van Görülecek Yerler

Akdamar Kilisesi:

Vizontele filminin de çekildiği Gevaş ilçesinde yer alan Akdamar Van Gölü üzerinde bir adada yer alır. Ada kıyıya tekneyle 15 dakika mesafededir. Yazın tekneler sık sık kalkarken kışın en az 10 kişinin gelmesini bekliyorlar. Eğer daha az kişi olacaksınız pazarlıkla siz de yüksek ücret ödeyerek tekneyi kaldırabilirsiniz (2020’de kişi başı 20 TL).

Kiliseye Giriş:

Akdamar Müzesine giriş müze kart ile yapılabilir. Van Gölü Ekspresi Tatvan’dan kalktığı için Akdamar ziyaretini Tatvan’a gideceğiniz gün yapabilirsiniz. Eğer aracınız yoksa Van Otogar’dan Gevaş’tan geçen bir araca binebilirsiniz. Biz yerel firma ile 10 TL ücrete buraya geldik. Burası ana yol olduğu için dönüşte de aynı hat üzerinden geçen otobüsleri durdurduk.

Akdamar Kilise
Akdamar Kilise

Adada bir de kafe yer alır. Adaya gelişinizde tavşanlar sizleri selamlar. Van Gölü ve dağ manzarası ile fotoğraf ve kilisenin gezilmesi 45 dakika civarı almaktadır.

Van Akdamar
Van Akdamar

Van Kedisi Evi:

Gitmeye vakit bulamadık. Fakat daha önce hi. canlı olarak Van kedisi görmemiştim. Hayvanseverler için ilgi çekici veya hayvanlar tel örgü arkasında olduğu için tepki çekici de olabilir. Bu durum bakış açınıza göre değişir. Erciş yolunda olan eve Muradiye’ye giderken uğrayabilirsiniz. Özellikle bir gözü kehribar diğeri mavi kediler çok farklı gözüküyor.

Muradiye Şelalesi Nasıl Gidilir
Muradiye Şelalesi Nasıl Gidilir

Van’da Ne Yenir:

Tabi ki Van kahvaltısı…

Bunun dışında çok sayıda yerel yemek olsa da bunları satan yer bulamadık. Diyarbakır ciğercileri veya kebapçılar her yanı sarmış. Aslında kebap Urfa ve Adana ismiyle de anılsa Anadolu’nun her yerinde meşhurdur ve kısmen farklıdır.

Kahvaltı için kahvaltıcılar sokağını tercih ettik. Kısa süreli araç parkı oldukca ucuz olduğu için aracımızı sokağın başında bıraktık ki zaten sokak Cumhuriyet Caddesi gibi merkezi bir yerdedir.

Kavurmalı yumurta, bal, kaymak, otlu peynir, beyaz peynir, süt kaymağı (ilk defa yemiş oldum), murtuğa (terayağ ve un), kavut (pekmez, bal ve ceviz içerir)…  2020 yılında ortalama  fiyatlar kişi başı 30 TL’dir. (Kura göre 5 dolar civarıdır)

Van Kahvaltısı Önerileri

Sütçü Fevzi: Kahvaltıcılar sokağındadır.

Sütçü Kenan: Kahvaltıcılar sokağındadır.

Bak Hele Bak Yusuf Konak: İskele Caddesindedir.

Van'da Van Kahvaltısı
Van’da Van Kahvaltısı

Tren ile yolculuğu sevenler için bir önerimiz de Kars’da son bulan Doğu Ekspresidir. Açıkcası kıyas yaptığımızda Kars bizi daha çok heyecanlandırdı.

Van Gezilecek Yerler
Van Gezilecek Yerler

Yazar Hakkında:


Emir Ergin, ilk yurt dışı seyahatini 2009 Yılında Kıbrıs ile gerçekleştirip sonrasında 30’un üstünde ülkeyi ziyaret etmiştir. 2010 yılında Çağrı Merkezi temsilcisi olarak başladığı iş hayatına Çağrı merkezi yöneticisi olarak devam etmektedir. Yazılarını Gezimanya sitesi üzerinden de yayınlamaya devam etmektedir.


Eğitim Durumu:


İstanbul Üniversitesi Arkeoloji
Çift Anadal İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü
Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi
AOF Büro Yönetimi ve Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü

Bir cevap yazın