Viyana Fayton Gezisi

Viyana Gezisi

Reklamlar

Viyana Gezisi

Yazıda Viyana Gezilecek Yerler, Viyana Gezisi, Viyana Görülecek Yerler ve Viyana Turları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz

Viyana Gezisi

Operanın başkenti, saraylar ve bahçeler diyarı olan Avrupa’nın en pahalı başkentlerinden biri olan Viyana hakkında görüşler turistler için ikiye uç noktaya ayrılıyor. Ya hiç sevilmiyor ve soğuk geliyor ya da hayran olunup tekrar geliniyor…

Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı

Viyana Hakkında

Nüfüsun 1.7 milyon civarıdır. Bunların arasında çok sayıda Türk bulunuyor. Sokakta yürürken Türkçe konuşan turistlerin yanında parklarda top oynayan veya metroya binen yerliler arasında da aksanı bozuk olmasına rağmen Türkçeyi yaygın olarak duyuyorsunuz. Ülke genelinde 300.000 Türk yaşamaktadır. Ülkenin nüfusu ise 8,5 milyondur. Hatta Spanish Riding School önünde fayton ücreti sorarken dahi Türkçe cevap aldım. Genelde taksicilerin Türkiye’den olmasına alışkınım ama faytoncu benim için de ilk oldu. Aslında ilişki Osmanlı dönemine dayanmaktadır.

Viyana Tarihi

1529 ve 1683 yıllarında gerçekleşen iki Viyana kuşatması da Osmanlı Devleti için başarısızlıkla sonuçlanmış. 1791 yılında Ziştovi Anlaşması ile barış sağlanmıştır. 1. Dünya savaşında ise Avusturya müttefikimiz olmuştur. Zaten Hitler de Avusturya doğumludur. Avusturya Macaristan ve Almanya’yı tarihte hep iç içe olmuştur. Kanuni döneminde yapılan Osmanlı-Avusturya savaşlarının asıl amacı Macaristan toprakları üzerinde egemenlik kurma çabasındadır.

Viyana Gezisi

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Habsburg Hanedanı tarafından yönetilen Orta Avrupa’da 1. Dünya savaşına kadar yaşamış bir devlettir. Ülkenin denize kıyısı bulunmuyor. Bu nedenle Tuna nehri hayati önem kazanıyor. Ülkenin %50’si ormanlardan oluşuyor.

Viyana’da Hangi Dil Konuşulur

Ülkede ana dil Almancadır.

Viyana / Avusturya Para Birimi

Ülkede Avro / Euro geçerlidir.

Viyana / Avusturya Vizesi

Ülkeye Schengen vizesiyle giriş yapılır.

Viyana 1-2 günlük gezilere sığmayacak kadar çok gezilecek yeri olan pahalı bir şehirdir. Müzelerin hepsine girmeye kalkarsanız aylarca gezinizi bitiremezseniz. Binalar devasa olduğu için 2 yan binaya yürümek bile 15 dakika alıyor. Bu nedenle toplu taşıma araçlarını iyi kullanmak lazım ki gezimde metrodan sık sık yararlandım.

St. Stephen's Cathedral
St. Stephen’s Cathedral

Viyana Gezilecek Yerler

Şehirde o kadar çok müze var ki gitmeden önce ilgili alanınıza göre seçim yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bunun için Tripadviser’dan (yararlanabilirsiniz.

Viyana Gezisi

Aşağıda mükemmeliyet sertifikası almış müzelerden bazılarını paylaşıyorum.

Viyana Müzeler

 • Sanat Tarihi Müzesi
 • Albertina
 • Doğa Tarihi Müzesi
 • Austrian National Library (Nationalbibliothek)
 • MuseumsQuartier Wien
 • The Third Man Museum
 • Leopold Müzesi
 • Technisches Museum
 • Askeri Tarih Müzesi
 • Sisi Müzesi
 • Haus der Musik
 • MAK – Austrian Museum of Applied Arts / Contemporary Art
 • Imperial Carriage Museum Vienna
 • Globe Museum

Viyana Saraylar:

 • Belvedere Sarayı
 • Schönbrunn Sarayı
 • Hofburg İmparatorluk Sarayı

Aziz Stefan Katedrali: Şehrin içerisinde turlarken çok kez buradan geçeceğinize eminim. Giriş ücretsiz.

Prater: Yarım günümüzü bu eğlence alanına ayırdık. Aslında sıradan bir lunapark gibi fakat bir çok şehirde gördüğümüz London Eye misali olan yapıya bindiğinizde şehri tepeden görebiliyorsunuz.

Viyana Devlet Opera

Spanish Riding School

Viyana Fayton Gezisi:

45 Euro’dan başlıyor. Fayton sahipleri genelde Türkçe konuştuğu için pazarlık da yapabilirsiniz.

Viyana Belediye Binası

Kunst Haus Vien: Friedensreich Hundertwasser tarafından inşa edilen binaların yapısı görülmeye değecek kadar ilginç. Çizgi film yapılarını andırdığı da söylenebilir.

Stephansplatz: Tüm lüks markaların yer aldığı şehrin en ünlü caddesidir. Giyim mağazalarıyla beraber kafeler de yer alır.

Graben Caddesi: Veba anıtının bulunduğu alış veriş caddesidir.

Viyana Mekanlar
Viyana Mekanlar

Viyana Yeme-İçme / Viyana Mekanlar

Figlmueller: Viyana’da kime sorsanız gösterir diyeceğimiz bir yerdir. Pasajın içerisinde ve hemen yakında bir şubesi vardır. Pasajın içerisinde yer bulmanız imkansıza yakındır. Önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Şinitsel dendiğinde sadece tavuk diye düşünebilirsiniz. Ama tavuk, domuz ve et olarak üçe ayrılır. Et yemek istiyorsanız “kalb” şinitzel diye belirtin. Ama porsiyon oldukça büyüktür. İki kişi ancak yenebilir ki ek olarak patates salatası ve elmalı turtayı öneririm.

Viyana Şinitzel
Viyana Şinitzel

Kestaneli Pasta: Pasta satan çok sayıda yer var. Ama pembe masaları ve dekoru nedeniyle Aida’da yedim ve çok memnun kaldım. Çok sayıda şubesi bulunuyor. Tabi kestane sevdiğim için de bana bu kadar iyi gelmiş olabilir.

Mozart çikolatası: Top şeklinde çikolatanın içerisinde badem ezmesi yer alıyor. Viyana’ya gitmeden de oraya gidenler tarafından bana getirilen en güzel hediyeydi diyebilirim.

Viyana Şekercisi
Viyana Şekercisi

Demel Pastanesi : İmparatorluk pastacısıdır. Bu aileye hizmet verdiği için fiyatlar oldukça yüksektir. Burayı bulmanız hem bilindiği için çok kolay hem de Veba anıtı yakınında olan Stephansplatz Caddesi’nin sonunda yer alır.

Zuckerlwerkstatt: Hayatımda yediğim en güzel şekerlerden biriydi. Dükkana daldığımızda mis gibi bir koku sardı. Videoda izleyeceğiniz gibi şekerleri el yapımıdır. Tadı hala damağımda kaldı. Adres: Herrengasse 6-8/4, Viyana 1010, Avusturya

Para Birimi: Euro

Diğer büyük şehirleri:

Graz,Linz, Slazburg, Innsbruck

 

Viyana= Tatlı/Pastahane + Opera + Müze +Saray ve Bahçe + Şinitsel

 

fullsizerender-29-11-16-12-06
Kestane Pastası

Bir cevap yazın